Knedlíky patří do české kuchyně, jsou skvělou přílohou, i jen tak, bez masa, třeba s vejci, chutnají báječně. A jejich příprava nemusí být a není časově náročná. Zvládne je každý, jen se nebát. Nedejte na někdy lehce vyděšené pohledy cizinců, kteří netuší, jaká je to dobrota.
Houskové knedlíky
Začněme klasikou. Tři včerejší, nebo dva tři dny staré rohlíky pokrájejte na kostičky a opečte na lžíci másla, nechte vychladnout. Z vlažné vody, mléka, droždí a cukru udělejte kvásek. Mezitím do mísy prosejte mouku, přidejte sůl a vmíchejte ji do mouky. Rozklepněte dvě vejce, přilijte 500 ml vlažného mléka a vzešlý kvásek. Důkladně vypracujte těsto. Pokud by bylo příliš tuhé, přidejte trochu vlažného mléka. Nakonec zapracujte kostičky rohlíků. Těsto poprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout přibližně hodinu. Pak těsto rozdělte na tři či čtyři stejné díly, znovu rukou propracujte a vytvarujte knedlíky. Připravené knedlíky nechejte ještě asi 15 minut kynout a pak je vařte v osolené vodě. Po 10 minutách varu knedlíky obraťte a vařte dalších 10 minut. Po vyjmutí z vody knedlíky propíchejte, aby z nich vyšla pára. Před podáváním je pokrájejte na plátky.
Karlovarský knedlík
To je chuťová perla! A hned ve dvou verzích… Pro první, jednodušší verzi nakrájejte na kostičky asi hrnek a půl dva tři dny starých housek nebo rohlíků. V misce smíchejte hrnek mléka a dva žloutky, mírně osolte, přidejte trochu (špetka či dvě stačí) nastrouhaného muškátového oříšku, hrubou mouku (zhruba hrnek), aby vzniklo trošku tužší těsto. Nakonec zapracujte petrželovou nať a těsto nalijte na nakrájenou housku. Propracujte a nechte pár minut odpočinout. Mezi tím vyšlehejte z bílků tuhý sníh a opatrně ho zapracujte do těsta s houskou. Vytvarujte válečky, zabalte je do potravinové fólie, kterou na krajích zavažte. Jemně ji propíchejte a knedlíky vařte asi 25 minut.
Jemný karlovarský knedlík
Náročnější varianta. Na lžičce másla osmažte na malé kostičky pokrájené housky nebo rohlíky. Lžíci másla utřete se solí do pěny. Přidejte postupně šest žloutků a po lžících nejprve 500 ml vlažného mléka a poté (těž postupně) tři hrnky polohrubé mouky. Do těsta přidejte osmažené housky a ze šesti bílků vyšlehaný tuhý sníh. Čistý, namočený a vyždímaný ubrousek potřený lžící másla zalijte těstem. Optimální je dát ubrousek do cedníku a zavázat ho dvakrát potravinářským provázkem. Jednou těsně nad těstem, jednou volně nad těstem. Ubrousek dejte do vroucí slané vody a po 15 minutách uvolněte horní »vázání« a vařte dalších 45 minut. Poté vyndejte, nechte mírně vychladnout, odstraňte »vázání« a knedlík nakrájejte nití na plátky.
Chlupaté knedlíky
Kdo nezná chlupaté knedlíky, ten nemá rád českou kuchyni. Někteří z nás je označují jako noky. Příprava je rychlá, výsledek skvělý. Oloupejte zhruba 1000 g syrových brambor (zůstane vám asi 800 g) a jemně je nastrouhejte. Nechte je chvilku stát a část vody z nich slijte. Přidejte jedno vejce a dva hrnky polohrubé mouky, hrnek strouhanky a sůl. Lžící nabírejte těsto, lehce je v ruce vytvarujte a opatrně vkládejte do vroucí osolené vody. Vařte osm až 10 minut. Poté je (nejlépe drátěnou naběračkou) vyndejte. Pokud si nejste jisti, a vaříte chlupaté knedlíky poprvé, dejte vařit zprvu jen jeden na zkoušku. Když se rozvaří, přidejte do připraveného těsta ještě trochu mouky. Chlupaté knedlíky podávejte s opečenou slaninou, s vepřovými škvarky, s osmaženou cibulí, nebo jako přílohu k pečenému masu a dušenému zelí. Chlupaté knedlíky se dají připravit také z těsta, které je směsí syrových a uvařených brambor.
Špekové knedlíky
Špekové knedlík potěší i mlsouny. Zvláště jsou-li podávány se zelím. V míse smíchejte šest na kostičky pokrájených včerejších či tři dny starých rohlíků, hrnek na kostičky nakrájeného uzeného masa nebo anglické slaniny, čtyři vejce, hrnek mléka, jednu do růžova osmaženou pokrájenou cibuli, trochu mletého pepře, špetku muškátového květu, lžíci vepřového sádla. Pečlivě vypracujte a nechte těsto odpočinout. Poté z něj vytvořte zhruba 60 mm velké kuličky a vařte je ve vroucí vodě zhruba 15 až 20 minut. Hned po uvaření je pootevřete vidličkou. Jak již řečeno – se zelím jsou výborné, zvláště když je omastíte rozehřátým špekem. Oceníte je i v rajské omáčce, s pečeným masem, ale i jen tak.
Tvarohové knedlíky
Tvarohové knedlíky známe vesměs ve sladké variantě, plněné povidly, či ovocem. Ale i slané jsou vynikající. Do mísy dejte kostku měkkého netučného tvarohu a hrnek strouhaného nízkotučného sýru, dvě vejce, hrnek polohrubé mouky, sůl a špetku strouhaného muškátového oříšku. Důkladně propracujte rukou, vytvarujte kulaté knedlíky a vařte je v mírně osolené vodě asi 15 minut. Když vyplavou, jsou hotové. Báječná příloha k omáčkám všeho druhu! Anebo jen tak, s prohřátým kyselým zelím, posypané kousky vypečené slaniny.
Houbové knedlíky
Rád vařím podle Velké kuchařky mistra Viléma Vrabce. Pravda, kniha se mi už pozvolna rozpadá (mám vydání z roku 1970) díky častému používání, což nic nemění na tom, že je báječnou inspirací. Jeho (Vrabcovy) houbové knedlíky jsou skvělé! V kastrolu rozpalte lžíci sádla, na něm zpěňte drobně pokrájenou lžíci cibule, trochu jemně pokrájené petržele, k tomu přidejte na kostičky dva tři dny staré nakrájené žemle (asi osm), osmažte je dokřupava. Nechte vychladnout. V hrnku mléka rozšlehejte jedno vejce a jeden žloutek navíc, osolte, nalijte na žemle. Nechte asi 30 minut stát. Poté přidejte vrchovatou lžíci hrubé mouky, dvě nastrouhané suché starší housky, lžičku nastrouhané citronové kůry, trochu mletého pepře, dva hrnky na slanině podušených a drobně pokrájených hub. Vše důkladně rukama propracujte, a rukou namáčenou ve vodě tvarujte menší knedlíky, které vkládejte do vařící, mírně osolené vody a 10 minut pomalu vařte. Podávejte se zelím, se špenátem nebo jako přílohu ke zvěřině. Tak radí Mistr. A já doporučuji.
Jiří Janouškovec
FOTO – wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/GNU-FDL, Bernd Hutschenreuther
Vynikající!
Ale jedl jsem už i „šrimpíky“- zkrátka je tam moře….