Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v listopadu znovu prudce zhoršily. Pokles zdraví sektoru je přitom nejrychlejší od května 2020. Index PMI aktuálně činí 41,6 bodu, zatímco v říjnu to bylo 41,7 bodu. Informovala o tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.
Index tak signalizoval prudké zhoršení provozních podmínek v české výrobě. K celkovému poklesu vedl prudký propad výroby a nových zakázek. Problémy s poptávkou byly na domácích i zahraničních trzích, exportní prodej opět klesl. Vyhlídky na výrobu v příštím roce zůstaly pesimistické.
»Nálada v českém zpracovatelském sektoru byla v listopadu nadále pochmurná. Výroba, zaměstnanost, nové exportní zakázky i nákupy vstupů klesly rychleji. Tempo poklesu objemů celkových zakázek od října zmírnilo, vzhledem ke zhoršení podmínek poptávky a častěji stornovaných či odkládaných zakázek však zůstalo výrazné,« uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Podle ní letos průmyslová produkce v Česku vzroste o dvě procenta, v příštím roce ale o 0,9 % klesne.
Objem výroby v tuzemském průmyslu se snížil šestý měsíc v řadě, redukce byla nejprudší od května 2020. Exportní obchod klesl třetím nejrychlejším tempem od března 2009, když zahraniční poptávku, a to zejména v Evropě, tlumila ekonomická nejistota. Ceny vstupů v listopadu dál vzrostly, zejména kvůli vyšším nákladům na energie a na přepravu.
(ici, čtk)