V roce 2022 je v 58 zemích a teritoriích ohroženo největším rizikem nedostatku potravin minimálně 258 milionů lidí, přičemž v roce 2021 to bylo 193 milionů v 53 zemích a teritoriích, uvedla ve středu organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
»V roce 2022 byl již čtvrtým rokem po sobě zaznamenán vzestupný trend v počtu lidí, kteří trpí vážnou potravinovou nedostatečností,« uvedla v prohlášení pro agenturu Reuters. »Tento nárůst do značné míry odráží růst populace, ale závažná potravinová nejistota se mezi lety 2021 a 2022 zvýšila z 21,3 % na 22,7 % a zůstává nepřijatelně vysoká,« dodala FAO.
Přibližně 376 000 lidí trpělo nejvážnějším nedostatkem potravin v Somálsku (57 %), Afghánistánu, Burkině Faso, Haiti, Nigérii, Jižním Súdánu a Jemenu. »V sedmi vydáních zprávy bylo 38 zemí shodně uvedeno jako země, které zažívají potravinovou krizi. Důležitým detailem je vleklý charakter mnoha z těchto potravinových krizí,« upozorňuje dokument. FAO odhaduje, že k největším potravinovým krizím v roce 2022 došlo v Demokratické republice Kongo, Etiopii, Afghánistánu, Nigérii, Jemenu, Myanmaru, Sýrii, Súdánu, na Ukrajině a v Pákistánu.
Odborníci zdůrazňují, že hlavní příčinou potravinových krizí zůstávají konflikty. »V několika velkých potravinových krizích však ekonomické šoky předstihly konflikty jako hlavní zdroj vážné potravinové nejistoty a jsou hlavním faktorem, proč byly země díky novým údajům poprvé zařazeny do zprávy,« uvádí se ve zprávě.
Zpráva potvrzuje »negativní dopad« konfliktu na Ukrajině na celosvětovou potravinovou bezpečnost, »protože Ukrajina a Rusko se významně podílejí na celosvětové produkci a obchodu s palivy, zemědělskými vstupy a základními potravinářskými komoditami«. Ukrajinská krize narušila »zemědělskou produkci a obchod v černomořském regionu, což vyvolalo bezprecedentní vrchol globálních cen potravin v první polovině roku 2022,« píší odborníci. Upozorňují, že »ačkoli ceny potravin od té doby klesly, mimo jiné díky iniciativě pro černomořské obiloviny«, konflikt nadále »nepřímo ovlivňuje potravinovou bezpečnost, zejména v zemích s nízkými příjmy závislých na dovozu potravin, jejichž křehkou ekonomickou odolnost již podkopala pandemie covid-19«.
(cik, TASS)
Tam,kde se mají dobře užírají ostatním…..