Po medailovém pátku přišla sobota plná zklamání. Bez medaile jsou tenisté i koulař Staněk

Navnadil vás medailový pátek na letních olympijských hrách v Paříži? Pak jste dnes zažili podobné zklamání jako všichni čeští sportovní příznivci. Z očekávaných dvou medailových ataků bohužel nezapršelo, a tak česká výprava zůstává na jedné zlaté medaili tenisového mixu Kateřina Siniaková, Tomáš Macháč a jednom bronzu kordového družstva ze včerejšího dne.

Právě páteční zlatý medailista Macháč byl dnes žhavým želízkem pod pěti kruhy, a to v boji o bronz v mužském deblu. Spolu s Adamem Pavláskem však prohráli s nasazenými trojkami Američany Taylorem Fritzem a Tommym Paulem za hodinu a 11 minut 3:6, 4:6, když v zápase odvrátili neuvěřitelných šest mečbolů. »Raději bych vypadl v prvním kole než mít takhle na dosah medaili a skončit s bramborou. Na někoho zbýt zkrátka musela a bohužel jsme to my,« litoval po duelu o bronz Pavlásek.

Olympijskými šampiony se dnes stali Australan Matthew Ebden a John Peers, Češi budou k bílému sportu vzhlížet s očekáváními zase zítra, kdy čeká duel o bronz pro změnu ženský debl. Karolína Muchová a Linda Nosková se o třetí nejcennější kov poperou se španělským duem Cristina Bucsaová, Sara Sorribesová, které je nasazené jako číslo osm. Česká dvojice došla takto daleko navzdory tomu, že se dala dohromady na poslední chvíli po odhlášení zraněné Markéty Vondroušové. Doufá nicméně, že v Paříži neřekla poslední slovo…

Jedním z celkových vrcholů dnešního dne byl silniční závod cyklistů, který ovládl hvězdný Belgičan Remco Evenepoel. Český reprezentant Mathias Vacek skončil čtrnáctý a vylepšil dosavadní maximum olmpijské Romana Kreuzigera, jenž v Londýně 2012 skončil na 15. příčce. »Jsem spokojený s výkonem i konečným umístěním,« uvedl po závodě Vacek.

Ještě výše ve výsledkové listině skončila windsurfařka Kateřina Švíková, jež obsadila při olympijské premiéře kategorie IQFoil devátou příčku.

Nejvíce nicméně české fanouškovské oko nahlíželo na finále koule mužů. Tomáš Staněk totiž tuzemské publikum v kvalifikaci naladil na nečekaně pozitivní vlnu. Hned napoprvé splnil limit výkonem 21,61 metru a do finále postoupil z druhé příčky. Medailový přislib? Ano. Ale pak pád z hrušky. Nejlepší výkon ze tří pokusů 20,37 metru a desáté místo. Postup do užšího finále se nekonal a na Staňkovi bylo vidět, jak je zklamaný. Navzdory tomu, že se při svém třetím startu na LOH konečně představil ve finále…

»Oproti včerejší kvalifikaci byl dnes největší problém v technice. Moc jsem to rval silou a dělal chyby, o kterých jsem věděl a snažil se na ně reagovat, bohužel neúspěšně. Nemělo to potřebnou plynulost, aby koule letěla dál. Je to samozřejmě posun, co se týká olympiády, zaházel jsem si finále, ale nemohu být spokojen. Myslel jsem na jiné metry i umístění. Mrzí mě, že jsem neprodal, na co jsem měl. Čekají mě letos ještě čtyři závody, tak snad na nich navážu na své kvalifikační vystoupení v Paříži,« citovaly Staňka stránky atletického svazu

Olympijským vítězem je Ryan Crouser ze Spojených států, a to již potřetí, což se ještě žádnému koulaři v historii nepodařilo. Světový rekordman ovládl pařížské hry suverénním výkonem 22,90 metru.

Zítra však můžeme s nadějí hledět nejen na tenis, ale i na plážový volejbal, kde se Ondřej Perušič a David Schweiner v osmifinále utkají s Nizozemci Stefanem Boermansem a Yorickem de Grootem. Všichni čtyři čeští vodní slalomáři navíc prošli do 2. kola kayakcrossu. Antonie Galušková a Lukáš Rohan zvládli hned úvodní rozjížďky, Tereza Fišerová a Jiří Prskavec sice museli do oprav, ale tam si poradili…