Slavia porazila Zlín, přesto klesla na druhé místo za Spartu. Plzeň konečně zabrala

Fotbalisté pražské Slavie porazili v Edenu 2:1 předposlední Zlín, ovšem po třetím ligovém kole paradoxně klesli z prvního místa na druhé. O skóre je přeskočila mistrovská Sparta, která již včera porazila v epet ARENĚ Pardubice 5:2. Dlužno ale dodat, že červenobílí dnes mohli »Ševcům« nasázet rovněž pět branek, a možná i více, ale třikrát trefili brankovou konstrukci a navíc se skvělým výkonem blýskl brankář Stanislav Dostál. Zneškodnil v zápase třináct střel, z toho minimálně pět bylo z kategorie stoprocentních šancí!

Červenobílí se s ohledem na zahazování jedné příležitosti za druhou prosadili se až na začátku druhého poločasu, kdy skórovali Ondřej Lingr a Mick van Buren. Místo aby ambice hostí definitivně zadupali do země a vrátili se do čela tabulky před Spartu, což by si po dnešku jistě zasloužili, stalo se, co vyprodaný Eden určitě nechtěl. Hosté totiž v 84. minutě snížili po vlastní brance Tomáše Vlčka a z jasného zápasu se málem stalo drama. Domácí však i nadále měli hru pod kontrolou, ale jistě vědí, že dnes to mohlo být i více než 2:1…

»Výsledek je lepší než hra. Nebýt dobře postavených tyčí a mimořádného výkonu brankáře Dostála, bylo by to horší. Slavia byla dominantní a znejistěla jen po našem gólu na 1:2. Možná jsme tam mohli něco vyřešit lépe, ale pro Slavii by byla ztráta krutá a nezasloužená,« řekl kouč Zlína Pavel Vrba. »Měli jsme dát víc gólů, což mě mrzí. Asi jsme udělali rekord v počtu zásahů soupeřova brankáře,« uznal trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Dnešek byl celkově bohatý na zajímavé zápasy. V jednom z nich předposlední český mistr konečně v novém ročníku zabral za tři body. Po prohře v Teplicích a domácí remíze s Hradcem Králové podali fotbalisté Viktorie Plzeň svůj nejlepší výkon sezony a porazili ostravský Baník 3:1. Hosté sice odjíždějí ze Štruncových sadů s prázdnou, ale rozhodně ani oni nezanechali na hrací ploše špatný dojem.

Žehrat mohli svěřenci trenéra Pavla Hapala hlavně na neproměněné šance Tanka, jejž ve dvou stoprocentních tutovkách – každé v jednom z poločasů – vychytal skvělý brankář Staněk. Strážce plzeňské svatyně nestačil jen na pokutový kop Matěje Šína z nastaveného času první půle. To však již Viktoriáni vedli 2:0. Mimochodem – druhý gól dali také z penalty a také v nastaveném čase úvodní pětačtyřicetiminutovky. Se štěstím z ní vstřelil svůj první gól v sezoně kanonýr Tomáš Chorý. Výstavní však byla především první branka, kterou dal díky dokonalému obstřelu k tyči Pavel Bucha v 19. minutě. Třetím úspěšným střelcem byl v 77. minutě střídající Ibrahim Traoré, jenž se v plzeňském dresu trefil v soutěžním duelu poprvé po letním příchodu ze Slavie. »Je to cesta, kterou chceme jít. Hrál se pěkný fotbal, dali jsme tři góly a mohli jich dát i víc. Ke kvalitě utkání přispěl i Baník, který přijel hrát a ne jen bránit,« řekl lodivod Plzně Miroslav Koubek.

I podruhé v sezoně zvládla Bohemka venkovní duel a po výhře v Pardubicích 1:0 bere po stejném výsledku tři body i z Liberce. Ani tentokrát se však její vítězství nerodilo vůbec snadno, dokonce by se dalo říci, že to byl ještě větší horor. Po nezáživné první půli přišel po změně stran. S blížící se hodinou hry fauloval unikajícího Frýdka hostující Hrubý a kopala se penalta. Tu brankář Michal Reichl fantasticky slovenskému útočníkovi ve službách Slovanu Tuptovi chytil, jako by chtěl popřít pravidlo, že pokutový kop se nedá chytit, ale jen špatně kopnout. Zákrok to byl skutečně famózní a další si Reichl přichystal táří v tvář Frýdkovi v 77. minutě.

Za hosty zlobil hlavně reprezentant Matoušek, ovšem rozhodnutí připravil v nastaveném čase někdo jiný – po rohovém kopu se v čase 90.+1 trefil Matyáš Kozák, ještě na jaře hrající v barvách Liberce. Slovan podruhé v řadě inkasoval gól v samém závěru – před týdnem takto přišel o výhru v Mladé Boleslavi. »Jen hloupý tým si nechá dát opakovaně gól v poslední minutě. Obět jsme neubránili standardku. Jsem zklamaný a naštvaný,« láteřil kouč Slovanu Luboš Kozel. »Měli jsme štěstí, v Liberci se jen tak nevyhrává. Domácí se hnali za vítězstvím a trochu zapomněli na defenzivu,« připojil Kozlův protějšek Jaroslav Veselý.

To v Teplicích diváci gól neviděli a dosud stoprocentní »Skláři« ztratili v sezoně první body. Remíza 0:0 s Jabloncem je spravedlivá, ovšem větší šance si vypracovali hosté. Tu největší ve 49. minutě zahodil Chramosta, jejž na malém vápně vychytal famózní brankář Grigar.

* * *

Viktoria Plzeň – Baník Ostrava 3:1 (2:1)

Branky: 19. Bucha, 45.+1 Chorý z pen., 77. Traoré – 45.+4 Šín z pen. Rozhodčí: Starý – Nádvorník, Váňa – Petřík (video). ŽK: Dweh, Sýkora, Durosinmi (všichni Plzeň). Diváci: 10 088.

Plzeň: Staněk – Paluska, Hranáč, Dweh (52. Hejda) – Jirka, Kalvach, Bucha (64. Traoré), Cadu (52. Sýkora, 81. Holík) – Šulc – Chorý (64. Kliment), Durosinmi. Trenér: Koubek.

Ostrava: Letáček – Ndefe (65. Pojezný), Blažek, Lischka, Kpozo – Boula (79. Rigo), Šín (65. Tetour) – Buchta, Kubala, Ewerton – Tanko (79. Almási). Trenér: Hapal.

Slavia Praha – FC Zlín 2:1 (0:0)

Branky: 47. Lingr, 60. Van Buren – 84. Černín. Rozhodčí: Orel – M. Vlček, Kříž – Zelinka (video). ŽK: Oscar – Cedidla, Janetzký. Diváci: 17 581.

Slavia: O. Kolář – T. Vlček, Ogbu, Holeš – Schranz (73. Tomič), Oscar (65. Ševčík), Zafeiris, Provod – Lingr (65. Jurásek), Jurečka (82. Tijani) – Van Buren (65. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Zlín: Dostál – Cedidla (57. Ndiaye), Simerský, Didiba, Čelůstka – Janetzký – Reiter, Slončík (57. J. Kolář), Tkáč (80. Černín), Fantiš (57. Dramé) – Žák (57. Vukadinovič). Trenér: Vrba.

Slovan Liberec – Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)

Branka: 90.+1 Kozák. Rozhodčí: Szikszay – Hrabovský, Volf – Berka (video). ŽK: Doumbia, Ghali – Matoušek, Hůlka, Beran. Diváci: 2958.

Liberec: Vliegen – Plechatý (17. Prebsl), Chaluš, Purzitidis – Ghali, Červ, Doumbia, Mikula (90.+1 Horský) – Frýdek – Kulenovič (72. Fukala), Tupta (72. Rabušic). Trenér: Kozel.

Bohemians: Reichl – Hůlka, Křapka, Hybš – Köstl, Jindřišek, Hrubý, Dostál (79. Kovařík) – Matoušek (79. Kozák), Beran – Puškáč (46. Necid). Trenér: Veselý.

Teplice – Jablonec 0:0

Rozhodčí: Machálek – Kotalík, Antoníček – Kocourek (video). ŽK: Hora, Trubač – F. Souček, Hurtado. Diváci: 5258.

Teplice: Grigar – Mareček, Chaloupek, Hora (57. Krsmanovič) – Radosta, Jukl, Dramé, Urbanec – Trubač (81. Bílek) – Gning (89. Vachoušek), Fila (57. Jásir). Trenér: Frťala.

Jablonec: Hanuš – Tekijaški, Martinec, Hurtado, Polidar – Pleštil (65. Alégué), F. Souček, Kratochvíl (65. Považanec), Jovovič (71. Čanturišvili) – Chramosta, Drchal (90.+3 Schön). Trenér: Látal.