Předposlední krajské a statutární město, které se dozvědělo jména nového vedení po zářijových komunálních volbách, je Hradec Králové. Primátorkou byla dnes zvolena prorektorka Univerzity Hradec Králové a předsedkyně Hradeckého demokratického klubu (HDK) Pavlína Springerová. Ale straničtí vyjednavači v Praze nepředpokládají zvolení nové rady příští týden, kdy má proběhnout jednání zastupitelstva…
Springerová se stala první ženou v čele města v jeho historii. V tajné volbě jí dalo hlas 20 z 34 přítomných zastupitelů. Bude se opírat o pětikoalici složenou z koalice HDK a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Pětikoalice má v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu 21 křesel. Hnutí ANO, které volby ve městě vyhrálo, bude spolu s SPD v opozici.
Hnutí ANO na pozici primátora navrhlo dosavadního primátora Alexandra Hrabálka (ODS), aniž by mělo jeho souhlas s nominací. Hrabálek se k nominaci nemohl vyjádřit, protože byl z dnešního jednání omluven. Bez souhlasu navrženého není podle volebního řádu možné o něm hlasovat. Jedinou kandidátkou na primátora tak byla Springerová.
Po zvolení primátorkou se Springerová ujala řízení schůze a zahájila další bod programu, a to volbu pěti náměstků primátorky a pěti členů rady města.
Koaliční smlouvu v Hradci Králové představitelé stran podepsali v pondělí po více než sedmi týdnech od voleb. Uzavření dohody vázlo na podobě gescí a jejich rozdělení mezi strany.
Hradec Králové je předposledním z 27 statutárních měst, kde si zastupitelé volili nové vedení radnice. Posledním městem, kde dosud koalice nevznikla a nové vedení není, je Praha.
Dnešní jednání hradeckých zastupitelů je druhou částí ustavujícího zasedání zastupitelstva, které se konalo 24. října a strany na něm nikoho do vedení města nezvolily. Na druhou část ustavujícího zasedání zastupitelů naváže od 16.00 první řádné zasedání zastupitelstva města.
Před čtyřmi lety vytvořily koalici ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Po odchodu Změny a Zelených se koalice na podzim 2020 rozpadla a nová nevznikla. Město až dosud řídili představitelé ANO a ODS.
Springerová je i zastupitelkou kraje
Praha 15. listopadu (ČTK) – Vizitka Pavlíny Springerové, která byla zvolena primátorkou Hradce Králové:
* Pavlína Springerová (45)vedla v letošních komunálních volbách v Hradci Králové kandidátku Hradecký demokratický klub (HDK; od roku 2019 je jeho předsedkyní) a TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a LES. Od roku 2019 je prorektorkou Univerzity Hradec Králové pro strategii a rozvoj a statutární zástupkyní rektora, od roku 2014 zasedá v zastupitelstvu Hradce Králové, od roku 2020 je i zastupitelkou Královéhradeckého kraje.
* V komunálních volbách v roce 2014 kandidovala v Hradci Králové jako nestraník za HDK, v roce 2018 mandát obhájila. O rok později kandidovala za STAN a TOP 09 do Evropského parlamentu a ve stejném roce byla zvolena předsedkyní HDK. V krajských volbách 2020 kandidovala z druhého místa kandidátní listiny koalice Spojenci pro královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES).
* Absolvovala učitelství historie a občanské nauky na Univerzitě Hradec Králové, poté vystudovala politologii na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde tak obhájila doktorát v oboru politologie. Studovala a pracovala i ve Španělsku. V letech 2012 až 2019 byla děkankou Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.
* Narodila se 19. března 1977 v Hradci Králové. Přes 20 let žije se svojí partnerkou, společně vychovávají dceru.
Přehled primátorů Hradce Králové od roku 1990:
Josef Potoček (OF), 1990
Martin Dvořák (ODA; později Volba pro město), 1990 až 1998
Jan Doskočil (Volba pro město), září až listopad 1998
Oldřich Vlasák (ODS), 1998 až 2004
Otakar Divíšek (ODS), 2004 až 2010
Zdeněk Fink (HDK), 2010 až 2018
Alexandr Hrabálek (nestraník za ODS), 2018 až 2022
Pavlína Springerová (HDK), od 2022
V Praze se nedohodli, že se dohodnou…
Zástupci pražské koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Aliance stability (Piráti a Praha Sobě) a STAN nepředpokládají, že by v příštím týdnu na pokračujícím ustavujícím zasedání zastupitelstva byla zvolena nová městská rada a primátor. Zároveň se domluvili na tom, že zastupitelé na zasedání 15. prosince schválí rozpočet metropole na příští rok. Novinářům to po dnešním společném jednání řekli předsedové zastupitelských klubů. V Praze se dosud žádné strany na koalici nedomluvily, a město tak stále vede dosluhující rada. Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města je nejdelší v historii ČR.
Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu má 19 mandátů. Druhé ANO má 14 zastupitelů, třetí Piráti 13 a čtvrtá Praha Sobě 11. Pět mandátů získalo hnutí STAN a tři křesla obsadila SPD. Vyjednávání o koalici začala hned po volbách na konci září, dosud jsou však bez výsledku. Ustavující jednání zastupitelů se konalo minulý týden, ale právě kvůli chybějící koalici bylo přerušeno do 24. listopadu.
»Já za sebe mohu říci, že si myslím, že 24. listopadu ještě rada nevznikne na tomto půdorysu, který tady vidíme, ani na půdorysu široké koalice, kterou navrhuje aliance, protože tak daleko nejsme a protože i uvnitř Pirátů, a to je známá věc, některé procesy jsou záležitostí třeba celého pražského sdružení,« řekl zástupce Aliance stability a předseda zastupitelů Pirátů Daniel Mazur.
»Pokud k dohodě nedojde do 24. listopadu, není to pro nás nic, z čeho bychom se nyní měli hroutit, prostě budeme ve vyjednáváních pokračovat,« řekl předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).
Zástupci stran si na dnešním jednání potvrdili své dosavadní pozice, které zastávají. »Každé jednání se takříkajíc posunujeme o milimetry, o kousky, kde si vzájemně začínáme rozumět a vnímat některé věci, které nás k zaujetí pozice vedou. To myslím, že je užitečné pro budoucnost v každém případě,« řekl Zajíček.
Piráti a Praha Sobě uzavřely Alianci stability, která v povolebních jednáních postupuje společně. Při jednáních totiž Piráti opakovaně uvedli, že chtějí koalici na vládním půdorysu rozšířenou právě o Prahu Sobě. Koalice Spolu to dlouhodobě odmítá. Mazur dnes řekl, že Piráti i Praha Sobě stále trvají na existenci aliance.
Finanční výbor magistrátu bude nyní připravovat spolu s dosluhujícím vedením magistrátu rozpočet Prahy na příští rok. »Budeme v diskusích pokračovat. Z naší strany je každopádně zájem, aby do konce roku proběhla zastupitelstva, která musí něco rozhodnout. Shodli jsme se na tom, že 15. prosince je pro nás všechny zásadní datum z hlediska schvalování rozpočtu a že uděláme vše pro to, aby byl rozpočet schválený a nehrozilo rozpočtové provizorium,« řekl Zajíček.
Letošní čekání na pražského primátora je nejdelší v historii samostatné ČR. Od zářijových voleb už uplynulo 52 dní a dosud není známá ani podoba budoucí magistrátní koalice. Od voleb na podzim 1994 se přitom na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.
(zmk)