Pět levicových stran a hnutí vyrukovalo s peticí proti změnám v zákoníku práce

Změny v zákoníku práce, které chystá pětikoaliční vláda Petra Fialy (ODS) snižují právní ochranu zaměstnanců. Pětice levicových stran proto vytvořila petici, již lze podepsat on-line i na petičních stáncích po celé České republice. S novou iniciativou iportaL24.cz seznámil předseda SOCDEM Michal Šmarda.

»Chceme upozornit na zhoršující se situaci zaměstnanců,« konstatoval Šmarda s tím, že jeho strana varuje před neakceptovatelnými návrhy v zákoníku práce po celou dobu jejich projednávání. »Někteří poslanci kromě delší zkušební doby a kratší výpovědní lhůty prosazují i výpověď bez udání důvodu. Nenechme si to líbit. Odmítáme návrat do 19. století, kdy práva a ochrana zaměstnanců prakticky neexistovaly,« uvádí k petici Sociální demokracie, vedle níž stojí za iniciativou i hnutí Budoucnost, Zelení – Strana zelených, strana Levice a hnutí Idealisté.

»Postavme se za stabilitu a jistotu pro více než 5 milionů zaměstnanců v Česku. O novele zákoníku práce se bude ve Sněmovně hlasovat možná už příští týden. Dejte vládě najevo, co si o jejím návrhu na krácení práv zaměstnaných myslíte. Podepište, šiřte, sdílejte!« vyzývají iniciátoři.

Petice nese název stylově Pět milionů a kromě snazší cesty k neoprávněnému propuštění zaměstnanců varuje před slabými pracovními smlouvami, kdy zaměstnavatelé budou mít více možností měnit podmínky práce, či nižší výplatou za přesčasy, za práci v noci, o víkendech nebo o svátcích. »Změny budou znamenat oslabení ochrany pracujících a mohou vést k postupnému rozpadu zákonné ochrany práce,« varují autoři iniciativy.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naopak uvádí, že kritizovaná novela má zvýšit flexibilitu na trhu práce, přičemž zaměstnavatelé změny logicky vítají. I proto je v podtitulu petice Pět milionů ironicky uvedeno »společná petice proti ‘flexibilní’ novele«.

V petičním výboru je vedle Šmardy mj. i místopředsedkyně SOCDEM Daniela Ostrá, spolupředsedkyně Zelených Magdaléna Davis, předseda Idealistů Jan Schneider či spolupředsedkyně Levice Markéta Juřicová. Naopak chybějí zástupci dalších levicových stran, jakými jsou KSČM, ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie, Česká strana národně sociální či DOMOV.

Původně se měla iniciativa řešit v širším levicovém spektru, ale nakonec došlo k fiasku původně svolané schůzky kvůli sporu o účasti komunistů. Podle Šmardy proto, že iniciativa ke společným protivládním akcím byla mylně vyložena jako spojení s KSČM. »Odmítám se spojovat s komunisty a nacionalisty. To prostě platí a platit bude!« napsal tehdy Šmarda.

Předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná na to reagovala stejně ostře: »Jestliže stávající vedení Sociální demokracie se chce k vládní pětikoalici chovat jako vesnický voříšek, který štěká a zároveň vrtí ocáskem, tak tomu my říkáme jednoznačné STAČILO!«

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy