AKTUALIZOVÁNO
Peruánský prezident Pedro Castillo byl zadržen a obviněn ze vzpoury a spiknutí, uvedla agentura AP s odvoláním na tamní prokuraturu. Stalo se tak poté, co parlament Castilla jasnou většinou odvolal z funkce. Reagoval tak prakticky okamžitě na jeho oznámení, že má v úmyslu zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Nedlouho po Castillově odvolání složila přísahu dosavadní viceprezidentka, šedesátiletá právnička Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou. Bezprostředně poté to přivítalo ministerstvo zahraničí Spojených států, naopak řada okolních zemí s převážně levicovými vládami byla zdrženlivější a přijala zprávu se znepokojením.
Poslanci Castilla ve středu zbavili funkce kvůli údajně »trvalé morální nezpůsobilosti«. Prezidentský palác opustil Castillo v automobilu, který ho vezl historickým centrem Limy. Následně dorazil na policejní stanici, kam ho dopravila jeho vlastní ochranka, a o několik hodin později prokuratura oznámila jeho zadržení a obvinění ze vzpoury a spiknutí související s údajným porušením ústavního pořádku. Podle svědků se před policejní stanicí, kde se exprezident nacházel, odehrály střety mezi policií a demonstranty, kteří prezidenta přišli podpořit.
Na sociálních sítích se nejprve objevily záběry exprezidenta na policejní stanici. Následně televizní stanice ukázaly, jak Castillo stanici opouští. Bývalý prezident byl v noci na dnešek letecky přepraven do věznice Barbadillo v okrese Ate.
Pro odvolání prezidenta Castilla hlasovalo 101 ze 130 peruánských poslanců. Několik hodin před hlasováním parlamentu Castillo vystoupil v televizi, kde oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a »svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu«. V mezidobí měl podle Castilla zemi řídit krizový kabinet. V polovině října prokuratura podala do parlamentu stížnost, ve které Castilla obvinila mimo jiné ze zločineckého spolčení či zneužívání pravomocí. Castillo chtěl totiž mimo jiné provést změny v justicii a policii.
USA už to mají »vyhodnocené«, okolní země jsou ale zdrženlivější
Americká diplomacie téměř okamžitě po hlasování parlamentu oznámila, že již nepovažuje Pedra Castilla za úřadujícího peruánského prezidenta. »Jak tomu rozumím v souvislosti s kroky Kongresu, je to nyní bývalý prezident Castillo,« řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Na otázku agentury EFE pak uvedl, že USA uznávají novou prezidentku a těší se na spolupráci s ní.
Obavy v souvislosti s děním v sousední zemi vyjádřila naopak Kolumbijská vláda. Vyzvala k dialogu všech politických hráčů, aby »byla chráněna demokracie«. Chilské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že vláda »hluboce lituje« toho, co se v Peru děje a vyzvalo k respektování lidských práv a základních svobod.
Podobně se vyjádřil i šéf mexické diplomacie Marcelo Ebrard. Jak dodal, doufá v »respektování demokracie a lidských práv«. Současně přislíbil, že země poskytne Castillovi azyl, pokud o to bývalý prezident požádá. Podle mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora byl Castillo ke svým středečním krokům dotlačen počínáním místních »politických a ekonomických elit«. Bývalý honduraský prezident Manuel Zelaya, který byl sesazen zásahem armády v roce 2009, označil odvolání Castilla za státní převrat. Rozhodnutí parlamentu považuje za porušení lidové vůle, kterou podle něj ztělesňoval právě Castillo.
Podle »muže číslo dvě« politické scény ve Venezuele Diosdada Cabella za středečními událostmi v Peru stojí Spojené státy. »Dnes provedli státní převrat proti prezidentovi Peru, který podpořily Spojené státy. Měli připravené tiskové zprávy a všechno další a viceprezidentka čekala (na jmenování),« řekl Cabello, který poukázal na to, že parlamentu nedůvěřuje skoro 90 procent Peruánců.
Brazilský prezident Jair Bolsonaro sice vydal prohlášení, podle kterého Castillovo počínání porušilo zásady právního státu a ústavy, budoucí brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva uvedl, že odvolání Castilla lituje, nicméně nové prezidentce popřál ve funkci úspěch.
Mexické ministerstvo zahraničí rovněž uvedlo, že schůzka takzvané Pacifické aliance, která se měla konat 14. prosince v Peru, byla odložena. Pacifická aliance je uskupení států usilujících o ekonomickou integraci. Jeho zakládajícími členy jsou Mexiko, Peru, Chile a Kolumbie.
V reakci na dění v Peru ale mimořádně zasedalo vedení Organizace amerických států (OAS), která má sídlo ve Washingtonu. Její generální tajemník Luis Magro označil Castillovo počínání za porušení ústavního pořádku a vyzval k dialogu. OAS rovněž uznala za novou peruánskou prezidentku Boluarteovou.
(ici)
Jak s něčím „ušáci“ souhlasí tak je to velmi, velmi, velmi podezřelé….