Ukázalo se, že americký vojensko-průmyslový komplex není připraven na rychlé zvýšení výroby zbraní a munice v podmínkách konkurence velmocí. S tímto hodnocením vystoupil na semináři Hudsonova institutu ve Washingtonu generálporučík Leonard Kosinski, ředitel pro logistiku náčelníků štábů ozbrojených sil USA.
Uvedl, že v ukrajinské krizi Rusko postavilo svou ekonomiku »na vojenské koleje«. »A my jsme to neudělali. Společně, a tím myslím Evropu a Spojené státy a naše spojence a partnery, se snažíme obnovit (pozice),« poznamenal Kosinski.
»Myslím, že největší výzvou, i kdybychom měli prostředky, což doufám, že se nám podaří, je zvýšit výrobu a získat schopnost vyrábět (zbraně a munici) v množství, které potřebujeme,« pokračoval generál. Podle jeho názoru bylo oslabení amerického vojensko-průmyslového komplexu způsobeno rozhodnutími učiněnými »v posledních několika desetiletích«, kdy byly USA »zapojeny do jiného druhu konfliktu«.
V současné době, uvedl vojenský velitel, nebyl americký vojensko-průmyslový komplex »připraven na tvrdou soutěž za rovných podmínek mezi velmocemi«. Kosinski vyjádřil názor, že vedení USA v poslední době učinilo některá »správná rozhodnutí«, pokud jde o rozvoj vojensko-průmyslového komplexu země a zvýšení vojenské spolupráce se spojenci, ale upozornil na potřebu zvýšit investice do této oblasti. Současně zdůraznil, že USA budou muset vyřešit také otázku přilákání mladé generace k práci ve vojensko-průmyslovém komplexu, neboť bývalí zkušení specialisté »zestárli a mnozí z nich se blíží odchodu do důchodu«. S podobnými problémy se potýkají i spojenci a partneři USA, poznamenal.
V prosinci 2023 agentura Bloomberg odhadla, že schopnosti amerického vojensko-průmyslového komplexu mohou být nedostatečné k uspokojení potřeb země, protože Washington aktivně dodává zbraně svým zahraničním spojencům a partnerům. Podle agentury ve Spojených státech nadále funguje pouze jedna továrna na výrobu střelného prachu potřebného k výrobě dělostřeleckých granátů. Tato skutečnost může sloužit jako příklad »neschopnosti země přizpůsobit svou výrobní základnu realitě éry konfliktů mezi velmocemi«, poznamenala agentura Bloomberg.
Deník The Wall Street Journal zase dříve uvedl, že konflikt na Ukrajině přinesl americkému vojensko-průmyslovému komplexu nárůst počtu objednávek od ministerstva obrany země a evropských spojenců. Podle odhadů publikace činil kumulativní nárůst výroby v americkém vojensko-průmyslovém komplexu od začátku konfliktu na Ukrajině 17,5 %. Podle analytiků, jejichž odhady publikace cituje, je tempo růstu sektoru za tyto roky srovnatelné s 20 předchozími lety. Již dříve stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenza prohlásil, že podpora Ukrajiny pro USA a Velkou Británii není jen geopolitickým, ale i obchodním podnikem.
(jb, TASS)