AKTUALIZUJEME
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes vystoupila před tchajwanským zákonodárným sborem a poté se sešla i s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Čína, k níž ostrov patří, v reakci na to uvalila na Tchaj-wan s platností ode dneška ekonomické sankce a předvolala si amerického velvyslance v Pekingu. Nyní je již Pelosiová na cestě do Jižní Koreje. Její návštěva Tchaj-wanu však vyvolala i řadu reakcí ve světě.
Vystoupení Pelosiové i její rozhovor s prezidentkou se nesly v nepřátelském duchu vůči Číně. Ačkoliv USA dosud oficiálně uznávají zásadu »jedné Číny«, tón ani obsah jednání tomu zdaleka neodpovídaly. Padala slova o údajné hrozbě agrese ze strany Číny i o společné obraně zdejší (tedy západní) demokracie a svrchovanosti.
»Tchaj-wan je jednou z nejsvobodnějších společností na světě,« prohlásila Pelosiová v parlamentu. Při setkání s tchajwanskou prezidentkou pak zdůraznila, že Spojené státy Tchaj-wan neopustí.
»Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti,« prohlásila tchajwanská prezidentka. »Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,« dodala.
V reakci na návštěvu Pelosiové si Čína předvolala amerického velvyslance v Pekingu Nicholase Burnse, aby mu vyjádřila svůj »silný protest« a varovala USA, že »zaplatí cenu za své vlastní chyby«. »Jde o nehorázný krok a jeho následky jsou extrémně vážné,« řekl čínský viceministr zahraničí, který Washington vyzval k přijetí »praktických opatření, jež zvrátí nepříznivé dopady návštěvy Pelosiové na Tchaj-wanu«.
Kromě politických činitelů měla Pelosiová podle stanice BBC na programu setkání se »zástupci občanské společnosti«, prominentními takzvaně prodemokratickými aktivisty, a v rámci prosazování amerických zájmů pak také jednání se zástupci byznysu, a to především s Markem Liouem, předsedou největšího tchajwanského výrobce polovodičových čipů TSMC. BBC uvedla, že partnerství s tchajwanskou firmou TSMC pomůže USA obnovit narušený řetězec dodávek čipů, které využívají mimo jiné i v armádním průmyslu.
Čína mezitím na Tchaj-wan uvalila ekonomické sankce. Přerušila dodávky písku na Tchaj-wan a z ostrova naopak přestane dovážet citrusové ovoce a některé mražené mořské ryby. Dvěma tchajwanským nadacím také Čína již neumožní finančně spolupracovat se společnostmi a jednotlivci v pevninské Číně. Jedná se o Tchajwanskou nadaci pro demokracii a Tchajwanský fond pro mezinárodní spolupráci a rozvoj.
Tchajwanské ministerstvo obrany dnes prohlásilo, že avizovaná čínská vojenská cvičení v okolí ostrova jsou »snahou o zničení regionálního míru a stability«. »Tchaj-wan je ve zvýšené pohotovosti a na cvičení zareaguje včasně a vhodně,« řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva obrany.
Reakce ve světě: EU se tentokrát vyjádřila opatrně
Kolem poledne SEČ Letadlo s Pelosiovou odlétlo z letiště v Tchaj-peji, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo zahraničí. Pelosiová opustila Tchaj-wan po méně než 24 hodinách a pokračuje ve své cestě po Asii. Jako další dnes navštíví Jižní Koreu.
V pevninské Číně dnes v souvislosti s návštěvou Pelosiové na Tchaj-wanu média intenzivně propagují sdělení, že na světě existuje »jen jedna Čína«, uvedl web BBC. Státní televizní stanice CCTV zveřejnila banner se vzkazem: »Čína – na světě je jen jedna« na hlavních sociálních sítích, včetně v zemi oblíbené platformy Weibo.
Za 24 hodin byl plakát sdílen více než v šesti milionech případů. Hashtag #OnlyOneChinaInTheWorld, který odkazuje ke stejné myšlence, momentálně Weibu dominuje jakožto jeden z nejsledovanějších.
Návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu vyvolala reakce i v dalších částech světa. Například Japonsko upozornilo Peking, že má obavy ohledně plánovaných čínských vojenských cvičení, jež se podle Tokia budou konat ve vodách, které se překrývají s japonskými. Jižní Korea podle webu BBC uvedla, že bude nadále udržovat komunikaci se všemi zúčastněnými zeměmi, a vyzvala k dialogu a spolupráci.
K vyřešení napětí prostřednictvím dialogu dnes vyzvala Evropská unie, přeje si také udržení otevřené komunikace s Čínou, aby se předešlo chybným odhadům situace. »EU má zájem na zachování míru a statu quo v Tchajwanském průlivu,« uvedl mluvčí Evropské komise. »EU uplatňuje jasnou politiku jedné Číny, uznává vládu Čínské lidové republiky jako jedinou legální vládu Číny a zároveň usiluje o přátelské vztahy a úzkou spolupráci s Tchaj-wanem,« dodal podle agentury Reuters.
Severní Korea návštěvu Pelosiové odsoudila a označila ji za americké »drzé vměšování« do záležitostí jiných zemí, uvedla BBC.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů byla záměrným pokusem Washingtonu rozčílit Čínu.
»Nevidím žádný jiný důvod, proč téměř z ničeho nic vyvolat takovou obtíž, když dobře víme, co to pro Čínskou lidovou republiku znamená,« řekl podle agentury Reuters Lavrov při své návštěvě Barmy.
I na samotném ostrově je však možné zaznamenat projevy nesouhlasu s návštěvou americké delegace. Podle místních médií byly televizní obrazovky v několika prodejnách 7-Eleven na Tchaj-wanu, které jsou na ostrově velmi frekventované, napadeny hackery a zobrazovaly nápis »Válečná Pelosiová, odejdi z Tchaj-wanu«. Na některých videích zveřejněných na sociálních sítích je vidět, jak zaměstnanci samoobsluhy obrazovky vypínají. Společnost uvedla, že neví, kdo zařízení napadl.
Některé účty na twitteru dnes sdílely videa, na kterých jsou vidět skupinky protestujících v Tchaj-peji, kteří drží především anglicky psané transparenty proti Pelosiové a čínské symboly.
(ici)
Ta Pelešiová je strašná p….