Čeští politici gratulovali Peteru Pellegrinimu ke zvolení novým slovenským prezidentem. Předseda Národní rady SR získal ve druhém kole přímé volby téměř 1,4 milionu hlasů, jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, pak přibližně 1,23 milionu hlasů. Tuzemská opozice to vidí jako šanci pro Českou republiku a vzor pro další volby v naší zemi.
Vládní představitelé i prezident Petr Pavel si v reakcích zachovali diplomatickou notu. Premiér Petr Fiala (ODS) na síti X uvedl, že věří v další rozvíjení výborných a hlubokých vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem.
Prezident Pavel pak věří, že s novým slovenským prezidentem navážou na tradici mimořádně dobrých sousedských vztahů, česká hlava státu bude se těšit na konstruktivní spolupráci. Pavel také Pellegriniho pozval na oficiální návštěvu České republiky po jeho nástupu do prezidentského úřadu. Ten následně uvedl, že tradici dodrží a jako první skutečně vyrazí do ČR.
Čtěte také: Bývalí čeští prezidenti přivítali výhru Pellegriniho. »Závidím Slovákům,« napsal Klaus
Mezi Českem a Slovenskem momentálně existují neshody na některých zahraničněpolitických tématech. Rozdílné postoje zaujímají mimo jiné na válku na Ukrajině, přičemž česká vláda na začátku března zrušila plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Proti rozhodnutí se vymezoval také Pellegrini, Česko by se podle něj nemělo vůči Slovensku stavět do role staršího bratra.
Někteří představitelé vládních stran tak po vyhlášení výsledků voleb nevolili příliš smířlivou rétoriku. »Volby bohužel potvrdily, že Slovensko se postupně stává dalším trojským koněm Putina v EU a následuje tak cestu Maďarska,« napsal na sociální síti X europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
»Nevěřím, že se Pellegrini dokáže oddělit od politiky Fica, jehož tento výsledek posílil. Přijdou ještě ostřejší útoky na justiční soustavu, veřejnoprávní média…budeme se divit. A Rusko bude intenzivněji pokračovat v destabilizaci části zemí EU, i u nás,« připojila se s tradičně ostrou rétorikou i senátorka Miroslava Němcová (ODS).
Čtěte také: Demonstrace na Václavském náměstí: Odmítáme vyměnit Slováky za Ukrajinu!
To bývalý premiér a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš na síti X naopak napsal, že věří ve zlepšení vztahů mezi Českem a Slovenskem pod vedením politika, kterého v kampani podpořil. Uvedl také, že si Slováci vybrali dobře, budou mít hrdého prezidenta, který vždy bude ve světě hájit jejich zájmy a bude stát za všemi občany.
Předseda dalšího opozičního hnutí SPD Tomio Okamura agentuře ČTK napsal, že Pellegrini je pro Česko lepší volbou, protože preferuje nadstandardní česko-slovenské vztahy založené na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí druhého státu. »Podporuje úzkou spolupráci v rámci V4, hájí právo veta v EU, zdůrazňuje národní suverenitu a také potřebu vlastní národní suverénní zahraniční politiky,« míní Okamura.
»Byl to tvrdý a důstojný souboj. Zvítězil zkušený politik, který upřednostňuje pragmatismus před aktivismem,« připojil na síti X stínový předseda vlády hnutí ANO Karel Havlíček.
Ze zvolení Pellegriniho má radost i česká neparlamentní opoziční scéna. »Upřímně a s radostí gratuluji Peterovi Pellegrinimu ke zvolení prezidentem Slovenské republiky. Slováci se nenechali ovlivnit mainstreamovou propagandou a rozhodli ve prospěch své země. Pevně doufám, že to dokážeme i u nás,« uvedl na svém Facebooku předseda strany PRO Jindřich Rajchl a s humorem a nadsázkou dodal: »Viděl jsem včera v přímém přenosu na slovenské televizi několik angažovaných slovenských umělců, jak se předháněli v siláckých výrocích o tom, jak je Korčok poslední záchrana před tím, aby sbalili kufry a opustili Slovensko. Tak jen prosím, až budete odjíždět, tak kamkoliv jinam, jen ne k nám. My už tady podobných svazáků máme až až.«
Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová přiznala, že si doma s manželem u sledování sčítání výsledků voleb symbolicky otevřela víno Pellegrino. »Gratuluji Petru Pellegrinimu k tak výraznému vítězství a také všem Slovákům, kteří šli volit,« uvedla. »A jedna důležitá zpráva pro nás všechny! Má to smysl. Má smysl jít k volbám. Slováci nám to ukázali už 2x za sebou. Tak vás všechny prosím, pojďme už 7.-8. června vystavit účet vládě a udělejme z voleb do europarlamentu REFERENDUM O FIALOVĚ VLÁDĚ,« napsala na Facebooku Majerová, jejíž strana kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu po boku SPD.
Podle předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřiny Konečné především nevyhrála média, která »sehrála velmi negativní roli«. »Jsem moc ráda, že se Slováci nenechali ovlivnit ať už zahraničními nebo svými vlastními médii, které vedou například otcové některých představitelů opoziční scény Slovenska. Takže za mě je to vítězství suverénní politiky, vítězství opravdové politiky a vítězství míru,« uvedla Konečná pro CNN Prima News.
»Volba Petera Pellegriniho je potvrzením výsledků parlamentních voleb a jasného směřování Slovenska k prosperitě, když předchozí vlády ho naopak přiváděly ke krizi,« připojil pro iportaL24.cz předchůdce Konečné ve funkci předsedy KSČM Vojtěch Filip.
Předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek konstatoval, že ve volbách hrály velkou roli emoce. »Je zřejmé, že Slováci vnímají to, co čeští lidé, i když u nás se to zatím neprojevuje jinak než průzkumy veřejného mínění. Totiž že mají v sousední zemi válku a velká část tamních obyvatel se bojí, že by se v případě zvolení politické reprezentace povolné vůči Bruselu a Washingtonu mohla válka rozšířit od celoevropského a celosvětového měřítka,« uvedl Paroubek pro iportaL24.cz. »Byly to tyto obavy, co vyhnalo – v dobrém slova smyslu – zhruba deset procent voličů navíc vůči předchozímu kolu, což je nebývalé. Vedle toho se Pellegrinimu i Ficovi, který se na výsledku velkou měrou podepsal, podařilo přitáhnout hlasy, jež měl v prvním kole velkou většinou Štefan Harabin. Navíc mají oba dobré vztahy k Maďarsku, zatímco Korčok už neměl kde brát a dostal se na své maximum už prvním kole. Získal nějaké hlasy u Igora Matoviče, ale jinak převažovaly hlasy pro mír a proti válce. Nakonec to i Korčok ve svém projevu, byť jako uražená veličina, sděloval. Lid měl obavu z války a v případě vítězství někoho, kdo bude poslouchat Brusel i Washington, zcela oprávněně,« připojil expremiér.
Výsledek prezidentských voleb na Slovensku, ale i těch loňských parlamentních v zemi našich východních sousedů vnímá jako vzkaz i pro Českou republiku. »Ukazuje se, že sociální demokracie má co nabídnout a že levice není vyřízená veličina. Tou je jen v rukou neschopných lídrů, kteří dovedli levicové strany mimo český parlament. Je potřeba vystupovat společně a myslím, že to u nás nastane už po volbách do Evropského parlamentu, kdy někteří zjistí, a nikomu speciálně to nepřeju, že jinak než společnou akcí, ať už při krajských volbách nebo za rok a půl při těch parlamentních, nelze uspět,« dodal pro iportaL24.cz Paroubek.
(pk)
Viva P.!
Vítězství ve svobodných volbách, to přece pro „liberální demokraty“ nic neznamená. Vzpomeňme, jak krvavým pučem svrhli ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a dosadili si místo něj teroristickou diktaturu.
Fiala a spol. musejí být hin…