Zahrada, to je radost i starost současně. Jarní práce máte již za sebou, ale nářadí a péči o ně nemohu opomenout. O tom, jaké nářadí budete při práci na přípravě a ošetřování půdy používat, nerozhoduje jenom nabídka na trhu, velikost zahrady a její využití, ale i vaše (naše) fyzická kondice.
Výběr správného nářadí nám ušetří čas a také zbytečnou námahu. Přípravu půdy, zejména na větších plochách, výrazně usnadní stroje, jejichž nabídka je na českém trhu velmi dobrá, ale jde – řekl bych s mírnou nadsázkou – okolo mě a okolo každého, kdo má zahradu jen o něco větší než »dlaň«.
Základním nářadím jsou rýče a rycí vidle. Rytím rozmělňujete půdu a provzdušníte ji. Ano, teď už je pozdě. A tak jen připomeňme, že rytím ovlivňujete rychlost přirozeného procesu rozkladu a úrodnost půdy. Současně tak ničíte méně vitální plevele. Rytí ovlivňuje i charakter půdy. Například – jílovitou půdu vylepšíte zarytím většího množství hnoje, kompostu nebo listovky.
Základními nástroji pro rytí jsou rýč a rycí vidle. Na trhu jsou i odlehčené tzv. dámské rýče. To připomínám i proto, že zahrada často bývá výhradně či skoro výhradně v péči žen. Jsou lehké, totiž dámské rýče (i necelých 900 g), vyrobeny z hliníku, pravda, určeny pro práci v lehčích půdách.
Jaký rýč si vybrat? Špičatý, kulatý nebo rovný? Moc na tom nezáleží. Špičatým zaryjete snáze do hloubky při převracení půdy, oblým nebo rovně zaříznutým zase lépe naberete vše, co potřebujete odhodit někam dál. Důležité je, aby rýč měl pevnou a zaoblenou nášlapnou hranu. Nářadí z kvalitního silnějšího ocelkového plechu je nejlepší, pozinkované nepotřebuje velkou údržbu. Při výběru rýče se přesvědčte, že násada má správnou délku – ušetříte námahu svým zádům. Zkuste si rukojeť násady. Možná vám bude vyhovovat rukojeť ve tvaru D, možná ta, která má tvar T. Rýč používejte jako ideální pracovní nástroj tehdy, když se půda na plochu listu nelepí. V opačném případě je výhodnější použít rycí vidle. Ty použijte i při rytí jílovité půdy.
Vidle jsou univerzálně použitelné. Můžete s nimi rýt a kypřit půdu, ale i odstraňovat kořeny, provětrávat trávník, či sklízet kořenovou zeleninu.
Lopata obvykle někde v koutku kůlny »zahálí«. Pokud je jen trochu v dobrém stavu, nevyhazujte ji, ale dejte do pořádku. Zbavte ji nečistot, vydrhněte od rzi. Dřevěné násady jsou pevné, i když vyschnou. Namočte je do vody, znovu se patřičně rozepnou a na lopatě drží.
Rezavé nebo špinavé nářadí naleštěte! To platí nejen v předjaří, ale i v průběhu roku (po použití) a hlavně na podzim. Do nádoby nasypte hrubší písek a přidejte do něj olej. Z nářadí odstraňte hrubé nečistoty, a poté jím pohybujte ve směsi písku a oleje tak dlouho, dokud drsný písek neodstraní jeho zašlost. Až budete zahradnické nářadí ukládat na zimu, odstraňte z něj kartáčem zbytky půdy a dalších nečistot. Po omytí vodou je důkladně osušte. Na všechny kovové části naneste olej. Dřevěné části po jejich očištění natřete lněným olejem. Spolehlivě dřevo impregnuje. Kovové části můžete na zimu zabalit do hadru napuštěného olejem… I po každé práci nářadí pečlivě očistěte a teprve poté je uložte.
Pouze dobře ošetřené zahradní nářadí vám usnadní práci na zahradě. S tupým plecím očkem se například nedá pořádně pracovat. Místo aby plevele podřízlo, jen je pomačká a ohne. Proto ho nezapomeňte pravidelně brousit. Podobně udržujte i motyky atd.
Plasty jsou sice lehčí, ale také choulostivější. Pokud chcete skutečně špičkový plastový výrobek, musíte si při jeho nákupu připlatit. To platí (a snad především) pro hrábě. Budete potřebovat alespoň dvoje. Vějířové (lehké) budete používat na pohrabání listí, trávy z povrchu trávníku, případně k odstranění spadaného ovoce. Těžší, ocelové, s ostrými hroty ve chvíli, kdy potřebujete trávník hlouběji provzdušnit nebo na záhonku prohrábnout povrch zeminy.
Nezbytnou zahradnickou pomůckou jsou také velká i menší konev; velká na zalévání záhonů, menší pro děti a také na zalévání rostlin v nádobách a za okny či na terase.
A samozřejmě kolečko. Nejlépe lehké s gumovou pneumatikou, abyste zbytečně netahali váhu samotného kolečka, když ho naložíte shrabanou trávou a větvemi, kompostem, rašelinou nebo pískem. Tak to zatím stačí. Na to další přijdete sami, pokud jste na to již nepřišli…
(jan)