AKTUALIZOVÁNO
Po letech by se měly začít dělat konkrétní kroky, které Českou republiku dovedou k naplnění závazku přijetí eura. V dnešním novoročním projevu to řekl prezident Petr Pavel. Společná evropská měna je podle hlavy státu logickou budoucností.
»Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijetí eura) dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,« poznamenal prezident.
Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.
Pavel je prezidentem od března, kdy se postu ujal po Miloši Zemanovi. Podle svých slov převzal úřad uzavřený do sebe i před lidmi. »Rezignoval na potřeby občanů, na vize a plány. Od té chvíle pracuji na tom, aby se to změnilo,« řekl Pavel, který se zároveň obrátil na mladé lidi. Podle něj se mají snažit měnit věci k lepšímu.
Pochvala pro vládu za snahu řešit zadlužení země
Prezident se ve svém projevu věnoval i vládě a ocenil, že i při pěti stranách neměl kabinet SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN výraznější rozepře, i snahu vlády řešit zadlužení země. V minulosti se podle Pavla mnohokrát stalo, že koalice složené z menšího počtu stran byly zdrojem neustálých rozepří, které jim braly sílu přinášet dobrá politická řešení. »Rozepří, které podrážely důvěru lidí ve veřejné instituce a demokratické procesy. A přesto, že nalézat shodu v pěti je jistě složité, jsme již dva roky takových svárů ze strany vlády ušetřeni. Za to jsem rád,« uvedl Pavel.
Smyslem opozice, ve které aktuálně jsou hnutí ANO a SPD, je podle Pavla kritika kabinetu a tvorba alternativních řešení. »Tento úkol jí vláda ulehčuje tím, že se jí nedaří vysvětlovat svá opatření a reformní kroky. Nedaří se jí přesvědčovat občany, a tím je získat na svou stranu. Některé nepopulární a nepříjemné změny jsou ale nezbytné, pokud se máme z potíží dostat,« dodal prezident.
Za to si vysloužil pochvalu vládních představitelů v čele s premiérem Fialou, který označil Pavlův projev za »vyvážený, realistický a povzbuzující«, ovšem opozice jeho slova podrobila kritice. »Pan prezident svým projevem místo aby spojoval, tak rozdělil společnost, kdy kritiky vlády označil za populisty a extremisty,« uvedl pro agenturu ČTK předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. »Projev pana prezidenta byl projev na podporu Fialovy vlády a snahou vyvinit vládu, s jejíž podporou pan prezident kandidoval, za její chyby a lhaní,« řekl Okamura. Důvodem nízké podpory vlády je podle něj to, že vláda lže a dělá špatné kroky. Prezident je za to podle něj spoluzodpovědný, protože podepisuje její zákony.
»Populisté a extremisté, kteří lákají na líbivé sliby a nestraní se zneužití či přímo rozdmýchávání našich obav, získávají hlasy snadno. V realitě pak ale problémy pouze prohlubují a své země i jejich lidi vyčerpávají,« uvedl v dnešním projevu doslovně doslovně Pavel.
Místo projevu prezidenta přišel projev provládního politika
»Čekal jsem projev prezidenta, dočkal jsem se projevu provládního politika. Zbytečné nálepkování, naprosté opomenutí generace seniorů a nepochopitelné vzývání eura,« sdělil ČTK stínový předseda vlády ANO Karel Havlíček. »Vytknout vládě pouze špatnou komunikaci je nepochopení podstaty problému. Ten spočívá v nekompetenci, z čehož pramení žalostné výsledky, a to vysvětlit prakticky nelze. Naskočil tím na pětikoaliční zcela pomýlenou rétoriku, která je založena na přesvědčení, že dělají správné věci a pouze je chybně vysvětlují,« dodal. Projev podle něj psal příznivec vlády, který si neuvědomil, že většina lidí vnímá situaci jinak. »Prezident měl první možnost ukázat, že je prezidentem nadstranickým a je velká škoda, že tak neučinil,« řekl Havlíček.
Podobně hovořil i šéf Přísahy Robert Šlachta. »Prezident zneužil novoročního projevu k obhajobě této vlády a jejich nesmyslných balíčků, které rozpočet stejně nezachrání. Navíc hned na začátku roku začal tlačit na přijetí eura, které by jednoznačně naši zemi ekonomicky poškodilo. Úplně to dokresluje jeho nedávný požadavek na zrušení práva veta,« napsal dnes Šlachta (více zde).
Rajchl: Ani špetka upřímnosti
Šéf strany PRO Jindřich Rajchl dnes pro iportaL24.cz uvedl, že šlo »jako obvykle o prázdný projev Petra Pavla«. »Navíc byl předtočený a nebyla v něm špetka upřímnosti. Nešlo to od srdce, bylo to formální a strohé,« kritizoval Rajchl. »Obsah nemá cenu komentovat. Jsou to floskule, které nejdou z jeho hlavy. Přijetí eura je pochopitelně absolutní nesmysl a těch tam bylo více. Jak Pavel říkal, že není provládní prezident, tak toto byl jasně provládní projev bez jakýchkoli pochybností,« dodal Rajchl.
Také právník a někdejší hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na sociální síti zkritizoval, že si Pavel nechal projev předtočit. »Z obsahu je jasné, jakou agendu bude pan prezident a jeho tým akcentovat a podporovat. Pětikoaliční vládu, Green Deal, zavedení eura, vysoké výdaje na obranu země,« napsal Hašek. Celý jeho komentář můžete číst zde.
»Shrňme si to – držet se EU, NATO a pětikoalice, která to má těžké, a všechny problémy budou ty tam. Novoroční agitka prezidenta před letošními volbami,« zhodnotila dnešní Pavlův projev europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
A šéfka ČSSD České suverenity sociální demokracie Jana Volfová k tomu dodala jediné: »Nejtrefnější komentář jsem četla na Twitteru. Nevíte někdo, proč projev prezidenta Koláře četl ten vousatý tiskový mluvčí?«
(pk)
Přehrajem si ,z diktafonu, novoroční projev prezidenta Antonína Novotného, prezidenta Gustava Husáka. A potom Havla, Klause, Zemana a Petra Pavla. Podle kultury vyjadřování posoudíme zřetelně kvalitu socialismu a kapitalismu.
–Ty projevy a politické systemy, můžeme posoudit i podle obsahu projevů.
Agent Pávek mě nezajimá
Důchodci mají umřít? Nebo už umřeli, ze o nich nebylo ani slovo…
Souhlasím jen s tím, že prezident mluvil na Nový rok. Ve všem dalším ne. Urazil nejen prezidenta Zemana, ale i celé generace dospělých, kteří dosud pracují, když budoucnost vidí jen v mládí. O důchodcích nemluvil vůbec. Neváží si práce, politické opozice, jiných názorů. Prokázal, že umí poslouchat své velitele, inu voják. Vyděsil mne svou angažovaností pro euro a zbytečné armádní výdaje. Ekonomice nerozumí, nejen on, ale ani ti, kdož mu projev napsali. Chci ještě připomenout, že to, co jsme zažili, je současnost, nikoliv historie, o které se máme učit ve škole, a budoucnost vidím ve spolupráci obyvatel a spravedlivém rozdělování výsledků práce. Život není hokej!
Hlavně to bylo ubohé a citove prázdné. Figurka rízena někým jiným.
Podplukovnice Eva Pavlová, když jí poprvé generál Petr Pavel oznámil, že by chtěl kandidovat na prezidenta mu řekla: „Neposral ses náhodou?“ (doslovná citace)
Prozradila to DVTV.
S odporem jsem vyslechl novoroční bláboly válečného štváče Pavla. Celé to bylo o ničem. Štváč vyhrožuje, že zatáhne rozbité Československo ještě víc do hospodářských sr*aček a přijme Euro. Dále podlézal a podkuřoval mládeži a doufá, že bude zase volit Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla.