Pavel se podepsal pod další stagnaci české ekonomiky

Prezident Petr Pavel opět dokázal, že je součástí nynější vládní moci a není schopen se od současné koalice odpoutat. Dnes podepsal vládní konsolidační balíček, a to navzdory varováním řady odborníků i opozice, jaké to bude mít dopady na českou ekonomiku i domácnosti. O svém rozhodnutí Pavel nejprve informoval na sociální síti X.

»Kvůli neudržitelnému tempu zadlužování České republiky jsem se rozhodl dnes podepsat balíček vládních opatření, která nás mají přiblížit ke stabilizaci veřejných financí a snižování státního dluhu. Jeho neschválení by znamenalo neudělat na cestě snižování schodku našeho rozpočtu vůbec nic, a to by napáchalo mnohem větší škody,« řekl ve videu zveřejněném na síti X. Ani Česká republika si podle něj nemůže dovolit dlouhodobě utrácet víc, než jsou její příjmy.

Balíček po podpisu může vyjít ve Sbírce zákonů. Jde o změnu 65 zákonů. Většina jeho ustanovení má vstoupit v účinnost k 1. lednu příštího roku. Vláda v něm hlavně odstraňuje daňové výjimky. Opozice balíček kritizuje s tím, že pouze zvyšuje daně.

Podle dosavadního působení Pavla na Hradě nikdo snad ani neočekával, že by mohl balíček vetovat. K tomu ho včera vyzvali zástupci stínové vlády ANO, již dříve také další opoziční hnutí SPD a rovněž předseda ČMKOS Josef Středula.

Prezidentovo rozhodnutí nepřekvapilo ani bývalého místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Filipa (KSČM). »Nepřekvapuje mě to, protože evidentně pan Petr Pavel není schopen se odpoutat od současné koalice, přestože znal názory odborných výborů Senátu, které konsolidační balíček nedoporučily a Senát ho potom pod tlakem předsedů koaličních stran přijal, nedbá ani názoru odborníků,« řekl Filip pro iportaL24.cz. Pavel se tak podle něj podepsal »pod další stagnaci české ekonomiky«. »Nepřekvapilo mě to, jen mi je líto toho, že destrukce politického systému v ČR bude pokračovat dál, aniž by se pokusil jako prezident přece jen naslouchat těm, kteří mají zkušenost z toho brždění ekonomiky z let 2010 až 2013 a odmítají tu destrukční politiku,« dodal Filip.

Pavlovo rozhodnutí očekával také bývalý premiér a nyní předseda spolku Nespokojení Jiří Paroubek. »V to, že by prezident balíček nepodepsal, jsem ani nedoufal. Není potřeba doufat ve věci, které nemají podklad v realitě. Pavel je součástí téhle vládní moci,« řekl pro iportaL24.cz. Zdůraznil, že konsolidační balíček je špatný. »Přinese stagnaci hospodářství a další inflaci,« shrnul Paroubek.

Prezident měl prokázat více odvahy

Podle stínového premiéra a prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka měl Pavel v souvislosti s balíčkem prokázat více odvahy. »Měl možnost ukázat, že nebude skákat podle krátkodobých účetních not vlády. Jsem přesvědčen, že velmi dobře ví, že to není dobrý balíček, že zabíjí budoucí růst a je zaměřen hlavně na zvyšování daní a přenášení poplatků na domácnosti a firmy,« uvedl Havlíček.

Právě Havlíček společně s předsedkyní poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou a členem sociálního výboru Sněmovny Alešem Juchelkou včera na schůzce na Hradě vyzvali Pavla, aby konsolidační balíček vetoval. »Včera jsme to prezidentovi říkali, nikdo nezpochybňuje nutnost konsolidovat, ale ne touto formou. Kdyby koalice více naslouchala a prezident s námi jednal o balíčku dřív, nemuselo to takto dopadnout,« dodal Havlíček.

Schillerová po schůzce avizovala, že pokud Pavel balíček podepíše hnutí se obrátí na Ústavní soud.

Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury pětikoalice za podpory prezidenta zavádí dosud nejvyšší plošné zvýšení daní v Česku. »Hnutí SPD s tím zásadně nesouhlasí, jelikož konsolidaci státního rozpočtu lze provést bez zvyšování daní,« uvedl Okamura.

Balíček poškodí českou ekonomiku i samotné občany

Předloha má vládě pomoci konsolidovat veřejné finance a snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Podle opozice balíček poškodí českou ekonomiku i samotné občany.

Balíček například zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. V nižší sazbě budou hlavně potraviny, do vyšší se přesunou některé služby nebo třeba točené pivo. Sazba daně z příjmů firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Daň z nemovitostí se zvýší v průměru o 1,8 násobek. V příštích dvou letech vzroste spotřební daň z lihu o deset procent, v dalším roce o pět procent.

Balíček a úpravy penzijního systému už dříve uvítala Národní rozpočtová rada. Oslovení daňoví odborníci naopak již dříve uvedli, že některá opatření přinesou firmám i státu novou administrativu, která bude znamenat i zvýšení nákladů. Kritizovali zejména nová pravidla pro dohody o provedení práce, ale i rozsáhlé rušení daňových výjimek. Úpravy daní podle odborníků dopadnou víc na zaměstnance než na živnostníky.

Materiál také znovu zavádí odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců ve výši 0,6 procenta z příjmů. Ruší některé daňové výjimky, například slevu na školkovné nebo na studenta. Omezuje se sleva na manželku či manžela bez vlastních příjmů, a to tak, že bude muset pečovat o dítě do tří let věku. Maximální výše státní podpory stavebního spoření se sníží z 2000 na 1000 korun. Cena roční dálniční známky se od příštího března zvýší z 1500 na 2300 korun a od roku 2025 se bude zvyšovat podle inflace.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy