Zpřísnění odchodu do předčasných penzí, úprava řádné lednové valorizace penzí, místo mimořádných valorizací dávka. To jsou změny, které zavádí vládní důchodová novela a kterou dnes podepsal prezident republiky Petr Pavel. Žádné velké překvapení se tak nekonalo, podpis, i když s jednodenním zpožděním, se od hlavy státu očekával.
Po čtvrtečním jednání hlavy státu s premiérem Petrem Fialou (ODS) Pavlova mluvčí Markéta Řeháková uvedla, že prezident buď novelu vetuje, nebo ji podepíše později. Kabinet přitom chtěl účinnost některých opatření už od 1. září, tedy odedneška. Pavlův krok tak odložil změny o měsíc.
Pavel uvedl, že podporuje úsilí vlády o zlepšení hospodaření veřejných rozpočtů i systematickou práci na zvýšení udržitelnosti důchodového systému. »Novela zákona o důchodovém pojištění obsahuje řadu potřebných kroků a je třeba ocenit vůli a ochotu nastalé problémy důchodového systému řešit. Je nutné, byť politicky nepopulární, snížit váhu reálných mezd ve standardní valorizaci důchodů… je potřebné přepracovat i pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů…je potřeba průběžně upravovat podmínky pro odchody do předčasných důchodů,« uvedl ve stanovisku po podepsání zákona Pavel.
Zároveň uvedl dva nedostatky, které novele vytýká. Novela podle něj upravuje mimořádné valorizace důchodů způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu vedl k fiskálně nákladnějšímu řešení, než je dnešní, a přitom nevyhovující režim. »Paradoxně to vede ke konfliktu se základním cílem vlády, tj. dosažení pokroku na poli fiskální konsolidace. Úkolem by mělo být nalézt takový postup pro mimořádné valorizace důchodů, který v období nadměrné inflace zvýší důchody obdobným tempem, jakým rostou příjmy ostatním spoluobčanům, přičemž realizace mimořádné valorizace nebude vyžadovat korektiv v podobě speciálních ad hoc zákonů,« míní Pavel.
Nerovnost v přístupu k institutu předčasných důchodů
Zároveň považuje za problematickou náhlost zkrácení doby možného odchodu do předčasného důchodu z pěti na tři roky před standardním důchodovým věkem. V kombinaci s extrémně krátkým rozdílem mezi termínem platnosti a účinnosti novely zákona může tento postup podle prezidenta zakládat v inkriminované části populace nadměrnou nerovnost v přístupu k institutu předčasných důchodů. »Nadto existuje nemalé riziko, že návrh nevalorizovat procentní výměru u nově přiznaných předčasných důchodů do doby, než důchodce dosáhne standardního důchodového věku, povede k nezamýšleným negativním sociálním efektům, zejména pokud by ekonomika opět čelila vyšší inflaci,« dodal prezident.
Novela jako celek jde ale podle Pavla správným směrem, proto ji podepsal. Výhrady sdělil osobně Fialovi a ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Zároveň obecně apeloval na respektování lhůty pro posouzení zákonů dané ústavou.
Přísněji na předčasné důchody
Vládní předloha zpřísňuje pravidla předčasných důchodů a zavádí zpomalení řádných valorizací penzí. Předčasný důchod by měl být podle návrhu pětikoalice možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo dosavadních pěti let. Pobíraná částka se bude krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze se nebude valorizovat zásluhová část důchodu. Jít do předčasného důchodu budou moci lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let.
Novela také mění pravidla zvyšování penzí. Důchody se navyšují pravidelně od ledna. Nyní o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, stejně jako to bylo před rokem 2018.
Vládní návrh také nahrazuje nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem a zvedne se jim i zásluhová část penze, ovšem rovněž dočasně. Růst se totiž bude započítávat do běžného lednového navýšení. Mimořádné přidání se tak na rozdíl od nynějška nebude promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr bude podle novely odrážet 60 procent růstu cen.
Navrhované změny jsou podle vlády nutné pro dlouhodobou udržitelnost důchodového systému. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku. Odpůrci naopak mluví o šetření na penzistech a o jejich okrádání či ožebračování.
Loupež za bílého dne?
Například Sociální demokracie hovoří o loupeži za bílého dne. »Nový výpočet valorizace důchodů je pro nás nepřijatelný. Ve vztahu k reálným mzdám se bude zohledňovat místo poloviny jen třetina z jejich nárůstu. Přestože to vypadá jako kosmetická úprava, dopadne to zásadně na budoucí důchodce. Ti to poznají už za několik let, kdy budou muset vystačit s příjmy nižšími o tisíce korun. Nyní je v příjmové chudobě méně než 10 procent z nich, za deset let jich bude více než čtvrtina,« apeluje předseda Sociální demokracie Michal Šmarda.
»Spíše než o důchodovou reformu jde vládě o úplnou destrukci důchodového systému,« připojil místopředseda KSČM Milan Krajča. Podle předsedy PRO Jindřicha Rajchla je se změnami v důchodovém systému třeba začít už od nejmladší generace a zajistit, aby byla posílena vazba mezi seniory a jejich dětmi. »My máme v plánu takzvanou daňovou asignaci, že část svých daní můžou děti zaplatit svým rodičům a vlastně jim tak přispívat na důchod, což je podle mého názoru velmi silný prvek mezigenerační solidarity,« doplnil Rajchl.
Předsedkyně ČSSD Jana Volfová k tomu dodala: »Člověk, který celý život prospíval z toho, že byl vždycky poplatný době, ve které žil, a za velmi dobrý plat jí tedy sloužil, dnes opět přispívá k mezigenerační roztržce a v podstatě říká, že důchodci jsou vyžírkové této země.« Celý komentář Volfové čtěte zde.
(jad)
Pavel není můj prezident
Hanba!
Až se změní poměry, tak se dá všechno zpět do pořádku. Fiala a Rychetského Pětikoalice zde nebude navěky.