Pavel i Fiala srovnávali současný konflikt na Ukrajině se světovou válkou

Místo piety válečnická rétorika. Téma konfliktu na Ukrajině se dnes jako červená nit prolínalo projevy politiků během pietního aktu na Vítkově, vrcholní politici zde k němu dokonce přirovnali druhou světovou válku.

Na pražském Vítkově si historické události připomněli přední představitelé státu, církví i veteránských spolků. Prezident Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS) zaměřily své proslovy především na konflikt na Ukrajině a proti Rusku. Fiala například plamenně hovořil o tom, že je třeba, aby Rusko selhalo. Podle obou představitelů pak navíc rozsahem a mírou destrukce připomíná konflikt na Ukrajině právě bojiště druhé světové války.

»Generace tehdejších sovětských vojáků nenese odpovědnost za to, čím je dnešní Rusko. Úcta k padlým by se neměla stávat obětí dnešních nadšených šiřitelů ruské propagandy, jako jsou Noční vlci, nebo jejich čeští podporovatelé. Jejich aktivity nemají s pietou nic společného a jsou spíše zneuctěním památky těch, kteří položili své životy,« řekl Pavel. »Země, jejíž jméno nesly hlavní síly, které se podílely na osvobozování Československa, tedy první, druhý a čtvrtý ukrajinský sbor, je dnes sama objektem agrese jedné z tehdejších vítězných mocností, Ruska,« poznamenala také hlava státu.

»Adorovat v souvislosti s osvobozením naší země Ukrajinu, jejíž převážná část po většinu trvání druhé světové války kolaborovala s Hitlerem – podle přeživších vězňů z Osvětimi byli ukrajinští dozorci s odstupem ti nejkrutější – a ani slůvkem nezmínit český odboj či naše legionáře bojující za naši zem na straně Velké Británie i SSSR, pak ani nemohu komentovat, protože mě žádná slušná adjektiva nenapadají,« komentoval projev prezidenta předseda strany PRO Jindřich Rajchl., přičemž pak podle něj přirovnat rozsah konfliktu na Ukrajině k rozsahu 2. světové války už může pouze člověk, který ztratil jakoukoliv soudnost.

»Jsem velice hrdý na to, že ČR od prvních dní války na Ukrajině ji velice intenzivně podporuje a chce si zachovat svoji čest,« pokračoval dále Pavel. Podobného názoru je podle svých slov i premiér, který rovněž vyzdvihl českou pomoc Ukrajině. »Je důležité (události a konec války) si to připomínat i v souvislosti s tím, jak se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. V souvislosti s tím, že nedaleko od nás probíhá válka, která svými hrůzami připomíná tragédii druhé světové války. To všechno nás upozorňuje na to, že bezpečnost, nezávislost, svoboda nejsou samozřejmé věci,« řekl předseda vlády. Podle něj má Česko výhodu, že je členem EU a NATO. Česko podle premiéra díky zkušenostem s totalitami a okupacemi od počátku Ukrajině poskytovalo pomoc humanitární i vojenskou. A s tou je podle něj třeba pokračovat.

»Je mi stydno, když sleduji tu bezbřehou servilitu, která je tak vlastní všem zaprodancům v historii našeho národa – ať už ve vztahu k SSSR před rokem 1989, nebo ve vztahu k EU a Ukrajině v současné době. Petr Pavel je jeden z mála, který dokonce stihl obojí,« konstatoval Rajchl s tím, že dnešní projev Petra Pavla k výročí kapitulace nacistického Německa, považuje za nejostudnější politickou řeč v dějinách samostatné České republiky.

(cik)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Co se taky dalo čekat od válečných štváčů Petra Pavla a Černochové a Fialy? Nic jiného než podpora války a poplivání památky sovětských vojáků, kteří položili své životy za naše osvobození od německé okupace a poroby.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy