Občané České republiky půjdou ve 13 krajích v pátek 20. a v sobotu 21. září volit nové zastupitele, současně s tím obmění i třetinu Senátu. Opozice bere nadcházející volby jako referendum o tolik kritizované vládě Petra Fialy (ODS), a to přesně rok před těmi sněmovními.
Do krajských voleb bylo napříč republikou podáno celkem 183 kandidátních listin, což je o 24 méně než ve volbách v roce 2020. Nejsilnější opoziční hnutí ANO tehdy zvítězilo v deseti krajích ze 13, což by podle bookmakerů sázkových kanceláří mohlo letos zopakovat. V krajských volbách navíc bude obhajovat nejvíce křesel, a to hned 178 z celkového počtu 675 zastupitelů.
»Že jsme favoritem, tvrdí média. My do toho jdeme s tím, že to bude těžké. Volby by měly být o neschopné Fialově vládě, která na lidi tři roky kašle, a o tom, jak chceme v krajích vrátit lidem to, co jim vláda vzala, ale hodně to taky ovlivní ty poslední dny a povodně. Lidi mají úplně jiné starosti než řešit politiku,« uvedl v rozhovoru pro MF Dnes šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Za úspěch by považoval obhajobu z před čtyř let.
Vládní ODS a Piráti v roce 2020 svorně získali 99 mandátů, STAN se Starosty pro Liberecký kraj celkem 91 mandátů a KDU-ČSL 53. Nyní však do toho můžou promlouvat i koalice, včetně osvědčeného modelu SPOLU. »Vyhráli jsme ve všech krajích kromě Středočeského, Libereckého a Královéhradeckého. Kdyby ale třeba v Jihomoravském kraji kandidovala koalice SPOLU, tak bychom nevyhráli. Teď tam kandidují společně, takže je to složitější. Doufám ale, že naši voliči přijdou,« uvědomuje si Babiš.
Výrazně posílena jde do nadcházejících voleb levice. Po vzoru vládního SPOLU se jí podařilo v mnoha krajích sjednotit, a to pod úspěšnou značku STAČILO!, v jejíchž »barvách« získali v červnu euromandát předsedkyně komunistů Kateřina Konečná a právník Ondřej Dostál. Nyní jde KSČM ve většině krajů po boku nejen Spojených demokratů – sdružení nezávislých (SD-SN) a České strany národně sociální (ČSNS), ale na kandidátkách STAČILO! se navíc nově objevuje řada členů a nominantů ČSSD – České suverenity sociální demokracie i strany DOMOV. Například ve Středočeském kraji je dělení mezi KSČM a ČSSD v zásadě takové, že liché místo patří komunistům, sudé straně Jiřího Paroubka nebo národním socialistům.
Zvláštním případem je spojení STAČILO pro Ústecký kraj, kde po boku KSČM stojí SOCDEM, ačkoli její předseda Michal Šmarda dlouhodobě spolupráci s komunisty odmítá. »Krajské volby mají svá specifika a určitá regionální témata. Zároveň je v každém kraji nějaká zkušenost s politickými reprezentacemi z minula. A právě v Ústeckém kraji vychází koalice ze zkušenosti z úspěšného spojení KSČM s ČSSD, nynější SOCDEM, které ho vedly efektivně, bez korupčních skandálů a lidem se pod nimi žilo dobře. Nyní se tedy pod vedením dlouholetého hejtmana Oldřicha Bubeníčka koalice vrací k úspěšnému modelu,« vysvětlil v rozhovoru pro iportaL24.cz neobvyklé spojení známý vodohospodář a dopravní expert Jan Skalický, který figuruje nejen na krajské kandidátce, ale zároveň se uchází o senátní křeslo za STAČILO! na Litoměřicku.
Komunisty chce zastupovat v Senátu i bývalý předseda strany Vojtěch Filip, který kandiduje ve volebním obvodě číslo 14 – České Budějovice. »Lidé byli ochotni se mnou mluvit narovinu. Když teď řeknu, že většina z nich by v tuto chvíli nevolila nynější vládní koalici (mnozí z nich ji v říjnu 2021 volili), dostanu se do podezření, že si vymýšlím, abych si ve volbách posílil svoji pozici,« popsal své zkušenosti z kampaně Filip.
»Pokud chceme bojovat s vládou pětidemolice, tak bych lidem poradila, aby dali důvěru a hlas těm, kteří s ní opravdu bojují. Tam to vidím zcela jasně, a to je koalice STAČILO! Mělo by to být o lidech, kteří se nezpronevěřili, kteří za funkce nevyměnili svoji politiku a kteří jsou připraveni s vládou opravdu bojovat,« vyzvala ve vyjádření pro iportaL24.cz občany předsedkyně komunistů Konečná.
Spojení hlásí i národně-konzervativní síly. K tradiční koalici SPD a Trikolory se připojila ve většině krajů i strana PRO Jindřicha Rajchla a ve dvou taktéž Svobodní. Jediné, v čem se jednotlivé subjekty neshodnou, je, kdo byl iniciátorem spojení. Předseda PRO Rajchl už před parlamentními volbami, které pro něj nakonec nedopadly vysněným ziskem mandátu, avizoval, že bude sjednotitelem národně-konzervativní scény. V posledním předvolebním stanovisku si však zásluhy připsalo parlamentní hnutí SPD.
»Hnutí SPD jde do těchto voleb jako iniciátor a lídr širšího koaličního spojenectví národně konzervativních vlasteneckých sil (v různých kombinacích společně se stranami Trikolora, PRO a Svobodní) s cílem zabránit propadu hlasů občanů této politické orientace a porazit strany současné vládní koalice. Chceme se aktivně podílet na správě a vedení všech našich krajů a z této pozice pomáhat občanům zasaženým nekompetentní asociální politikou vlády Petra Fialy. Nabízíme pracujícím rodinám krajský příspěvek při narození dítěte, projekty dostupného bydlení, větší bezpečnost, řešení nedostupnosti ambulantní, pohotovostní i nemocniční lékařské a zdravotní péče, vyšší podporu veřejné dopravy, dostatečné kapacity na středních školách pro všechny zájemce o studium či rozšíření nabídky sociálních služeb pro seniory a zdravotně postižené občany. SPD představuje jedinou relevantní alternativu a opozici vůči stranám současné vládní koalice a naději na efektivní správu krajů bez korupce a ve prospěch českých občanů,« uvedlo mj. SPD.
To si vysloužilo za svoji kampaň kromě kritiky ze strany vládnoucích liberálů také několik trestních oznámení, zatím vesměs neúspěšných. Na plakátech národně-konzervativní koalice totiž nechybí chirurg tmavé pleti s nožem v ruce, Romové či »zombík« volící korespondenčně. »Naše kampaň není vůbec za hranou! Je přesně taková, jaká má být, a já se s ní plně ztotožňuji. Upozorňuje na závažná témata, byť šokujícím způsobem, ale bez takového vizuálu by si lidé těchto problémů, které se na nás valí, možná ani nevšimli,« zhodnotil plakáty SPD v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz Vítězslav Novák, který kandiduje do Senátu na Praze 8.
Lídry společné národně-konzervativní kandidátky jsou většinou stávající poslanci – místopředseda Radim Fiala je vedoucím kandidátem v Olomouckém kraji, Jaroslav Foldyna v Ústeckém kraji, Jiří Kobza ve Středočeském, Radek Koten na Vysočině a Karla Maříková v Karlovarském.
S ostrou kritikou vlády jde do bojů o krajská zastupitelstva i Přísaha, která získala nečekaný úspěch podobě dvou mandátů pro Filipa Turka a Nikolu Bartůšek v eurovolbách. S podporou Motoristů sobě postavila kandidátku v deseti krajích. »Cílem je samozřejmě dostat se do zastupitelstev v maximálním počtu krajů. Navíc bychom v některých z nich chtěli mít možnost promluvit i do sestavování koalic. Například v Jihomoravském kraji je naší jedničkou a kandidátem na hejtmana Petr Vokřál, bývalý místopředseda hnutí ANO. Tam nějaký úspěch očekáváme,« řekl v předvolebním rozhovoru pro iportaL24.cz předseda hnutí Robert Šlachta. Přísaha si hodně slibuje například i od voleb v Kraji Vysočina, kde je lídryní místopředsedkyně Karolína Kubisková, nicméně jednou z priorit jsou senátní volby, v nichž se sám Šlachta utkává o křeslo v horní komoře parlamentu na Břeclavsku.
Do Senátu postavily zajímavé osobnosti i další, menší vlastenecké subjekty. Předsedkyně Aliance národních sil (ANS) Vladimíra Vítová kandiduje ve volebním obvodu číslo 20 na Praze 4, v barvách hnutí JaSaN absolvuje kampaň na Mladoboleslavsku bývalý místopředseda KSČM Václav Ort a například Švýcarská demokracie staví kromě předsedkyně Pynelopi Cimprichové ve volebním obvodu číslo 17 (Praha 12) i uznávaného imunologa a kritika covidových opatření Jaroslava Turánka (volební obvod č. 53 – Třebíč). Za zmínku stojí i kandidatura někdejšího europoslance a prezidentského kandidáta, generála Hynka Blaška na Svitavsku (Správná Volba), majitele Krtkova světa Josefa Roušala na Benešovsku (v barvách ČSSD) či právníka a publicisty Luďka Růžičky, který založil nové hnutí Má vlast Čechy, Morava a Slezsko, ve volebním obvodu číslo 53 (Třebíč). Za ČSSD jdou do boje mj. i chirurg Bohumínské nemocnice a koordinátor LOK Bohumín Karel Volný, ve volebním obvodu Litoměřice energetický expert Vladimír Vlk a na Chomutovsku Elvíra Hahnová, aktivistka v oblasti sociální péče a krajská zastupitelka.
Mezi senátními kandidáty s vládní podporou či přímo kandidujícími za některý z pětikoaličních subjektů se to rovněž hemží známými jmény. Mandát obhajují například hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS), proti němuž stojí především osoba režiséra Tomáše Magnuska (TMS), dále exministr Jiří Čunek (KDU-ČSL) či prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Nově se o křeslo senátora uchází například předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová (za ODS), bývalý hokejista Dominik Hašek či režisér Břetislav Rychlík (oba za TOP 09).
Ve třetině senátních obvodů, kde se bude hlasovat zítra a pozítří, se uchází o mandát 169 kandidátů, což je mnohem méně, než tomu na stejných místech bylo před šesti lety. Tehdy mohli občané vybírat z 236 adeptů.
Volby budou letos ve stínu povodní a někteří politici dokonce vyzývali k jejich posunutí. »Situace se zásadně projeví na Bruntálsku, Opavsku nebo Jesenicku, kde lidé k volbám nepřijdou, protože mají jiné starosti, ani nemají jak volit. Leda by přijeli na člunech. Volby tak nebudou rovné, když každý nemůže dát svůj hlas. Vláda ale na tomhle nemá zájem, to nejsou zrovna její voliči,« uvedl pro iportaL24.cz například místopředseda ČSSD Petr Gawlas, který vede koaliční kandidátku v Moravskoslezském kraji.
Ministerstvo vnitra nicméně dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo manuál pro starosty obcí zasažených záplavami, v němž radí s postupem při organizaci voleb a zajištění hlasování. Zároveň obcím nabídlo pomoc s případnými náhradními prostorami, hlasovacími lístky či dokonce členy jednotlivých volebních komisí. V pěti obcích je dokonce resort vnitra zorganizuje.
Volby začnou jako již tradičně v pátek, a to od 14 hodin. První den se uzavřou místnosti ve 22 hodin, v sobotu se pak volí od 8 hodin do 14.00. Krajské volby tím budou uzavřené, do Senátu půjdou lidé volit znovu za týden v rámci druhého kola, do kterého postoupí dva kandidáti s největším počtem hlasů, a to v případě, že by jeden z nich nepřekonal již nyní o víkendu potřebný 50procentní zisk.
Jak hlasovat?
Při hlasování v krajských volbách prokáže volič svou totožnost platným občanským průkazem nebo cestovním pasem, případně předá členovi volební komise svůj voličský průkaz. Následně obdrží prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem. Do obálky může vložit vždy jen jeden hlasovací lístek, u kterého lze využít preferenční hlasy. Zakroužkovat může maximálně čtyři kandidáty.
Při volbách do třetiny Senátu je situace odlišná. Tam má každý z kandidátů vlastní hlasovací lístek, proto k žádnému kroužkování nedochází. Hlasování probíhá tak, že volič vloží ve volební místnosti hlasovací lístek jednoho vybraného kandidáta.
(pk)
Volte kohokoliv, jen ne petikoalici…