Čína je podle analytiků na dobré cestě zprovoznit svou ponorku s balistickými raketami typu 096 ještě před koncem desetiletí, přičemž k průlomu v její tichosti částečně přispěla ruská technologie, napsala agentura Reuters.
Výzkum, o němž se diskutovalo na květnové konferenci na U.S. Námořní akademie a který v srpnu zveřejnil vysokoškolský Institut pro námořní studia Číny, předpovídá, že nová plavidla bude mnohem obtížnější sledovat. Podle sedmi analytiků a tří vojenských přidělenců v Asii je tento závěr věrohodný.
»Typ 096 bude noční můrou,« řekl Christopher Carlson, jeden z analytiků, který se podílel na výzkumu ponorek a námořního technického zpravodajství. »Bude velmi, velmi těžké je odhalit.«
Diskrétní snaha o sledování čínských ponorek s jaderným pohonem a výzbrojí, známých jako SSBN, je podle Reuters jedním z hlavních důvodů zvýšeného nasazení a plánování pohotovostních operací amerického námořnictva a dalších armád v indo-pacifickém regionu. Očekává se, že tato snaha ještě zesílí, až budou ponorky typu 096 uvedeny do služby.
Čínské námořnictvo běžně provádí plně vyzbrojené hlídky se svými staršími plavidly typu 094 z ostrova Chaj-nan v Jihočínském moři, uvedl Pentagon v listopadu, podobně jako tyto hlídky již léta provádějí Spojené státy, Velká Británie, Rusko a Francie.
Typ 094, který nese nejmodernější čínské ponorkové rakety JL-3, je však považovány za poměrně hlučný, což je pro ponorky velký handicap.
Podle výzkumu ale ponorka typu 096 bude z hlediska utajení, senzorů a zbraní vyrovnávat nejmodernějším ruským ponorkám. Tento skok ve schopnostech bude mít podle dokumentu »hluboké« důsledky pro USA a jejich spojence v indo-pacifickém regionu.
Dokument, který je částečně založen na čínských vojenských časopisech, interních projevech vysokých důstojníků Lidové osvobozenecké armády (PLA) a patentových údajích, mapuje více než 50 let vývoje jaderných ponorek námořnictva PLA.
Obsahuje satelitní snímky pořízené v listopadu v nové čínské loděnici ve městě Chuludao, na nichž jsou vidět opracovávané tlakové části trupu velké ponorky. Podle tohoto harmonogramu by měly být tyto lodě v provozu do roku 2030, což je časový plán uvedený ve výročních zprávách Pentagonu o čínské armádě.
Výzkum také podrobně popisuje možné průlomy v konkrétních oblastech, včetně pohonu čerpadlem a vnitřního tichého zařízení, na základě »imitační inovace« ruské technologie.
Plavidlo bude podle Reuters pravděpodobně podstatně větší než typ 094, což mu umožní, aby obsahovalo vnitřní »raft« umístěný na složitých gumových podpěrách, který má tlumit hluk motoru a další zvuky, podobně jako je tomu u ruské konstrukce.
Carlson agentuře Reuters řekl, že nevěří, že Čína získala ruské »korunovační klenoty« – nejnovější technologie -, ale že bude vyrábět ponorku dostatečně tichou, aby se mohla srovnávat s ruskými modernizovanými ponorkami Akula. »Už tak je pro nás těžké vylepšené Akuly najít a sledovat,« řekl Carlson.
Singapurský odborník na obranu Collin Koh pro Reuters uvedl, že tento vědecký výzkum poodhalil tajné výzkumné projekty, které mají zlepšit čínské SSBN a posílit její schopnosti protiponorkového boje.
»Vědí, že jsou pozadu, takže se snaží dohnat zpoždění, pokud jde o ztišení a pohon,« řekl Koh ze singapurské S. Rajaratnam School of International Studies. Perspektiva vyspělých SSBN značně zkomplikuje již tak intenzivní podmořskou sledovací bitvu.
Podle analytiků je sledování čínských ponorek dozvukem snahy o pátrání po sovětských ponorkách z dob studené války a stále častěji se jedná o mezinárodní úsilí, při němž Spojeným státům, Austrálii a Británii asistují japonská a indická armáda.
Počet cvičení proti ponorkám se zvyšuje, stejně jako rozmístění letounů P-8 Poseidon zaměřených na lov ponorek v jihovýchodní Asii a Indickém oceánu. Spojené státy, Japonsko, Indie, Jižní Korea, Austrálie, Velká Británie a Nový Zéland provozují tato vyspělá letadla, která k vyhledávání ponorek daleko pod hladinou používají sonobójky a další pokročilejší techniky, jako je například skenování hladiny oceánu.
Spojené státy rovněž provádějí největší rekonstrukci své přísně tajné podmořské sledovací sítě od 50. let 20. století, aby mohly bojovat proti sílící přítomnosti Číny, uvedla agentura Reuters.
Vyhlídka na tišší čínské SSBN je částečně důvodem dohody AUKUS mezi Austrálií, Velkou Británií a USA, která počítá s větším nasazením britských a amerických útočných ponorek v západní Austrálii. Austrálie očekává, že do roku 2030 spustí na vodu své první útočné ponorky s jaderným pohonem a britskou technologií.
»Nacházíme se ve fascinujícím bodě,« řekl Alexander Neill, obranný analytik se sídlem v Singapuru. »Čína je na cestě s novou generací ponorek dříve než první lodě AUKUS – i když jsou na stejné úrovni, pokud jde o schopnosti, je to velmi významné,« řekl Neill, odborný konzultant havajského think-tanku Pacific Forum. Dodal ale, že i když čínské ponorky dosáhnou technologické parity, budou muset v příštím desetiletí intenzivně a agresivně trénovat, aby se vyrovnaly schopnostem AUKUS.
Vasilij Kašin, vojenský expert z moskevské univerzity HSE, uvedl, že je možné, že čínští inženýři dosáhli průlomových objevů popsaných ve zprávě. »Ačkoli Čína s největší pravděpodobností získala některé klíčové ruské technologie v 90. letech po rozpadu Sovětského svazu, , není známa žádná dohoda o sdílení mezi Pekingem a Moskvou mimo dohodu o jaderných reaktorech z roku 2010,« uvedl Kašin.
Čína podle něj mohla dosáhnout pokroku prostřednictvím úprav ruských návrhů a z jiných zdrojů, včetně špionáže, ale je nepravděpodobné, že by měla ruské systémy nejnovější generace. »Čína není protivníkem Ruska v námořní oblasti,« řekl Kašin. »Nedělá starosti nám, ale USA,« uzavřel pro Reuters.
(cik)