Vládní poslanci se po nějakém čase zase pustili do změny Zákona o střetu zájmu, zlidovělého pod názvem lex Babiš. Hodlají zpřísnit vlastnictví médií. Proti komu míří, je nabíledni, to rozebírat nechci.
Novelu sesmolil pirátský zástupce lidu Jakub Michálek. Pro seznamzpravy.cz řekl: »Politik, který vlastní mediální dům, pokřivuje svobodnou soutěž v demokracii. Děláme to proto, že chceme žít v zemi, kde je demokracie odolná a politici nejdou do politiky proto, aby si nahrabali přes spřízněné firmy nebo vlastnění médií.«
Beru vás za slovo, pane poslanče, když vám ta odolnost a hrabivost tolik, tolik leží na srdci. Vyprdněte se na nějakého Babiše a novelizujte z gruntu, pěkně od podlahy. Poradím vám, jak si udělat oko u občanů. Za tohle vás budou volit i ti, kteří k volbám nechodí, včetně mě. Navrhněte, že výkon činnosti poslance Parlamentu České republiky bude bez nároku na mzdu. Pouze za paušální úhradu cestovného a roční odměnu ve výši jednoho (dvou – ať nežeru…) průměrných platů. Vy sám si už jistě snadno spočítáte, kolik se tím za rok ušetří.
Myslím, že rovněž snadno před kolegy prokážete, že když se v lavicích sejdete jednou za dva týdny, bude to bohatě stačit. Poradím vám, z kterého konce začít, abyste s tímhle argumentem obstál. Prohrábněte se ve sněmovních análech, kolik že času v průměru věnujete skutečné práci poslance, tzn. zákonotvorbě, a kolik času takříkajíc praní špinavého prádla, resp. vyřizování osobních sporů, kvůli čemuž vás lidé jistě nevolili. Nepochybně se dopracujete k zajímavému číslu a možná zjistíte, že i to »jednou za dva týdny« bude zbytečně moc.
Inspirujte se předlistopadovým Federálním shromážděním, jehož poslanci pracovali také zdarma. Tohle můžete klidně zkopírovat (viz níže), ať se zbytečně nenamáháte (jistě máte v lavici fofr) a zbytečně nemarníte čas. Jen, prosím, změňte název Kanceláře. Ať to máme pinktlich!
Odměňování poslanců před rokem 1989 podle zákona č. 32/1989 Sb. o poslancích Federálního shromáždění
§ 23 (1) Poslanec vykonává svou funkci bezplatně.
§ 23 (3) Organizace, v níž je poslanec v pracovním nebo obdobném poměru, je povinna poskytnout mu pracovní volno pro výkon jeho funkce ve Federálním shromáždění i ve volebním obvodu.
Poslanci náleží za dobu pracovního volna náhrada ušlého výdělku, kterou mu vyplatí organizace. Požádá-li o to organizace, uhradí jí ušlý výdělek poslance Kancelář Federálního shromáždění.
Poslancům, kteří nejsou v pracovním nebo obdobném poměru, poskytuje se náhrada ušlého výdělku z rozpočtu Kanceláře Federálního shromáždění.
Poslanecké náhrady – doprava v hromadných dopravních prostředcích zdarma.
Tak co, pane poslanče Jakube Michálku, jdete do toho? Věřte mi, že tímhle uděláte občanům České republiky obrovskou radost a že s poslaneckým mandátem na příští volební období můžete už nyní počítat na sto procent. I bez kampaně. A jak budete v tom rozletu, navrhněte totéž také kolegům senátorům, nechť vaši iniciativu následují i oni. To bude ušetřených miliónů…
Marie Krejčíková
Buržoazie má v kapitalistickém státě veškerou ekonomickou a z ní plynoucí i politickou moc, ovšem smí ji projevovat pouze prostřednictvím nastrčených figurek.
To je sice hezké, že za socialismu pracovali poslanci jen za svou vlastní mzdu, ovšem když přišlo na věc, tak se ani neobtěžovali bránit socialismus (tahle jejich zrada by se ještě měla řešit). Takže tohle není cesta.