Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je ohledně udržení plánovaného schodku letošního státního rozpočtu optimistický. Existuje podle něj dost velká šance na to, aby ministerstvo financí udrželo schodek v plánované výši 295 miliard korun. Opozice jeho nadšení nesdílí. Hospodaření státu letos podle ní skončí se schodkem daleko přesahujícím 300 miliard korun.
Vývojem letošního státního rozpočtu se dnes zabýval sněmovní rozpočtový výbor. Pro celý rok je plánovaný schodek 295 miliard korun. »Máme velkou šanci, abychom ten plánovaný schodek dodrželi,« řekl poslancům Stanjura.
Předpokládá mimořádné příjmy kolem 63 miliard korun, přičemž 17 miliard získá rozpočet na odvodu z výroby elektřiny a 46 miliard na dani z neočekávaných zisků. Přesnější čísla bude mít na konci září. Podle současného vývoje rozpočtu by podle Stanjury příjmy mohly být 1678 miliard korun oproti 1689 miliardám, s nimiž vláda počítala při schvalování rozpočtu na letošní rok. »Rozdíl mezi plánovanými a předpokládanými příjmy státního rozpočtu je asi 10 miliard, tedy necelé jedno procento,« uvedl ministr s tím, že to se dá dohnat v dalším pololetí.
Stanjura očekává, že za třetí čtvrtletí bude rozpočet v přebytku a schodek se sníží z pololetních 215,4 miliardy korun. Bude to dáno podle něho dividendou 54 miliardy korun z energetické společnosti ČEZ, splátkami daně z neočekávaných zisků a nižšími výdaji na pomoc s vyššími cenami energií.
Na dani z příjmů od firem očekává ministr výběr proti plánu o 40 miliard korun vyšší. »Ukazuje se, že loňský rok byl pro naše firmy ekonomicky úspěšnější, než jsme očekávali,« řekl Stanjura. Stát ale vybírá méně peněz na dani z přidané hodnoty, což je podle ministra daň za zpomalení inflace. Výběr DPH zaostává za plánem o 16 miliard Kč. Rychleji rostou mzdy v soukromém sektoru, je nižší nezaměstnanost, takže stát vybírá víc peněz na daních z příjmů zaměstnanců i na sociálních odvodech.
Na straně výdajů však bude muset stát vyplatit kromě jiného asi o 20 miliard korun víc na sociální dávky. »Do konce léta navrhnu škrty v letošním rozpočtu ve výši 15 až 20 miliard,« uvedl ministr. Vláda podle něj najde tuto částku v rozpočtech jiných kapitol.
Děje se tady něco nezdravého
Opozice má na letošní hospodaření státu podstatně jiný názor. »Čísla nejsou na bouchání šampaňského,« uvedla exministryně financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Zajímalo ji například to, jak se v kapitole ministerstva životního prostředí ocitlo 50 miliard korun z modernizačního fondu. »Ministerstvo financí tu částku do státního rozpočtu nenavrhlo. To je všechno, co k tomu mohu říct,« odpověděl jí Stanjura. Částka se podle něj dostala do návrhu až na jednání vlády. Schillerová to označila za šokující informaci. »Padesát miliard namalovaných příjmů pro rok 2023, 24 i 25, tedy 150 miliard, o kterých nevíme, jak se do rozpočtu dostaly,« uvedla s tím, že jde o porušení rozpočtových pravidel. »Pro mě to je od začátku švindl, který měl od začátku jediný účel, aby uměle snížil deficit na letošní rok,« dodal Richard Brabec (ANO).
Schillerová se také pozastavovala nad zaostáváním výběru DPH vůči odhadům. Finanční správa by podle ní měla tento stav analyzovat. »Myslím, že se tady děje něco nezdravého,« řekla.
»Celý rozpočet byl připraven chybně. Schodek zcela určitě dodržen nebude,« uvedl v rozhovoru pro iportaL24.cz místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Odhaduje, že letošní schodek bude kolem 360 mld. Kč.
O tom, že schodek letošního rozpočtu nebude dodržen je přesvědčený také ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. »Nechci věštit z lógru, ve hře je celá spousta faktorů, ale je velmi pravděpodobné, že růst dluhu bude i v druhém pololetí pokračovat,« uvedl.
Ani podle bývalé předsedkyně rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) letošní deficit dodržen nebude. »Pokud bude, tak různými účetními triky, eventuálně tvrdou restrikcí, ale nejsem si jistá, že se vůbec tolik miliard dá na ministerstvech v podstatě hned a bez změny legislativy ušetřit,« dodala.
»Máme polovinu roku, a to je jako se zaoceánskou lodí, když chcete změnit její směr, tak sice otočíte kormidlo, ale než se dá na cestu, kam chcete, tak setrvačnost ještě nějakou dobu působí,« reagoval na vývoj letošního hospodaření státu předseda spolku Nespokojení a bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek. Odhaduje, že letošní rozpočet skončí se schodkem kolem 350 až 400 miliard korun.
(jad)