Světová meteorologická organizace OSN (WMO) oznámila příchod události El Niño oteplování klimatu, přičemž úředníci varovali, že příprava na extrémní jevy počasí je životně důležitá pro záchranu životů a živobytí.
Poslední velký El Niño byl v roce 2016, který zůstává nejteplejším rokem v historii. Nový El Niño přichází na vrchol rostoucího globálního oteplování způsobeného emisemi uhlíku způsobenými lidmi, což je efekt, který WMO nazývá »dvojitá rána«. To může převálcovat extrémní počasí a teplotní rekordy již padají na souši i na moři po celé zeměkouli.
WMO uvedla, že nyní existuje 90% pravděpodobnost, že událost El Niño bude pokračovat do konce roku 2023 v mírné síle nebo vyšší. Šance na silný a ještě žhavější El Niño na konci roku odhadly americké úřady na začátku června na 56 %.
Přirozené změny větrů a teplot oceánů v Pacifiku pohánějí nepravidelné přechody mezi El Niñem a jeho chladnějším místem naproti La Niña. Jde o největší přírodní klimatický fenomén na planetě a postihuje miliardy lidí.
El Niño obvykle přináší další záplavy na jihu USA, jihu Jižní Ameriky, Afrického rohu a střední Asie, zatímco silné vlny veder a sucha často zasahují východní Austrálii, Indonésii, jižní Asii a Střední Ameriku.
»Nástup El Niño výrazně zvýší pravděpodobnost překonání teplotních rekordů a vyvolání extrémnějších veder v mnoha částech světa a v oceánech,« řekl Petteri Taalas, generální tajemník WMO. »Prohlášení WMO je signálem vládám po celém světě, aby zmobilizovaly přípravy. Pro záchranu životů a živobytí jsou životně důležitá včasná varování a předvídatelné akce před extrémními povětrnostními jevy spojenými s tímto hlavním klimatickým fenoménem.«
V posledních měsících byly zaznamenány rekordní teploty . Ve Spojeném království byl průměrný teplotní rekord za červen překonán téměř o stupeň a moře země zasáhla bezprecedentní vlna veder. Mořský led kolem Antarktidy také dosáhl rekordně nízké úrovně.
Toto pondělí a úterý již byly překonány světové teplotní rekordy. Odborníci však vydali varování, že letošní nejteplejší dny teprve přijdou – a s nimi i ty nejteplejší, jaké kdy byly zaznamenány.
Někteří vědci se domnívají, že El Niño by mohlo vést k tomu, že se rok 2023 stane nejteplejším zaznamenaným rokem, ačkoli větší puls tepla se objeví v roce 2024.
Nedávná zpráva WMO a britského Met Office odhaduje 66% pravděpodobnost, že globální roční teploty překročí předindustriální úroveň o 1,5 stupně po dobu nejméně jednoho roku do roku 2027.
»To neznamená, že v příštích pěti letech překročíme úroveň 1,5 stupně specifikovanou v Pařížské dohodě, protože to se týká dlouhodobého oteplování po mnoho let,« řekl Chris Hewitt, ředitel klimatických služeb WMO. »Je to však další budíček, že se zatím nevydáváme správným směrem, abychom omezili oteplování na cíle určené k podstatnému snížení dopadů změny klimatu.«
(jb)
Jo takze je nacase vybit vsechny kravy, prestat rodit deti a zrat prevazne hmyz….. 🤢