Osvobození si připomínají vlastenci po celé republice

Vlastenecké organizace, politické strany i známé osobnosti napříč politickým a společenským spektrem si o víkendu připomínají 77. výročí osvobození naší vlasti od nacismu. Dvě šťastné sedmičky jsou symbolem, že skončila naopak nejnešťastnější etapa moderních dějin – II. světová válka.

Památku umučených v koncentračních táborech si dnes dopoledne jako první připomněla KSČM společně s Levicovými kluby žen a Klubem českého pohraničí na pietním shromáždění v Národním památníku Terezín. Hlavní slovo měla předsedkyně KSČM a poslankyně Evropského parlamentu Kateřina Konečná.

Nacisté zavlekli mezi lety 1941 a 1945 do terezínského ghetta na 155 000 Židů z celé Evropy. Osvobození se nedožilo 117 000 z nich. Věznicí gestapa v Malé pevnosti prošlo na 32 000 mužů a žen. V Terezíně jich zahynulo 2600, další tisíce následně v jiných nacistických táborech.

Ve Vokovicích i »u Koněva«

Na pražském hřbitově ve Vokovicích je společný hrob 35 sovětských vojáků Rudé armády a 20 českých obětí z Pražského povstání 5. – 9. května 1945, několik dalších českých obětí zde má vlastní hroby. Jsou zde také schránky s prstí ze země z bojiště Stalingrad, Sokolovo a z Dukelského průsmyku.

Právě zde se sešli na pietní vzpomínce zástupci KSČM, ČSBS, SPD, i dalších vlasteneckých organizací, například VSA nebo KČP a redaktor pořadu ČT Reportéři. Vystoupili zde místopředsedové ÚV KSČM Milan Krajča a ÚV ČSBS Emil Kulfánek, poslanec za SPD Jiří Kobza a také jedna z pamětnic tehdejších událostí. V projevech připomněli, že se nesmí zapomínat na události během druhé světové války a tím bránit přepisování dějin, promluvili i o současném konfliktu a jeho souvislostech i o nové snaze pražského primátora Hřiba o odebrání čestného občanství maršálu Koněvovi, které mu bylo uděleno v červnu 1945, tedy ještě v době, kdy určitě byl většinově vnímám jako osvoboditel Prahy.

O několik minut později a o několik kilometrů dál se právě na místě, kde dlouho stával pomník tohoto vojáka Rudé armády a kde je dnes modrožlutý kvádr, sešli další vlastenci k »poděkování našim osvoboditelům, uctění památky obětí druhé světové války, které připravili o životy němečtí okupanti a zrádci,« jak stálo na pozvánce, na které bylo napsáno i: »Dokud si pamatujeme minulost, máme budoucnost! Položíme květiny k památníku, který sice nechal Kolář odstranit, ale my jej vracíme zpět.« Akci organizoval spolek Země Lípa/Rod z.s., zúčastnili se jí zástupci KSČM, Aliance národních sil, SJS – SPOLEČNĚ JSME SILNĚJŠÍ a dalších vlasteneckých organizací a asi desítka uniformovaných strážců pořádku. Také zde promluvil Krajča, slovo dostala i předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová a i tady promluvila (jiná) pamětnice květnových událostí v Praze. Právě na to, že ubývá přímých účastníků, hraje současná pravice a zneužívá toho k manipulaci s historií.

(zmk, pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy