Milovali jsme je. Obdivovali jejich bezprostřední výkony a kochali se jimi, jako kdyby to byly naše vlastní děti. Na rozdíl třeba od Ivany Andrlové či Michala Suchánka, kteří zůstali herectví věrni i jako dospělí, po Žanetě Fuchsové, Milanu Šimáčkovi a spol. se jako by slehla zem. Jejich kariéra skončila v dětském věku a možná, že bychom je dnes ani nepoznali. Co dělají v nynější době naši oblíbení dětští hrdinové? Někteří, co je baví, jiní, co je dobře živí, a ve dvou případech jde bohužel o hodně smutný osud.
Tomáš Holý (+21)
Narozen: 17. března 1968
V čem se proslavil: Jednoduchá odpověď: všude. Stal se absolutně nejoblíbenějším a nejznámějším dětským hercem české kinematografie a Československé televize. Ztvárnil deset filmových a několik televizních postav, přičemž k herectví se dostal především díky tomu, že jeho strýček dělal rekvizitáře Filmového studia Barrandov. Díky malé roličce žáka Matuly v oblíbené komedii Marečku, podejte mi pero!, v níž stačil i na malém prostoru svou bezprostředností zaujmout diváky, se mu otevřel prostor k mnohem větším, a dodnes notoricky známým, rolím. Ať žijí duchové!, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem, Prázdniny pro psa, atd., atd…
A co bylo dál? V roce 1982 dobrovolně ukončil svoji hereckou dráhu poté, co se mu sláva stala až nepříjemnou, a místo na DAMU odešel na práva. Jeho život však bohužel tragicky ukončila autonehoda 8. března 1990 v Kytlici, devět dní před dvaadvacátými narozeninami.
Žaneta Fuchsová (50)
Narozena: 31. března 1972
V čem se proslavila: Spolu s Tomášem Holým byla v 80. letech minulého století pravděpodobně nejobsazovanější dětskou hrdinkou. Známe ji jako pihovatou, roztomile rošťáckou dívenku z filmů o Lucii, postrachu ulice, či ze série o chobotnicích z druhého patra. Zapomínat nesmíme ani na role v Létajícím Čestmírovi, Panu Tau, Kočičím princi či ve slavném Vlaku dětství a naděje.
A co bylo dál? Jako malá sice natočila v rozmezí let 1978 a 1988 neuvěřitelných 33 filmů, ale když se dostavila na přijímačky pro Státní konzervatoř, nevěřila svým očím. Nikdo nečekal, že by mohla neuspět, přesto se tak stalo. Poté, co nebyla přijata, zhroutil se jí svět. Na herectví se vykašlala, vystudovala ekonomickou školu a poté vystřídala řadu zaměstnání, od sekretářky přes účetní. V roce 2004 se mihla v seriálu Rodinná pouta, což byla její první role po 16 letech! Více se ale uplatňuje jako asistentka režie v různých produkcích.
Milan Šimáček (49)
Narozen: 15. února 1973
V čem se proslavil: Sympatický upovídaný klučina měl za již sebou účinkování v Povídkách malostranských, když si ho diváci definitivně zamilovali rolí roztomilého, pohříchu však hyperaktivního prvňáčka Jirky Olivy, kterého v seriálu My všichni školou povinní tak trápila nešťastná učitelka Hajská (nebo on ji – chcete-li). Úžasný byl i jako Honzík v dětské kultovní klasice o formelácích – Chobotnice z II. patra a Veselé Vánoce přejí chobotnice. Naposledy se před kamerou ukázal v roce 1989 v jednom z dílů detektivní ságy Dobrodružství kriminalistiky.
A co bylo dál? Pro »nedostatek talentu« nebyl přijat na konzervatoř, vyučil se automechanikem a zaměstnání našel nejprve jako vedoucí obchodu s potravinami a poté jako technik datových sítí. S herectvím skoncoval a o své filmové minulosti se vytrvale odmítá bavit, tím méně se chce fotografovat. Snaží se především vydělat na početnou rodinu – má totiž čtyři děti.
Michaela Kudláčková (54)
Narozena: 21. srpna 1968
V čem se proslavila: V seriálu My všichni školou povinní (1984) hrála drzou Barču Hrdinovou, kterou ne zcela zvládali její rodiče Karel Augusta a Jaroslava Obermaierová a která se za každou cenu, včetně krádeže peněz, chtěla zalíbit své krásnější kamarádce Jitce Povejšové. Kromě toho jsme ji mohli vidět v dětských letech i jako Veroniku v TV-inscenaci Veronika, prostě Nika, dále v psychologickém dramatu Skleněný dům či v historickém filmu Poslední propadne peklu.
A co bylo dál? Její herecká kariéra skončila, když se po neúspěšných pokusech nedostala na konzervatoř. Postupně se živila jako taxikářka, barmanka či sociální pracovnice, až zakotvila v severních Čechách, kde se živí psaním článků o magii, vykládáním karet, snů a prací s bylinkami. Příliš se jí nedařilo ani v rodinném životě, do čehož spadají tři nepovedená životní partnerství, z nichž má čtyři dcery. Zato však před rokem a čtvrt předpověděla, že Andrej Babiš nebude prezidentem…
Veronika Týblová (52)
Narozena: 6. srpna 1970
V čem se proslavila: Známá byla především jako Mařenka v seriálu Arabela. Tehdy jí, jako desetileté pihaté holčičce, vrstevníci i vrstevnice záviděli, že se dostala tak blízko k překrásné Arabele (Jana Nagyová). Zahrála si v pohádkách Potrhlá Andula, Madlenka a strašidla či Petra a Pavla. Tou také v roce 1983 její krátké herecké období skončilo. Její tatínek si nepřál jeho další pokračování..
A co bylo dál? V Arabele byla žačkou, v osobním životě učitelkou. Vystudovala pedagogickou fakultu a ve školství i zůstala. I ona má za sebou nepovedená manželství, konkrétně dvě, z nichž má dvě vlastní děti.
Lukáš Bech (50)
Narozen: 27. listopadu 1972
V čem se proslavil: Za jeho největší herecký úspěch se po zásluze považuje titulní role v seriálu Létající Čestmír (1983). On sám se nechal slyšet, jak moc je rád, že mohl Čestmíra hrát právě on. Jeho talentu si přitom všimla režisérka Věra Chytilová již v pěti letech, kdy zazářil ve filmu Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Mezi známé role pak patří i ta v Rumburakovi či po boku Žanety Fuchsové ve filmech Lucie, postrach ulice a …a zase ta Lucie!
A co bylo dál? Herectví pověsil na hřebík kvůli častým problémům s hlasivkami, ovšem velký návrat slavil v hollywoodské fantasy Kletba bratří Grimmů (2005) po boku Matta Damona, Heatha Ledgera, Moniky Belucci či Tomáše Hanáka. Jinak se ale živí výběrem vhodných prostředí pro natáčení, je svobodný a bezdětný. A občas si i zahraje vedlejší, až komparzní roli (Já, Olga Hepnarová; Spider Man: Daleko od domova…).
Roman Čada (50)
Narozen: 7. března 1962
V čem se proslavil: Nejdříve byl nejneoblíbenějším dítětem pro paní učitelky – rebelem, který střílí z praku – pak si ho ale asistentka režisérky Věry Plívové mezi čtvrťáčky na základní škole vybrala pro snímek Přijela k nám pouť. V ten moment odstartovala jeho zářivá kariéra dětského herce, v níž se blyští zvláště jeden démant nad jiné – Martin ve filmech Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze. Ano, on je ten filmový »prcek«, který intrikuje, aby životní běh dvou rodin nabral správný směr. Čadu jsme viděli i ve filmech Léto s kovbojem, Což takhle dát si špenát nebo Krakonoš a lyžníci.
A co bylo dál? Na konci 70. let byl velmi populární, dívky ho zastavovaly na ulicích, a dokonce musel kvůli popularitě změnit školu. Sám se ale jako hvězda necítil ve své kůži, a tak raději přesedlal na něco, co mu bylo bližší – na techniku a elektřinu. Podniká právě v oblastech informatiky a techniky a své vynálezy nabízí po celé Evropě. Pro svoji rodinu navrhl energeticky úsporný dům, v němž nakonec i se svými dvěma dětmi z druhého manželství (11 a 8 let) našel domov. Z prvního svazku má navíc již dospělou dceru…
Ondřej Kepka (53)
Narozen: 28. září 1969
V čem se proslavil: Jako syn herečky Gabriely Vránové a synovec herce Jaroslava Kepky měl svoji profesi takřka předurčenou. Od šesti let účinkoval v televizi a ve filmu, přičemž nejvíce vešel ve známost jako malý Honzík v Arabele (1980) a větší Honza v pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993). V dětské rolí jsme ho mohli vidět např. i v dramatu Tetinka a později, jako staršího, rovněž v seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře.
A co bylo dál? Před kameru se postaví jen výjimečně (Bastardi 2, Pojišťovna štěstí, Jak básníci čekají na zázrak), více se věnuje práci za ní. Živí se jako režisér, který se věnuje hrané tvorbě, seriálům (mj. Ulice) i dokumentům (o Karlu Čapkovi, Radovanu Lukavského či o své matce Gabriely Vránové), k nimž si píše i vlastní scénáře. Za sebou má rovněž zkušenosti jako divadelní režisér (opereta Boccaccio a konverzační drama Anatol).
Pavel Mang (44)
Narozen: 7. června 1978
V čem se proslavil: Od dětství se věnoval sportovní gymnastice, což jej spolu s fyziognomií předurčilo pro výběr filmařů na hlavní dětskou roli seriálu Cirkus Humberto (1986-88). Blonďáčka s modrýma očima pro roli malého Vaška si zamilovali snad v každé rodině. Stala se z něj hvězda s mimořádnou popularitou a další role se jen hrnuly (Třetí táta, O Janovi a jeho podivuhodném příteli, Konec básníků v Čechách).
A co bylo dál? Jeho osud byl podobný jako řady jiných dětských hereckých hvězdiček. Nevzali ho na konzervatoř (pro nedostatek talentu), a tak nakonec vystudoval obchodní akademii a začal se živit prodejem elektroniky v centru Prahy. Naposledy se před kamerou představil loni v neúspěšném rodinném filmu Cirkus Maximum.
Dana Vávrová (+41)
Narozena: 9. srpna 1967
V čem se proslavila: Pro film ji objevil již v jejích devíti letech Oldřich Lipský, který jí svěřil první (a u nás i nejslavnější) roli Leontýnky v pohádkové komedii Ať žijí duchové! Sympatická dívenka oslnila neobyčejným talentem a bezprostředností, takže se brzy dočkala dalších příležitostí v dětských rolích (My všichni školou povinní, Arabela, Pan Tau, Bambinot, Jak se točí rozmarýny…).
A co bylo dál? Od poloviny 90. let se začala věnovat filmové režii, a to hlavně v Německu, kde již od konce 80. let žila. Vdaná byla za známého mnichovského režiséra Josepha Vilsmaiera, v jehož filmech často vystupovala. Život výjimečné filmařky ukončila rakovina ve věku pouhých 41 let. Zemřela v Mnichově 5. února 2009.
Marcela Špičková
FOTO – fdb.cz, Česká televize/Jaromír Komárek, Česká televize/Gabriela Frycová, Česká televize/Jaroslav Trousil, ceskatelevize.cz, csfd.cz, Twitter.com, Facebook.com, TV Barrandov/Michal Vavro, cinema.de
I love rading an article that can maske people think. Also, thanks for
allowing for me to comment! http://Boyarka-inform.com/
Překrásné filmy kam se na ně hrabe v mnohém „Hollywood“….