Ostuda velká jako Tbilisi! Fotbalisté utrpěli na úvod Ligy národů debakl 1:4 v Gruzii

Start do Ligy národů národnímu týmu naprosto nevyšel. Čeští fotbalisté prohráli v Tbilisi s domácí Gruzií vysoko 1:4 a utrpěli nejvyšší porážku od října, kdy rovněž je rovněž o tři góly zdolala Albánie. Mužstvu, s nímž na EURU v základní skupině remizovali 1:1 jen proto, že neproměňovali šance, dnes podlehli naprosto zaslouženě a svojí »formou« na začátku soutěže vyděsili české fanoušky více než mistři hororového plátna…

Měl to být začátek mise na mistrovství světa 2026. Vysněný největší turnaj modré planety hráli Češi jen jednou v samostatné historii a právě přes Ligu národů vede snazší cesta na MS. Vyhrát skupinu ve světové kvalifikaci, jež startuje až v příštím roce, je poměrně složité. Ale baráž o šampionát, který uspořádají rukou nerozlučnou USA, Kanada a Mexiko, si zahrají čtyři nejlepší mužstva Ligy národů – ta, co nepostoupí přímo z klasické kvalifikace.

Tým si uvědomuje, že případné vítězství ve skupině B1, jež by papírově nemuselo být složité, by mu de facto jistotu baráže dalo. Jenže už na startu soutěže, která nahradila nezáživné přátelské zápasy, svěřenci trenéra Ivana Haška zakopli. A bylo to zakopnutí hlasité, asi jako když se kácí k zemi pověstný Golem.

Gruzínci už sice nejsou žádnými nazdárky, vždyť na EURU postoupili na rozdíl od českého týmu do osmifinále, ovšem abychom na stadionu Micheila Meschiho v Tbilisi prohráli rozdílem třídy, to je ostuda velká jako Brno. Či spíše velká jako Praha. Haškovu výběru nefungovalo prakticky nic. Hlavně obrana hořela jako špalky polité benzínem.

Psala se 32. minuta, kdy Ladislav Krejčí »zbaštil« Kvaraccheliův výpad do pokutového území, podkopl neapolského forvarda a pískala se jasná penalta. Tu proměnil sám postižený a zaplněné tribuny mohly slavit.

Stav 1:0 po poločase? To se dá dohnat, říkal si jistě český fotbalový fanoušek. Ale pak u televizních obrazovek ČT sport, ať už doma nebo v hospůdkách, jen kroutil hlavami. Možná, že jenom lahodný pivní mok zabránil skepsi. Co však měly říkat zhruba dvě stovky fanoušků přímo v Tbilisi?!

Během 13 minut ve druhém poločase – od 53. do 66. minuty – jsme inkasovali tři »fíky«! Věřili byste tomu? Asi ne, ale nepříjemné se bohužel stalo skutkem. Postupně se trefili z úhlu Giorgi Čakvetadze, po nešťastném Krejčího podskočení centrovaného míče Georges Mikautadze a vzápětí přesnou hlavičkou přes zkoprnělý defenzivné blok soupeře Giorgi Kočorašvili.

Kosmetické snížení střídajícího Lukáše Kalvacha v 80. minutě sice bylo krásné – střela z dálky se opravdu povedla! – ale už z hlediska blamáže národního mužstva nic podstatného nezměnilo.

Napravit dojem bude muset česká reprezentace v úterý v pražském Edenu proti Ukrajině. »Zápas se nám extrémně nepovedl. Dvacet minut jsme hráli solidně, ale pak jsme byli neorganizovaní a chybělo tomu všechno. Budeme si to muset rozebrat u videa a hrát zápas s Ukrajinou úplně jinak. Když budeme hrát takhle, prohrajeme úplně s každým,« litoval slávistický záložník Lukáš Provod.

Mužstvo se po zápase zavřelo v kabině a došlo na proslovy od srdce. »Neřeknu, o čem to bylo. Je to mezi námi. Bavili jsme se o situaci a přístupu k zápasu. Ten musí být úplně jiný,« řekl Krejčí, na němž byla vidět nerozehranost s ohledem na to, že ve svém novém působišti v Gironě na začátku sezony nedostává příliš příležitostí. »Nic podobého jsem asi nezažil, byli jsme všude pozdě, vytahovali si nás a prohazovali úplně jednoduše. Dopředu jsme neměli skoro nic. To jsou věci, na kterých musíme pracovat a o nichž se bavíme,« dodal exsparťanský kapitán.

»Řekli jsme si pár vět a všechny byly negativní. Byl to asi nejhorší zápas v nároďáku, co jsem hrál. Jedna věc je výsledek, ale druhou je odvedená hra. Chovali jsme se v některých situacích jako žáčci. Měli jsme si toho hodně co říct. Takhle si nezasloužíme být ani v Lize národů B. A jestli chceme na mistrovství světa, tak tímto výkonem tam máme hrozně daleko,« připojil kapitán Tomáš Souček.

Kouč Hašek ještě při svém druhém působení na lavičce národního týmu nevyhrál žádný soutěžní zápas. A dnes tuto bilanci neprolomil. »Byli jsme hrozní, nedá se hrát prvních 20 minut a posledních 10 minut. A hlavně ta hrůzostrašná patnáctiminutovka ve druhém poločase!« neschovával se za nic Hašek. »Musíme se nad tím zamyslet. Můžeme prohrát, ale ne takovýmto způsobem. Mně tam dnes chybělo všechno,« připojil český lodivod.

Připustil, že v úterý proti Ukrajině, která dnes v azylu v letenské epet ARENĚ podlehla »hostující« Albánii 1:2, mu půjde o místo. »Bez výsledků tady nemám co dělat,« uznal Hašek.

* * *

Gruzie – Česko 4:1 (1:0)

Branky: 33. Kvaracchelija z pen., 53. Čakvetadze, 63. Mikautadze, 66. Kočorašvili – 80. Kalvach. Rozhodčí: Grinfeeld – Hassan, Jarkoni – Adler (video, všichni Izr.). ŽK: Kvaracchelija, Nonikašvili, Kočorašvili – Coufal, Král, Krejčí.

Gruzie: Mamardašvili – Gvelesiani (88. Gogličidze), Kašija, Dvali – Kakabadze (75. Gočoleišvili), Kočorašvili, Kiteišvili (75. Nonikašvili), Ločošvili – Čakvetadze (75. Davitašvili) – Mikautadze (75. Zivzivadze), Kvaracchelija. Trenér: Willy Sagnol.

Česko: Kovář – Zima, Hranáč, Krejčí – Coufal, Souček, Král (46. Kalvach), Ryneš (26. Zelený) – Provod (76. Šulc), Čvančara (46. Lingr) – Schick (68. Hložek). Trenér: Ivan Hašek.