OSN: 26 % světové populace nemá přístup k nezávadné pitné vodě

Nejméně 26 % světové populace nemá přístup k čisté a nezávadné pitné vodě, 47 % k základním hygienickým službám a na řešení tohoto problému bude třeba do roku 2030 vyčlenit až jeden bilion dolarů ročně. Vyplývá to ze zprávy OSN, která byla ve středu zveřejněna na internetových stránkách světové vodohospodářské agentury UN Water.

Celosvětová spotřeba vody v posledních 40 letech rostla přibližně o jedno procento ročně a »předpokládá se, že stejným tempem poroste i v příštích 30 letech v důsledku růstu populace, socioekonomického rozvoje a změn ve spotřebě,« uvádí se ve zprávě. »Přibližně čtyři miliardy lidí žijí nejméně jeden měsíc v roce ve vážném stresu z nedostatku vody,« stojí dále ve zprávě. Podle autora zprávy Richarda Connora bude zajištění přístupu všech lidí k čisté vodě a hygienickým zařízením do roku 2030 stát 600 miliard až jeden bilion dolarů ročně.

Podle něj »skutečný nárůst poptávky« po vodě připadá na městské oblasti rozvojových zemí a zemí v přechodném období. »Zásobování měst vodou« umožní zavedení účinnějších metod zavlažování v zemědělství, které se na spotřebě vody podílí 70 %, je přesvědčena OSN.

V prosinci 1992 Valné shromáždění OSN rozhodlo, že 22. března se bude každoročně konat Světový den vody. Od roku 2003 jej pořádá UN-Water, orgán zřízený za účelem koordinace reakce světové organizace na všechny otázky související s vodou. Jeho pracovníci každoročně vybírají téma Světového dne vody. V roce 2023 je věnován »urychlení změn k řešení krize v oblasti vody a hygieny«. Poukazuje na to, že nedostatek vody podkopává pokrok v oblastech, jako je zdravotnictví, vzdělávání, průmysl a produkce potravin.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy