AKTUALIZOVÁNO
Ve jménu oslav 106. výročí samostatného státu se nesl dnešní den nejen v Praze, ale i v dalších částech naší vlasti. Vládnoucí elity si významný historický moment připomněli u Národního památníku na pražském Vítkově i sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Osobnosti vlastenecké scény se sešly mj. na alternativní akci v Pivovarské restauraci Berounský medvěd.
»Jsem velmi rád, že jsem mohl oslavit dnešní den vzniku naší republiky mezi lidmi, pro něž historická pravda není jen cár papíru. O to více oceňuji, že všichni vnímají českou suverenitu jako jednu ze základních věcí, které musíme pro budoucí generace uchovat. Současná EU se však snaží suverenitu evropských států omezit a nahradit ji lokajskými vládami striktně poslušnými diktátu EU. Jako Česká republika chceme svobodné země, které se dokáží dohodnout v rámci Evropy na společném postupu tam, kde je to pro ně důležité,« řekl při této příležitosti v Berouně předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek.
Na akci promluvili i šéf SPD Tomio Okamura, předseda PRO Jindřich Rajchl, poslanec Jiří Kobza či předseda bratrského Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Viliam Longauer. vznikla po třistaletém boji o přežití pod tyranií nadnárodního soustátí. Vznikla po staletích germanizace. »Republika vznikla v přímém boji s těmi, kdo chtěli český národ opustit a odnárodnit. Vznikla díky vlastenectví Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků a stála hodně krve. České a slovenské vlastenectví bylo pro Rakušany a Maďary sprosté slovo a my Slované jsme pro ně byli lidmi druhé kategorie a ekonomickou kolonií. Němci nás nakonec roku 1914 vehnali do bratrovražedné války s Ruskem. Mnoho z toho, co se dělo tehdy, se opakuje i dnes. Od rostoucí cenzury a totalitních manýrů, přes pokus dehonestovat vlastenectví a likvidovat suverenitu národních států, až po šílené nadšení pro válku s Ruskem,« uvedl Okamura.
Slavnostní shromáždění se uskutečnilo také na Václavském náměstí v Praze, kde ho pořádaly ruku v ruce Ne základnám, Alternativa zdola, České mírové fórum, Česká suverenita sociální demokracie, DOMOV, Česká strana národně sociální a Komunistická strana Čech a Moravy. »28. říjen je svátek, kdy oslavujeme českou suverenitu, státnost, svébytnost a samostatnost. Vznik Československa překazil ve své době plány na vznik velkoněmecké říše, ale neznamenal, že by se naši západní sousedé zřekli plánu ovládnout celou Evropu. Tento plán mají, co svět světem stojí. V novodobé historii to zkoušeli za Napoleona, za Hitlera a zkoušejí to i dnes. Už není Československo, nemáme suverenitu ani samostatnost. Zbyla nám formální státnost a svébytnost,« uvedl při této příležitosti předseda ČSNS Michal Klusáček.
1. místopředseda KSČM Petr Šimůnek rovněž mluvil v historických souvislostech. »K Československu měli po jeho vzniku všichni kladný vztah, ať byli zleva nebo zprava. Bohatstvím země jsou lidé, ale vůdčí osobnosti první republiky nebyly představiteli lidu. Vznikla, jak všichni víme, v roce 1918, ale když v roce 1920 nastala první obrovská krize v naší společnosti, tak v této tolik opěvované demokracii české četnictvo obracelo pušky proti dělníkům a chudým lidem,« zmínil Šimůnek.
»Musíme ctít historickou pravdu. Tahle vláda je zbabělá a zbabělost skrývá. Chce nás vést k válce, ale oni by v ní nebyli a schovali se v krytech, zatímco by nechali odjet muže a děti,« připojila další z řečnické škály, statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová. Na ni postupně navázali mj. historik a publicista Josef Skála, předseda strany DOMOV David Tygr Ploc, aktivista a předseda hnutí Česká republika na 1. místě Ladislav Vrabel či Eva Novotná za Ne základnám a Karel Růžička za Alternativu zdola.
Na oficiální akci u hrobu Neznámého vojína na Vítkově položili věnce prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala (ODS) a další ústavní činitelé. Na závěr tradiční piety prolétly nad místem konání tři armádní vrtulníky, dva bitevníky Alca a dvě stíhačky Gripen.
Pavel dnes jmenoval osm nových generálů a jako tečku si přichystal tradiční předávání vyznamenání na Pražském hradě. Nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva udělil čtyřem osobnostem. Dvěma vojákům Sergěji Janu Ingrinovi a Františku Moravcovi in memoriam, a dále architektce Evě Jiřičné a choreografovi Jiřímu Kyliánovi.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka, čili druhé nejvyšší státní vyznamenání, prezident udělil papeži Janu Pavlu II., vyznamenání se dočkali mj. i herci Ondřej Vetchý a Ivan Trojan či zpěvačka Marie Rottrová. Mezi oceněnými jsou rovněž čtyři zástupci ze světa sportu – kapitán hokejových mistrů světa z letoška Roman Červenka, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, kanoista Martin Doktor a cyklista Zdeněk Štybar.
Europoslanec Filip Turek k tomu na Facebooku napsal: »Nezapomínejme, že předávání vyznamenání má být pouze doprovodným programem k tomuto zcela zásadnímu svátku naší státnosti!«
Akce k uctění vzniku Československé republiky se konaly po celé republice a měly i charakter doprovodných zábavných programů pro celé rodiny. Například v zoologické zahradě v Praze se pořádala speciální komentovaná setkání u lvů, neboť Česká republika má právě tuto kočkovitou šelmu ve svém státním znaku. Dny otevřených dveří dnes pořádala řada oficiálních institucí, včetně Úřadu vlády.
Přání republice si připravila řada politiků. »Milá republiko, přeji ti krásné 106. narozeniny! Přeji ti, abys byla stále plná úžasných a sebevědomých lidí všech generací, skvělých vědců, podnikatelů, živnostníků, řemeslníků, sportovců, lékařů, sestřiček, policistů, hasičů, vojáků, prostě všech, které ti závidí celý svět. Vše nejlepší!« napsal na Facebooku například předseda ANO Andrej Babiš.
»106. výročí založení republiky, kterou stihli rozbít bez toho, aby měli odvahu se zeptat občanů. Každopádně Ti, milá republiko, přeji spoustu odvážných a šikovných lidí, spokojených občanů a co nejméně břídilů, kteří Tě budou zaprodávat,« připojila na sociální síti šéfka KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná.
»Milé a mému srdci stále tolik drahé Československo. Narodil jsem se jako Tvůj občan a jsem na Tebe stále hrdý, když se mne v zahraničí i doma ptají – Where are you from? Czechoslovakia? Zetor? ČSA? Bohužel, nic z toho již neexistuje,« znělo originální přání emeritního hejtmana a šéfa jihomoravské organizace PRO Michala Haška.
Dnešní den si připomněli i na Slovensku, i když na rozdíl od ČR se zde neslaví jako státní svátek. Prezident Peter Pellegrini i premiér Robert Fico vyzvali sousední zemi k tomu, že jsou mj. připraveni k obnovení mezivládních konzultací, které na začátku roku česká vláda přerušila (více zde).
(pk)
FOTO – Facebook
Skvělý byl nejen Klusácek, ale i Vrabel.
Kdo tam proboha nechal promluvit Čestmíra Kubáta, který nikdy nevyhrál jediný soudní spor, a navíc nechal padnout noviny, které byly jediné svobodné? Jdu blejt…
Konečně někdo nedal důraz na Pavlovy vyznamenání a Vystrčilovy kecy…