Konflikt na Ukrajině by mohl být vyřešen do konce roku 2025, pokud v červnových volbách do Evropského parlamentu a listopadových prezidentských volbách v USA zvítězí zastánci míru, nikoli války, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán s tím, že je třeba zastavit zastánce dalšího válečného konfliktu na Ukrajině.
Orbán se domnívá, že pokud ve volbách do Evropského parlamentu zvítězí zastánci míru, »vojenská rozhodnutí v Evropě by mohla být zpomalena, zastavena nebo dokonce zrušena«.
»V Americe se budou konat další volby, v nichž bude jeden kandidát podporovat válku a druhý mír. Pokud zvítězí mírový kandidát, pak se nám dostane podpory z Ameriky,« řekl Orbán a označil Joea Bidena za kandidáta podporujícího válku a Donalda Trumpa za kandidáta podporujícího mír.
»Takže po volbách v příštím roce, pokud vše půjde dobře a Bůh nám pomůže, budou moci v Evropě a v Americe vystoupit političtí vůdci, kteří prosazují mír, a pak budeme moci do konce roku ukončit válku,« uvedl premiér na sociálních sítích.
Agentura Reuters pak dodává, že americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona o přidělení dodatečných finančních prostředků Ukrajině pro Kyjev příliš pozdě.
Podle analytiků, které oslovila, neexistuje žádná záruka, že ukrajinská armáda po schválení iniciativy obdrží další pomoc, přičemž již dohodnutá »dorazí mnohem později, než Ukrajina, která pociťuje nedostatek munice, doufala«.
Jak agentura poznamenává, Kyjev po roce 2024 čeká nejistota v souvislosti s možným znovuzvolením Trumpa do nejvyššího úřadu země, který je k další pomoci Ukrajině skeptický.
Ve Sněmovně reprezentantů USA byly 20. dubna schváleny návrhy zákonů o poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu, o zabavení zmrazených ruských aktiv prakticky za účelem jejich převodu do Kyjeva a o uvalení dalších sankcí na Čínu. Balíček dosáhl celkové výše 95 miliard dolarů. Zahrnuje zejména 61 miliard dolarů pro Ukrajinu, 26 miliard dolarů pro Izrael a také prostředky na humanitární pomoc civilistům v konfliktních zónách, včetně pásma Gazy. Návrhy zákonů nyní musí schválit americký Senát, jejich projednávání začne 23. dubna. Pokud budou přijaty, budou zaslány k podpisu prezidentu USA Joe Bidenovi. Americký vůdce již přislíbil, že tento balíček zákonů podepíše.
Již dříve ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že poskytování vojenské pomoci Kyjevu pouze komplikuje urovnání konfliktu na Ukrajině.
(cik)
Volím mír-KK!