Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Vyzval v něm k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Důvodem je jmenování Petra Mlejnka ředitelem civilní rozvědky. Pokud Fiala k výměně ministra nepřistoupí, vyvolá ANO hlasování o nedůvěře vládě.
Vláda včera neshledala důvody k Mlejnkovu odvolání. O Mlejnkově budoucnosti se hovořilo v souvislosti s jeho kontakty se stíhaným podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Mlejnek by podle Rakušana funkci ředitele civilní rozvědky nemohl vykonávat, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Podle Fialy mimo jiné kabinet obdržel informaci, že Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr. Jde o korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí vedle Redla stíhání také bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad vyšetřování kauzy Dozimetr dozoruje, však řekla, že nemá o Mlejnkově pozitivní roli v případu informace.
Fiala dnes upřesnil, že role šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka v objasnění korupční kauzy Dozimetr byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Zopakoval, že Rakušan má stále jeho důvěru.
Babiš dnes po jednání stínové vlády hnutí novinářům řekl, že ho Fialův přístup zklamal. »Čekal jsem, že člověk, který se dlouhodobě zaštiťuje morálkou a slušností, podpoří v krizových okamžicích svá slova také činy. Mrzí mě, že jste nakonec upřednostnil zájmy své vlády před zájmy a bezpečností České republiky,« citoval z dopisu premiérovi.
Podle ANO je nepřijatelné, aby ministrem vnitra a druhým nejvyšším představitelem vlády byl »člověk, který je nejen zcela nekompetentní zastávat svou funkci, ale také člověk s prokazatelnými vazbami na mafiánské struktury«.
»Ještě jednou vás vyzývám, najděte v sobě odvahu a odvolejte pana Rakušana. Jeho setrvávání na postu ministra vnitra podkopává již tak chatrnou důvěru veřejnosti vůči vašemu kabinetu, ale především dělá ostudu České republice před našimi partnery v Evropské unii a zahraničí,« stojí v dopise. »Pokud to nedokážete, bude hnutí ANO donuceno vyvolat hlasování o nedůvěře vládě,« dodal Babiš.
Křeč vlády, která není schopna přiznat si chybu
Odvolání Rakušana považuje za jediné možné řešení také bývalý předseda KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. »Pokud to premiér neudělá, tak ta odpovědnost bude už nejen na hnutí STAN, ale i na ODS, takže premiér by riskoval i se jménem ODS, což si myslím, že je risk, který ještě nepodstoupil,« řekl Filip pro iportaL24.cz.
Usnesení vlády, kdy se zastala Víta Rakušana, považuje za křeč vlády. »Vláda není schopna přiznat si hrubou chybu, která poškozuje Českou republiku v zahraničí. Jmenovat člověka do čela civilní rozvědky, který nemůže prokázat, že má prověrku na přísně tajné, ani není schopen doložit, že jeho styky s šéfem mafie neohrožují zájmy České republiky, je podle mého soudu opravdu hazard se jménem České republiky v zahraničí,« míní Filip. »Něco takového tady ještě nebylo, nejsem sám, kdo si to myslí a určitě to není otázka politického názoru nebo jedné politické strany, ale je to názor většiny občanů České republiky,« dodal Filip.
Babiš uvedl, že skandál kolem jmenování ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace nemá v dějinách ČR obdoby a vyžaduje okamžitou reakci. Proto ANO zvažuje vyvolání hlasování o nedůvěře i v době českého předsednictví v Radě EU. »Řešení situace je v tuto chvíli ve vašich rukách. Věřím, že se vám situaci podaří vyřešit tak, aby k hlasování o nedůvěře vládě vůbec nedošlo,« píše Babiš v dopise. Příští čtvrtek se sejde poslanecký klub ANO. Podle Babiše je týden dostatečné množství času pro případnou Fialovu odpověď.
Odchod Rakušana z vlády je řešení pro ČR
Ke svržení vlády při hlasování o nedůvěře je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů. Opoziční ANO a SPD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice občanských demokratů, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN jich má 108.
Opozice tedy k vyslovení nedůvěry vládě nemá dostatek hlasů, Filip je však přesvědčený, že i tak o hlasování musí usilovat. Pokud by opozice nevyužila vyvolání hlasování o nedůvěře vlády, tak by se podle Filipa v podstatě smířila s tím, nakolik vláda není schopná sebereflexe. S tím se ale podle něj opozice smířit nesmí, jinak by byla spoluodpovědná za to, co se stalo. »Nyní odpovědnost za rozhodnutí, které navrhl Rakušan, přebrala vláda jako celek,« míní Filip. Odchod Rakušana z vlády je podle něj řešení pro ČR.
Odchod ministra vnitra Rakušana i šéfa civilní rozvědky Mlejnka požaduje také hnutí SPD. »Za vlády Petra Fialy prorostl organizovaný zločin až do nejvyšších pater vlády. Požadujeme odchod ministra vnitra Rakušana i šéfa civilní rozvědky Mlejnka. Prosazujeme vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy. Tato neschopná a škodlivá vláda musí skončit!« stojí v usnesení, které hnutí přijalo.
Podotýká, že do skandálu je zapojena i KDU-ČSL, protože Mlejnka doporučil Rakušanovi její první místopředseda a místopředseda Sněmovny Jan Bartošek.
SPD svolání schůze o hlasování o nedůvěře vládě podporuje. »Tato vláda není vládou odborníků, dávno ztratila důvěru veřejnosti a nemá schopnosti řídit zemi v době ekonomické a potravinové krize,« konstatovalo hnutí.
Rakušan chybu přiznal
O pravidelných stycích mezi Redlem a nedávno jmenovaným šéfem ÚZSI Mlejnkem napsal minulý týden server Seznam Zprávy. Ve čtvrtek uvedl, že podle jeho informací začala GIBS prověřovat podezření, že právě Mlejnek donášel skupině kolem Redla citlivé policejní informace. Inspekce se v pátek proti těmto zprávám ohradila a uvedla, že kvůli úniku informací v kauze Dozimetr šéfa rozvědky neprověřuje ani nevede trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI.
Rakušan už dříve uvedl, že o stycích s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadily mu, protože vztah obou mužů byl pracovní. Mlejnek sdělil serveru Seznam Zprávy, že se s Redlem zná od roku 2012. Setkával se s ním údajně jednou až dvakrát ročně. V dané době pracoval Mlejnek ve firmě Techniserv, která dodává a instaluje technologické systémy a často se uchází o státní zakázky. Důvodem podle něj bylo to, že jako obchodník poptával zakázky pro svou firmu, ale žádnou jeho prostřednictvím nezískal.
Rakušan v České televizi ve středu připustil, že ho mrzí pozornost upřená na tajné služby. Uvedl, že v nynější atmosféře se dopustil chyby a zmínil jméno v souvislosti s prací v tajné službě. »Zmínil jsem jméno, které jsem zmínit neměl, na vládě jsem se za to omluvil,« dodal. Babiš dnes uvedl, že Rakušanova chyba činí nedůvěryhodnou tajnou službu v ČR i v zahraničí.
(jad)