Návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, o němž bude Poslanecká sněmovna jednat na mimořádné schůzi ve čtvrtek, není podle opozice nic jiného než další nedobrovolná daň zatěžující české občany. Novinářům to před dnešním jednáním dolní komory řekli zástupci obou opozičních klubů. Hnutí ANO avizovalo k tomuto tématu dlouhou a náročnou debatu.
Takzvaná velká mediální novela počítá s růstem poplatků, u televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Novela obsahuje i další změny. Nově mají platit také domácnosti, které sice nemají televizní nebo rozhlasový přijímač, ale používají takzvaný chytrý telefon, tablet či počítač. V návrhu zákona se píše o zařízení schopném jakýmkoli způsobem přijímat vysílání, tedy i prostřednictvím internetu. Změny by měly podle vlády zajistit udržitelnost financování a nezávislost dvojice veřejnoprávních médií.
Opoziční hnutí ANO a SPD hodlají projednávání novely brzdit. »S podobou zákona klub ANO souhlasit nemůže. Jedná se o rafinovanou cestu, jak zatížit české občany dodatečnou skrytou daní ve výši 1,2 miliardy korun ročně na provoz veřejnoprávních médií,« řekla novinářům předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Samostatnou kapitolou je pak podle ní zavedení poplatku pro firmy za jejich zaměstnance, a to až ve výši 250 tisíc korun ročně. »Možná ve světě Petra Fialy a Martina Baxy lidé chodí do práce proto, aby tam sledovali televizi,« dodala s tím, že jde o skrytou falešnou daň.
Pětikoalici varovala, že může ze strany ANO očekávat dlouhou a náročnou debatu »například o tom, proč mají 2460 Kč ročně platit i ti, kteří se na televizi vůbec nedívají a kterých je čím dál více.«
»Dopředu vás upozorňuju, že tady budu krvácet na této barikádě a budu se snažit překonat rekord v mluvení,« varoval už před časem předseda ANO Andrej Babiš.
Další nedobrovolná daň
Místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO) informoval o tom, že v Evropě jsou poplatky na ústupu. »Už 19 států Evropské unie poplatky pro veřejnoprávní média neplatí, z toho v deseti státech EU jsou poplatky hrazeny ze státního rozpočtu,« uvedl. V zákonu je podle něj i spousta dalších kontroverzí, které snižují nezávislost veřejnoprávních médií a naopak zvyšují jejich závislost na moci výkonné.
Proti zvýšení poplatků se ostře ohradili i zástupci opozičního hnutí SPD. »Je to v podstatě další nedobrovolná plošná daň,« uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.
Poslanec SPD Jaroslav Foldyna poukázal na to, že kolabuje český průmysl, stále více lidí se propadá do chudoby, nejsou peníze na léky, peníze chybí ve školství, ve zdravotnictví, v sociálních službách či v dopravě. »Peníze chybí, kam se podíváte, jediná věc, na kterou peníze od vlády Petra Fialy jsou, jsou peníze na financování cizích válek, na to, aby nám Česká televize říkala, že tohle všechno je v pořádku. Těch sedm miliard, které v této chvíli vybere, je až dost,« prohlásil Foldyna.
Norma obsahuje také možnost poplatky ročně zvyšovat při zvýšení inflace o šest procent.
Díky novele by Česká televize získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a Český rozhlas 331 milionů korun navíc. ČT letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních firem tvoří většinu příjmů. U ČT se poplatek neměnil od roku 2008 a u ČRo od roku 2005.
(jad)