Okamura: Jediné, v čem si můžeme být u současné vlády jistí, je, že nikdy neudělají to, co slíbí

Jaké změny může současná pětikoaliční vláda vedená Petrem Fialou (ODS) do příštích parlamentních voleb ještě stihnout provést? To podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury nikdo netuší. Nikdo z nich totiž před volbami nemluvil o zvyšování daní, o podpoře zvyšování cen energií, o přijímání migrantů, Green Dealu nebo o podpoře války. Naopak, před volbami to odmítali, ale hned po volbách otočili o 180 stupňů. Takže jediné, v čem si můžeme být jistí, že nikdy neudělají to, co slíbí, řekl Okamura v rozhovoru pro iportaL24.cz.

Ve volbách do Evropského parlamentu hnutí SPD neobhájilo dva mandáty. Jak nyní s odstupem určitého času hodnotíte tyto výsledky, je to pro vás zklamání?

Neobhájili jsme jeden mandát – zklamání to je, ale je to pro nás silná motivace zlepšit naši práci pro občany.

Kde vidíte hlavní důvod toho, že uspěl pouze jeden kandidát?

Bohužel se nám nepodařilo zvednout naše voliče ze židlí, protože považují europarlament za zbytečný a škodlivý. Z velké části oprávněně, ale dokud jsme v EU, je europarlament pro nás možnost zvrátit zločiny, které na nás Brusel hrne, ať už to je migrace, Green Deal nebo cenzura.

Nepodepsala se na tomto výsledku i vaše snaha o referendum o vystoupení z EU? Nepovažují vaši voliči tyto volby za zbytečné?

Referendum o vystoupení si přeje i podle průzkumů minimálně 36 až 40 procent občanů naší země. To je zhruba až 3,2 milionu voličů. Náš potenciální elektorát je veliký – a pokud lidé dostanou pravdivé informace o extrémní finanční nevýhodnosti našeho členství v EU, kterou dokládají i reálná čísla, tak vystoupení bude zvažovat naprostá většina občanů. Jen sankce EU vůči jiným zemím nás podle odhadů průmyslníků a producentů připravily už o biliony korun. A každý z nás platí kvůli Green Dealu předražené energie, pohonné hmoty a drahé potraviny. Ročně také např. přicházíme o cla, která vybírá EU za nás, stamiliardy se ztratí v korupčním dotačním systému a cca 10 % z dotací zhltne byrokracie s nimi spojená.

V Evropském parlamentu dojde k určitým posunům, tvoří se nové frakce. Ovlivní to fungování EU do budoucna?

To uvidíme – bruselští šílenci zjišťují, že ztrácí oporu ve svých zemích a to se, doufám, projeví i na rozhodování v Bruselu.

Po posledních sněmovních volbách, kdy došlo ke vzniku koalic, které nyní tvoří vládu a mají většinu ve Sněmovně, došlo před volbami do EP ke spojování dalších subjektů. Ať už jde o koalici STAČILO! nebo Přísaha a Motoristé. Také hnutí SPD se spojilo s Trikolorou. Jak se na tento trend díváte? Je to cesta, jak v budoucnosti uspět?

Roztříštěné síly, které mají stejný cíl, je vždy dobré spojit. Není to ovšem automatická cesta k úspěchu, vždy musíte mít kvalitní cíl. Pro SPD je to zlepšování životů našich občanů.

Předseda strany Právo Respekt Odbornost Jindřich Rajchl uvedl, že je potřeba všechny národně-konzervativní síly spojit pod jeden subjekt, jak to na opačné straně dokázala vládní SPOLU. Sám prý hodlá jednání ihned po evropských volbách iniciovat. Co soudíte o této myšlence a jednal jste už s panem Rajchlem?

Se spojováním začala SPD, začali jsme spolupracovat s Trikolorou. A jednáme o spolupráci i s dalšími stranami. Je potřeba zatáhnout za jeden provaz. Uvidíme, co z toho vzejde.

Blíží se krajské a senátní volby. Jakou strategii zvolíte? Jak bude vypadat vaše kampaň?

To uvidíte během nejbližších týdnů, důležité je sdělit občanům, kde všude konkrétně SPD pomáhá a snaží se zlepšovat životy lidí.

S jakým cílem do těchto voleb půjdete?

Cíl je jednoznačný – zlepšit práci krajů – jejich neefektivita je extrémní – stačí se podívat na některé silnice, na malé nemocnice v majetku krajů, na krajské školy atd. Neplatí to plošně  – o to víc to ale je vidět – například když přejíždíte z kraje do kraje a najednou vám skončí nová silnice a začne tankodrom. Nebo když vám vlak skončí v Letovicích, protože Jihomoravský kraj se na financování dopravy nedohodl s Pardubickým. To je jak ve středověku, kdy na každém panství platila pro poddané jiná pravidla.

Pro další fungování ČR budou zásadní volby do Poslanecké sněmovny. V této souvislosti se chci zeptat na korespondenční volbu, o jejímž zavedení rozhodla Sněmovna. Jak to může podle vás ovlivnit jejich výsledky?

To nikdo netuší. Nám vadí primárně fakt, že korespondenční volba je protiústavní a protidemokratická. To, že mne nikdo nemůže ovlivnit, je podstatou svobody volby. Ostatně nedemokratičnost je podstatou současného systému.

Demokracie spočívá v tom, že občan může vládnout jak nepřímo skrze parlamentní zástupce, tak přímo osobně a tady nám chybí zákon o referendu a o odvolatelnosti politiků. V momentě, kdy občan nemá právo rozhodnout přímo, už to není demokracie.

Jste výrazným kritikem současné pětikoaliční vlády. Obáváte se ještě některých změn, které by mohla do konce svého období stihnout prosadit?

U této vlády přece nikdo nic netuší. Mluvili před volbami o zvyšování daní, o podpoře zvyšování cen energií, zvyšování státního dluhu, o přijímání migrantů, o podpoře migračního paktu, Green Dealu nebo o podpoře války? Ne. Naopak to před volbami odmítali, ale hned po volbách otočili o 180 stupňů. Takže jediné, v čem si můžeme být jistí, je, že nikdy neudělají to, co slíbí. A udělají vše, co jim nařídí jejich vedení buď v Bruselu nebo v centrále CIA v Langley.

Jana Dubničková

FOTO – Facebook Tomia Okamury a ČT

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy