Odpuštění sociálního pojištění pracujícím důchodcům vytvoří tlak na úspory, míní Opálka

Již za několik dní by měla vláda obdržet návrh důchodové reformy, kterou připravuje ministerstvo práce. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce finální verzi reformy odevzdat kabinetu do konce února. Vláda avizuje snahu jednat o návrhu i s opozicí, nicméně je připravena reformu protlačit i bez jejího souhlasu. Do debaty o reformě se chce zapojit také prezident Petr Pavel.

Chystaná důchodová reforma má přinést řadu zásadních změn, které mají státu ušetřit desítky miliard korun ročně. Některé z nich však s podporou opozice nemůžou počítat. Jde například o zvyšování důchodového věku nad 65 let podle doby dožití či pomalejší růst nově přiznaných penzí. Reforma počítá také s částečným nahrazením výchovného fiktivním vyměřovacím základem, nebo zavedením dobrovolného sdílení vyměřovacích základů manželů.

Novinkou, kterou chce Jurečka doplnit do důchodové reformy, je odpuštění sociálního pojištění pracujícím důchodcům a důchodkyním. Opatření navrhovalo ministerstvo práce do zákona už na podzim 2022. Výpadek příjmů na pojistném se tehdy odhadoval na čtyři až 4,5 miliardy korun ročně. Koalice se na záměru neshodla a vláda ho loni na jaře z projednávané novely vyškrtla. Jurečka ho do reformy teď vrací. Koalice už prý souhlasí. »Je na tom shoda. Toto jsme teď doplnili do návrhu celé důchodové reformy, který máme vypořádaný. Bude to součástí důchodové reformy,« uvedl ministr.

Ani tento záměr však nemá podporu opozice. Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová připouští, že sleva se mine účinkem. Není podle ní vyloučeno, že zaměstnavatel o výši slevy poníží seniorovi mzdu. Poukázala také na výpadek, který to bude znamenat pro důchodový systém. Jediný, kdo by ze změny profitoval, by tak podle ní byl zaměstnavatel, pro kterého by bylo zaměstnávání důchodců levnější.

Kategoricky proti odpuštění sociálního pojištění pracujícím důchodcům je expert KSČM na otázky důchodů, dlouholetý poslanec Miroslav Opálka. »Jsem proti jakémukoli snižování odvodů na důchodové pojištění, protože to povede ke zvýšení už tak velkého deficitu. Jakékoli úlevy ať jsou brány z daní, a ne z pojištění, protože to potom bude důvod například ke snižování valorizací. Jestli chtějí důchodce motivovat k tomu, aby pracovali i v důchodu, tak ať jim zvednou zásluhový procentní díl o nějaký procentní bod, ale v žádném případě nesouhlasím se snižováním sociálních pojištění. Každé snížení do pojištění totiž vytváří tlak na úspory, protože vzniká deficit,« řekl Opálka pro iportaL24.cz.

Důchodci by si mohli přilepšit o stokoruny až tisícikoruny

Podle podkladů k předloňskému návrhu zákona pracovalo 270 000 lidí v důchodu. Po odpracování 360 kalendářních dnů mohou nyní starobní penzisté a penzistky požádat sociální správu o zvýšení důchodu. Jeho zásluhový procentní díl jim trvale vzroste o 0,4 procenta výpočtového základu. Podle Jurečky každoroční přepočítávání penzí sociální správu zatěžuje a lidé si přilepší o necelou stokorunu. Při odpuštění pojistného by jim podle výše jejich výdělku mohlo zůstat měsíčně několik stokorun i tisícikorun. Šéf resortu práce míní, že opatření bude lidi víc motivovat k tomu, aby nepřestávali pracovat hned při dosažení důchodového věku.

Jak navrhované odpuštění odvodů vypadá, není jasné. Vláda výslednou novelu s reformou penzí zatím nezveřejnila. Podle záměru, který kabinet loni na jaře z projednávaného zákona vyškrtl, neměli zaměstnaní penzisté platit na sociální zabezpečení tehdejších 6,5 procenta ze základu výdělku. S hrubou mzdou 25 000 korun by tak státu neposlali a nechali si asi 1600 korun měsíčně, u hrubé mzdy 30 000 korun by to bylo přes 1900 korun a u mzdy 40 000 korun asi 2600 korun. Zaměstnavatelům by se odvody nezměnily.

Také živnostníci si měli ponechat 6,5 procenta ze zisku, sazba pojistného jim měla klesnout z 29,2 na 22,7 procenta. Ministerstvo práce tehdy spočítalo, že by po odpuštění sociálního pojištění 270 000 pracovníků stát ročně přišel o čtyři až 4,5 miliardy korun.

Sazba pojistného se letos od ledna zvedla ze 6,5 na 7,1 procenta, tedy o 0,6 procenta na nemocenské odvody. Výpadek by tak byl vyšší.

Vláda je připravena reformu protlačit silou

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že bude rád, když tak zásadní změny podpoří opozice. Pokud tomu tak ale nebude, je koalice připravena zákony potřebné k reformě důchodů případně protlačit i na sílu většiny mandátů koaličních stran.

Do debaty o důchodové reformě se chce zapojit také prezident Petr Pavel. Podle zjištění ČT chystá na přelom února a března jednání o důchodové reformě s vládou i opozicí. Na příští týden si pozval Jurečku, další týden by chtěl jednat i s opozicí. Pokud nenajde shodu, plánuje společné jednání.

Vláda by měla podle Jurečky schválit důchodovou reformu do konce března. Poslanci by ji měli začít projednávat v dubnu.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy