Důchodovou reformu jako celek chce vládní koalice zveřejnit začátkem dubna. Jednotlivé detaily zatím zveřejňovat nechce, nicméně zvýšení věku odchodu do důchodu na 68 let, jak se v poslední době uvádí, tam nebude. Novinářům to po dnešní schůzce se zástupci opozičního hnutí SPD řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Do zveřejnění reformy se chce šéf resortu sejít i s odbory a zaměstnavateli, schůzka s hnutím ANO proběhla už minulý týden.
Dnešní jednání se týkalo kromě důchodové reformy, kterou ministerstvo připravuje, také úpravy valorizačního mechanismu u řádných i mimořádných valorizací důchodů v budoucnu.
Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala novinářům po jednání řekl, že ministr navrhl několik valorizačních schémat, které bude hnutí analyzovat. »Řekli jsme, že SPD neuvažuje o žádném valorizačním schématu, které by snížilo reálné důchody,« uvedl Fiala.
S ministrem se shodli na tom, že důchodová reforma musí obsahovat prorodinnou politiku. »To znamená, že se musí daňově zvýhodnit pracující rodiče, musí se pracovat na politice třetího dítěte a musí se zvýšit přídavky, porodné a další věci,« informoval předseda klubu. SPD podle něj trvá na tom, že žádný důchodový průběžný systém bez dostatečné porodnosti nemůže fungovat.
»Nikdy nezvedneme ruku pro zvýšení věku odchodu do důchodu na 68 let,« zdůraznil Fiala. Lidé v tomto věku už nejsou podle něj schopni pracovat jako dřív a pokud by se to mělo kompenzovat sociálními dávkami, tak to bude znamenat další zvýšený tlak na státní rozpočet. »Jsme přesvědčeni o tom, že ty výhody pro lidi nebudou vůbec žádné a pro stát budou také nedostatečné,« uzavřel Fiala.
Odchod do důchodu musí být odvislý od více faktorů
Jurečka poté zdůraznil, že s prosazením zvýšení věku pro odchod do penze na 68 let nepočítá. »Musím jednoznačně říci, že s takovýmto návrhem, že bych takto propisoval věkovou hranici do důchodové reformy, nepočítám. Nepředpokládám, že bych psal nějakou konkrétní věkovou hranici nad tu dnešní, která je na úrovni 65 let. Ten moment odchodu do důchodu musí být odvislý od více faktorů,« uvedl. Konkrétně zmínil délku života, dobu pobírání penze, odpracovaný čas i náročnost vykonávané práce. »Číslo 68 není hodnotou, se kterou by ministerstvo pracovalo jako s nějakou zásadní hodnotou, která by se měla propsat do legislativního textu důchodové reformy,« uvedl po schůzce ministr.
Jednání se zástupci hnutí SPD označil za korektní a věcné. Dohodli se, že do dvou týdnů se sejdou znovu a zástupci hnutí mu přinesou konkrétní návrhy, které by chtěli do diskuse o důchodové reformě přinést.
S hnutím ANO se Jurečka kvůli důchodové reformě, novému nastavení valorizací penzí a úpravy pravidel předčasných penzí sešel už minulou středu. Zástupci ANO si vyžádali od ministra podklady a data. Další schůzku mají naplánovanou na úterý 4. dubna.
Na zpomalení růstu penzí je v kabinetu shoda
Koalice se otázkou důchodové reformy zabývala na včerejší večerní schůzce. Na řadě opatření důchodové reformy se lídry koaličních stran shodli, některé věcí je podle nich třeba doladit. Novinářům to po téměř pět hodin trvajícím jednání řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Shoda podle něj panuje na nejzásadnějších věcech. Detaily prozrazovat nechtěl a poukazoval na to, že se koalice rozhodla zveřejnit důchodovou reformu až jako celek.
»V mnohém jsme se výrazně posunuli. Na celé řadě opatření k budoucí důchodové reformě je shoda. Některé věci je však potřeba ještě doladit,« řekl Jakob novinářům. Předpokládá, že začátkem dubna Jurečka zveřejní důchodovou reformu jako celek.
Kabinet navrhuje kvůli zadlužování růst penzí zpomalit. Jako krok k nutnému ozdravení veřejných financí to doporučují také Národní rozpočtová rada a Národní ekonomická rada vlády. Podle plánů resortu by méně měly růst vyšší důchody, víc naopak ty nízké.
Podle informací České televize počítá návrh ministerstva práce s tím, že valorizace by měla být od 1. ledna příštího roku nastavená tak, že důchody porostou o třetinu růstu reálných mezd místo o polovinu a také podle růstu životních nákladů důchodců. Zákon by také stanovil jeden mimořádný termín pro valorizaci v průběhu kalendářního roku místo nynějšího opakovaného zvyšování v důsledku vývoje inflace během roku.
(jad)
Tak to bude v 75 letech?
Stejne jim nevěřím ani nos mezi očima.