Zástupci vlády a odborů se ani dnes nedohodli na růstu platů. Odbory požadují pro všechny pracovníky veřejného sektoru od příštího měsíce zvýšení platových tarifů o deset procent a další přidání pak od ledna. V jednáních budou pokračovat zítra ráno. V případě, že k žádné dohodě nedojde, hrozí odbory protesty.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula po jednání novinářům řekl, že odboráři vládu seznámili se svým návrhem na zvyšování platů, zároveň ale na jednání otevřeli další možnosti přidání a vyzvali vládní představitele, aby začali propočítávat i další varianty.
»Čekáme na nějakou formu dohody,« uvedl odborový předák. K té by mělo dojít už zítra ráno. Schůzku na středu odborářům navrhli ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS) a práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). »Oceňujeme, že ta možnost je a budeme hledat ještě další kompromis. Je možné, že to bude kompromis krvavý, ale věříme tomu, že bude,« uvedl Středula. Za krvavý kompromis považuje to, že se nedohodnou na deseti procentech, ale na nějaké jiné hodnotě.
Středula připomněl, že odbory jsou stále ve stávkové pohotovosti. V případě, že se s vládou na žádném kompromisu nedohodnou, jsou podle něj odbory připraveny k protestům. »Pokud k dohodě nedojde tak se otevírá prostor pro protestní akce,« připustil Středula.
Odboráři a zástupci vlády spolu jednali už před týdnem. Dohodli se na tom, že jednotlivé resorty do dneška přezkoumají, kolik peněz ve svých pokladnách by mohly do konce roku případně do zvýšených tarifů přesunout.
Vůle k dohodě je prý z obou stran
»Obdrželi jsme informaci, že některé resorty, o kterých jsme nevěděli, tak jsou schopny zvládnout nárůst tarifů, což bylo pro nás překvapení… Bude se to zítra pilovat. Například nás překvapil resort kultury, že je schopen to zvládnout. Například si myslíme, že se může jednat o města a obce. Celá tato správa. Školství je schopné to zvládnout. Je možné, aby to zvládla sociální péče s ohledem na to, že došlo k navýšení příspěvku na péči,« vypočítal dnes Středula.
Jurečka po schůzce řekl, že jednání nejsou jednoduchá, je ale vůle k dohodě. »V jednání s odbory budeme pokračovat zítra ráno (ve středu) před jednáním vlády, chci, ať najdeme kompromis pro dohodu. Není to jednoduché, ale vůle k dohodě je myslím z obou stran,« uvedl Jurečka.
Platové tarify ve veřejné sféře stanovuje pět tabulek. Vlastní tabulku pak mají ještě státní zaměstnanci. Ministerstvo práce původně navrhovalo od září upravit dvě tabulky, a to tu nejnižší a tu státní. Tarify by se tak zvedly asi 359 900 úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogů ve školství a asi 70 400 zaměstnanců státu. Zbývající zhruba polovina z 846 300 lidí, kteří pracují ve veřejné sféře, měla dostat přidáno od ledna.
Odbory si stěžují na pokles reálných výdělků z posledních let kvůli vysoké inflaci. Požadují od září navýšení tarifů ve všech tabulkách, tedy i pro sociální služby, zdravotní sestry, lékaře a učitele. Další přidání pak žádají od ledna. Osm z 13 odborových svazů je kvůli tomu ve stávkové pohotovosti. Jurečka minulý týden řekl, že s plošným přidáním nesouhlasí. Poukazoval na to, že jednotlivým profesím neklesly reálné platy stejně. Podle podkladů k vládnímu nařízení se mezi roky 2019 a 2023 reálně snížily téměř o 18 procent odměňovaným podle nejnižší a státní tabulky. U ostatních byl pokles zhruba mezi čtyřmi a 13 procenty.
(jad)