Odbory odmítly vládní »vyděračský« návrh na růst platů. Bude stávka?

Dnešní jednání odborářů s vládou ohledně zvýšení platů ve veřejné sféře už od září zkrachovalo. Nabídku, s níž přišli zástupci vlády, označili odboráři za vyděračskou. O dalším postupu se budou odborové svazy radit v úterý. Nevylučují protesty, ale ani stávku.

»Vláda nám nabídla takovou variantu, že jsme to museli odmítnout a nedošlo k dohodě,« řekl novinářům předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Vysvětlil, že podle vládního návrhu se mělo přidat pouze pracovníkům zařazeným v tabulce číslo jedna, která byla navíc ještě odstupňována. Pracovníci v sedmi nejnižších platových třídách, kde jsou uklízečky, kuchařky, školníci a dělníci ve veřejném sektoru si měli polepšit o pět procent. Tarify osm až dvanáct o tři procenta, to se týkalo hlavně úředníků a u vyšších tarifů, kde jsou zařazeni specializovaní úředníci, se nepočítalo s žádným navýšením.

Co bude dál, záleží podle Bednáře na vládě. »My jsme tento návrh odmítli s plným vědomím, že to bude bolet,« dodal. Odborářům se nelíbil dnešní přístup zástupců vlády, kteří podle nich vystupovali způsobem, »pokud to nepřijmete, nebude vůbec nic«. »Ze strany vlády to bylo doslova vydírání,« shrnul Bednář.

Připomněl, že odboráři ve snaze najít kompromis, ze svých požadavků ustupovali. Původně požadovali 15procentní navýšení pro všechny pracovníky ve veřejné sféře, poté udělali kompromis na 10 procent, včera souhlasili i se sedmiprocentním zvýšením a poté ještě oslovili Jurečku, jestli by souhlasil i s pěti procenty.

»Návrh vlády, že pokud nebudeme souhlasit s její variantou, nedají nikomu nic, nám přišel jako naprosto vyděračský,« uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Přístup vlády byl podle ní naprosto za hranou.

Podle odborářů vláda staví lidi proti sobě a otázka zní, jestli to není jejím účelem.

O dalším postupu budou odbory jednat

V úterý se budou odborové svazy radit, jak budou postupovat dále. »Budeme přemýšlet o tom, jestli dojde k nějakým protestům nebo třeba i ke stávce,« uvedl Bednář.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že ho mrzí, že odbory návrh na zářijový růst platů odmítly. Uvedl, že navrhované přidání by se týkalo asi 348 000 lidí. V průměru by si první skupina polepšila asi o 925 korun měsíčně a druhá skupina o 870 korun. »Mrzí mě, že odbory se rozhodly na kompromis nepřistoupit a odmítly ho. Budeme dál jednat o nastavení tarifů od ledna 2025. Budeme počítat s tím, že objem platů poroste o pět procent,« uvedl Jurečka.

Právě informace, že od 1. ledna 2025 se zvýší objem prostředků na platy pouze o pět procent, byla pro odboráře »druhým šokem«. »Očekávali jsme, že ten objem prostředků se bude pohybovat kolem šesti až sedmi procent,« uvedl Bednář. Podle Jurečky je ale pět procent »velmi dobrá výchozí pozice«.

Vláda následně po jednání s odbory návrh, s nímž odboráři nemohli souhlasit, neschválila. Znamená to, že od září se platy navyšovat nebudou nikomu. »Za vládu byl konsenzus v tom, že k tomuto kroku potřebujeme sociální dohodu,« vysvětlil Jurečka.

Výsledek dnešního jednání nebyl podle poslance Patrika Nachera (ANO) překvapivý. Vláda totiž podle něj nekomunikuje obecně témata včas. »Co bránilo vládě, aby schválila alespoň ten svůj návrh?« pozastavil se nad postupem kabinetu.

Lidé, kterým by se zvýšily platy o pět procent, by to přineslo měsíčně navíc 925 korun, bylo by jich asi 173 500. U těch s tříprocentním navýšením by to bylo 870 korun, je jich 174 tisíc.

Platové tarify ve veřejné sféře stanovuje pět tabulek. Vlastní tabulku mají ještě státní zaměstnanci.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy