Připravovaná důchodová reforma, která počítá mimo jiné se zvyšováním věku odchodu do důchodu až na 68 let a se změnou valorizací penzí, tvrdě narazila jak u opozice, tak i u odborových svazů. Předseda ČMKOS Josef Středula tvrdí, že vláda zcela ignoruje sociální dialog a chce zařadit projednávání reformy na březnové jednání Tripartity. Odborový svaz KOVO již debatuje o podobě protestních akcí.
Středula připomněl slib vlády, že povede sociální dialog. Návrh valorizace důchodů však odboráři obdrželi včera, dnes mají čas na připomínkování a v pondělí návrh zákona schvaluje vláda. »To není sociální dialog. To není dokonce ani hra na sociální dialog. To je ignorování sociálního dialogu,« uvedl Středula.
Chyby, které vláda udělala ve veřejných financí, chce podle Středuly přenést na důchodce. »Proč vláda trestá ty, kteří za to mohou nejméně?« ptá se odborový předák.
V případě navrhovaného omezení mimořádné valorizace důchodů v červnu předáci mluví o porušení ústavnosti, a to kvůli případné retroaktivitě, principu očekávání či rovnému zacházení. »K tomuto dni je známo, jaká má být valorizace důchodů. Česká vláda má vydat pouze technické nařízení. Legitimní očekávání každého důchodce je opřené o znalost nynější právní úpravy,« uvedl místopředseda ČMKOS Vít Samek.
Odbory také zásadně nesouhlasí s prodlužováním věku odchodu do důchodu až na 68 let. »Pro nás je to zcela neakceptovatelné, nevhodné, zavádějící,« uvedl Středula. Chybí mu analýza takového kroku. Diví se, jak může někdo přijít s takovým návrhem, když již dnes tvoří osoby starší 53 let jednu třetinu všech nezaměstnaných »Není ani zájem o jejich zaměstnávání,« konstatoval Středula.
Odboráři naopak volají po dřívějším důchodu pro lidi v náročných povoláních. Požadují, aby tato skupina byla širší. Kritizují také případné snižování odvodů.
Podle Středuly odborový svaz KOVO začal jednat o podobě protestních akcí. »ČMKOS jednoznačně podpoří kroky svazu KOVO a vyzve případně další svazy k následování,« uvedl.
Důchodci dluhy neudělali
Zásadní nesouhlas vyjádřila dnes i Asociace samostatných odborů. »Naši spoluobčané, kteří odešli do důchodu, měli určitou jistotu v tom, že jim bude jejich důchod řádně a pravidelně valorizován. Na druhé straně musíme zdůraznit, že navrhovaná úprava dosud platného zákona, která by důchodcům jejich penze snížila, je vůči našim spoluobčanům absolutně nemorální. Tato skupina občanů nemůže souhlasit s takto navrhovanými principy snižování valorizace jejich důchodů, to je, že díky této změně zákona v podstatě zaplatí dluhy, které tito důchodci neudělali. Ty totiž vytvořili politici, a jejich politické strany, kteří neváhali v letošním roce zvýšit svoje příjmy o statisíce korun. Tato ostuda, bude mít ještě radikální dopad ve společnosti,« uvedl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.
Asociace samostatných odborů je dle jeho slov pro to, aby byl vytvořen a přijat zákon, který bude řešit důchody a jejich valorizaci s tím, že to bude ústavní zákon, který nebude podléhat tomu, kdo je momentálně u vlády. »To je, že nebude změněn jen na základě politického zadání několika lídrů politických stran!« dodal Dufek.
Necitlivé opatření v době trvající vysoké inflace
Se změnou valorizace nesouhlasí opozice. Podle místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránkové (SPD) jde o zcela asociální opatření, s nímž hnutí SPD zásadně nesouhlasí. Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová považuje argumenty vlády ke změně valorizačního vzorce »v neprospěch důchodců« za drzost.
Podobně jako odbory i obě opoziční hnutí jsou přesvědčené o tom, že návrh je na hraně ústavnosti a jsou připravené obrátit se po schválení zákona na Ústavní soud.
Se změnou nesouhlasí ani mimoparlamentní strany. Ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš označil navrhovanou změnu jako velmi necitlivé opatření v době trvající vysoké inflace. »Jde o nesystémové řešení, když bude krácena inflační část, tak logicky to znamená, že dlouhodobě bude zase klesat reálná kupní síla důchodců, což jako systémový prvek je nepochybně špatně,« řekl pro iportaL24.cz.
Záměr kritizuje i bývalá vládní strana ČSSD. »Vysoké zadlužení ČR znovu odnesou nejvíce ti, kteří jsou na státu zcela příjmově závislí,« uvedli sociální demokraté.
Jurečka s odbory změny nediskutoval
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že postrádá od odborů, které se vymezují proti plánovaným změnám v důchodech, návrhy na řešení udržitelnosti penzijního systému. »Musím se ptát, jaká jsou řešení odborů, aby tady byl udržitelný důchodový systém, abychom byli schopni lidem zabezpečit kvalitu života i po roce 2030, 2040 a podobně. A zatím jsem na to opravdu objektivní odpověď, která je schopná reflektovat celou tu situaci, neslyšel,« uvedl Jurečka. Zároveň přiznal, že schůzku s odboráři domluvenou nemá, počítá, že se s nimi setká až na zasedání Tripartity v polovině března.
Premiér Petr Fiala (ODS) v posledních dnech několikrát zopakoval, že reformování systému důchodů je nutné, aby byl udržitelný i pro příští generace penzistů.
Ministři zatím zmiňují zrušení stropu na důchodový věk. Ten se nyní každý rok o pár měsíců posouvá, zastavit by se měl v příštím desetiletí na 65 letech. Vládní politici mluví o tom, že by se pak ale mělo dál v postupném navyšování pokračovat až do 68 let, a to podle prodlužování života. Podle zástupců vládní koalice by se mělo upravit i spoření na stáří, aby ho lidé čerpali každý měsíc jako část důchodu. Zmiňuje se také přiblížení odvodů osob samostatně výdělečně činných odvodům zaměstnanců, zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let či dřívější důchod pro náročné profese. V programovém prohlášení vláda píše o zvýšení solidární části důchodu či o snížení odvodů zaměstnavatelům. Ministři už uvedli, že vzhledem k zadlužování nebude pokles sazby pojistného možný.
(jad)