Ocelová Paříž, všude zátarasy a průchod jen na QR kódy, lidé jsou naštvaní

Paříž se v souvislosti s olympiádou proměnila v město kovu a QR kódů. V centru města se zřizují barikády a zóny s omezeným přístupem, protože centrum města zažívá militarizaci, jaká zde nebyla od druhé světové války.

Velké pařížské bulváry, majestátní památky a přeplněné kavárny dostaly tento týden nový přírůstek: více než 44 000 kovových zábran. Dočasné zdi byly umístěny v rámci rozsáhlých bezpečnostních příprav před pařížskou olympiádou, která oficiálně začíná v pátek.

Úřady vynaložily velké úsilí, aby ochránily miliony turistů a sportovců, kteří se do francouzského hlavního města sjíždějí na letní hry.

A Pařížané nejsou nadšeni. Uzavření hlavních stanic metra a zablokování celých dopravních pruhů výhradně pro olympijské účely způsobí, že hry na několik týdnů naruší život místních obyvatel.

Omezení budou podle serveru POLITICO nejpřísnější před pátečním zahajovacím ceremoniálem, prvním průvodem lodí po Seině od svatby dcery Ludvíka XV. před třemi stoletími. Očekává se, že akce, která bude ohromující podívanou – a také bezpečnostní noční můrou – se zúčastní více než 300 000 lidí.

»Je to největší bezpečnostní výzva, jakou kdy která země musela v době míru zorganizovat,« řekl v úterý novinářům ministr vnitra Gérald Darmanin. Vládní představitelé doplnili, že bylo provedeno téměř milion bezpečnostních kontrol osob, které mají vazby na hry, a stovky osob, které vzbuzují obavy, byly identifikovány a vyzvány, aby zůstaly doma. Policie rovněž provedla razie u osob, které jsou na seznamu sledovaných osob, a zadržela řadu islamistů a krajně pravicových a krajně levicových aktivistů.

Před ceremoniálem byla uzavřena většina mostů spojujících obě strany Seiny. Úřady rovněž omezily přístup do ikonického centra Paříže. Uzavřely rozsáhlou oblast v blízkosti řeky, která zahrnuje Louvre, Notre Dame a Eiffelovu věž, a přístup do ní je možný pouze po předložení speciálního QR kódu, který byl udělen obyvatelům, lidem, kteří zde pracují, nebo lidem, kteří si předem rezervovali vstup do muzeí a restaurací. Ministerstvo vnitra uvedlo, že prostřednictvím svých internetových stránek obdrželo více než 200 000 žádostí o kódy »Pass Jeux«.

Každý den olympiády bude navíc ve městě rozmístěno přibližně 30 000 policistů a četníků. V den zahajovacího ceremoniálu jich bude v pařížských ulicích pracovat 45 000 spolu s 10 000 vojáky z armády.

Francouzská vláda si dala záležet, aby místní obyvatele o uzavírkách informovala s předstihem, ale Pařížané jsou rozzlobeni, že jejich každodenní dojíždění do práce bylo narušeno.

»V centru města je nemožné se pohybovat,« řekl muž jménem Rodolphe ze svého elektrokola, když se vyhýbal pěšímu provozu na chodníku podél slavné ulice Rue de Rivoli, hned vedle zábran, které blokují její prázdný pruh pro cyklisty.

Antoine, další viditelně podrážděný cyklista, řekl, že ztratil řeč poté, co se mu nepodařilo přesvědčit policisty, aby ho nechali projet kontrolním stanovištěm. Řekl, že QR kód, kterým se oháněl, nebyl ten správný pro přejezd Seiny.

Obchody a restaurace tvrdí, že olympijské hry a kontroverzní kovové zábrany stojí peníze i je. »Paříž je prázdná,« řekl vedoucí knihkupectví poblíž Palais Royal. V děsivě tichých ulicích v »šedé zóně«, oblasti nejblíže k Seině, kde zavřely krámky všechny kavárny a prodejny suvenýrů, 66letý Peter Feldmann a jeho 64letá manželka Roxana, kteří vlastní byt nedaleko Île de la Cité, prohlásili, že den před zahajovacím ceremoniálem odjedou do New Yorku. »Nikdy jsem neviděla Paříž tak prázdnou,« řekla Roxana. Její manžel, který pracuje v oblasti výpočetní biologie, dodal, že se snažil pochopit papírování a pravidla, ale že »doufám, že to zmate i nepřítele«, ať už je to kdokoli.

UMIH, organizace zastupující hotely a restaurace, uvedla, že restaurace a kavárny v zakázaných oblastech přicházejí až o 60 procent obratu. Francouzské úřady slíbily, že část těchto ztrát nahradí. Žádosti o kompenzace však bude teprve později zkoumat speciální komise.

Taxikář, který stojí několik metrů od šedé zóny, uvedl, že přišel o více než polovinu svých obvyklých příjmů. »Je to neúnosné, připadáme si jako vězni,« řekl a dodal, že musí pravidelně odmítat jízdy taxíkem, o které ho žádají turisté, kteří se nacházejí v zakázané zóně. »Všechno bylo velmi špatně zorganizováno,« řekl.

Náklady na bezpečnostní operace by klidně podle deníku Guardian mohly předstihnout částku jedné miliardy liber vynaloženou na Londýn 2012, když podle posledních průzkumů veřejného mínění je téměř 40 % Francouzů k olympiádě lhostejných a 37 % má na ni negativní názor.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy