Objem poskytnutých hypoték v listopadu mírně, o necelé jedno procento, překročil říjnovou úroveň, když dosáhl 16,2 miliardy korun. Meziročně byl přitom více než dvojnásobný (+121 procent), což je ovšem dáno tím, že aktuální údaje se srovnávají s velmi nízkými hodnotami z druhé poloviny minulého roku. Za relativně silnější listopadovou aktivitou stojí uvolnění pravidel ze strany České národní banky, mírný pokles sazeb i odložená poptávka. Objem hypoték je však i přes opticky velmi silný meziroční růst o 50 % nižší než v listopadu 2020. Uvádí to dnes na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Úrokové sazby podle Hypomonitoru v listopadu pokračovaly v mírném poklesu a dostaly se z říjnových 5,71 % na 5,67 %, což je nejnižší hodnota od poloviny loňského roku.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování dosáhl v listopadu 13,4 mld. Kč po říjnových 13,2 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,8 mld. Kč oproti 2,9 mld. Kč o měsíc dříve. Nově poskytnutých hypoték bylo v listopadu 4166, což představuje dvouprocentní meziměsíční a 91% meziroční nárůst. Jde o nejvyšší hodnotu od června minulého roku. Přesto se nadále jedná o nízké číslo ve srovnání s rokem 2020, kdy se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tisíce a ve výjimečně silném roce 2021 dosahoval 9,5 tis.
»V letošním roce pozorujeme zvýšený zájem o nezajištěné úvěry od stavebních spořitelen. Nemalá část je právě využívána i jako podpora při koupi nebo výstavbě nemovitosti. Ať už jako úvěr na vylepšení starších nemovitostí, nebo jako další část na zaplacení kupní ceny,« doplnil Michal Noha, ředitel produktového managementu, Raiffeisen stavební spořitelna.
Objemy a počty poskytnutých hypoték a průměrné sazby za listopad 2023
Optimismus ohledně sazeb je třeba mírnit
Hypotéční úrokové sazby v posledním půlroce klesají, což podle ČBA umožňuje postupný pokles tržních úrokových sazeb. Přesto však zůstávají z pohledu posledních dvou desetiletí nadprůměrně vysoké. Na podobných úrovních jako nyní se nacházely jen v letech 2008 a 2009. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se v průměru udržují stále nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybují od poloviny loňského roku, připomíná ČBA.
»Trhy se připravují na snižování sazeb centrálních bank v příštím roce. V posledních týdnech se tato očekávání citelně zintenzívněla, což se projevilo i v rychlejším poklesu úrokových sazeb delších splatností, které jsou klíčové i pro sazby hypoték. To by mohlo předznamenávat rychlejší pokles hypotečních sazeb, než se předpokládalo ještě před nedávnem. Nicméně optimismus je prozatím nutné brzdit, jelikož trhy jsou v současnosti velmi rozkolísané a situace se může opět nečekaně změnit,« řekl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Měsíční splátka průměrné hypotéky je o šest tisíc vyšší
Průměrná výše hypotéky v listopadu nepatrně poklesla z 3,23 milionu na 3,21 mil. Kč, stále však jde o druhou nejvyšší hodnotu v letošním roce a po říjnu o nejvyšší hodnotu od března minulého roku. Nejvyšší průměrná výše hypotéky byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč, od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku (2,83 mil. Kč.)
Scénář vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky udává tabulka níže. Z ní je patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun.
Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě
Loni se hypoteční trh propadl o 64 %
Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 mld. Kč, meziročně o 63,6 % menším. »Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 % nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku 2022 ukázalo, jak se citelně hypoteční trh ochladil,« dodává ČBA.
(ici)