Stále se zhoršující situaci českých domácností ukazuje i míra jejich schopnosti spořit a ukládat si tak peníze na horší časy. Z údajů společnosti CRIF, která je shromáždila na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz, vyplývá, že již v březnu se vklady českých domácností u bank začaly snižovat. Stalo se tak poprvé za téměř pět let.
Proti únoru klesly vklady Čechů o 26 miliard na 3,04 bilionu korun. Za jeden měsíc se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013.
Během března se snížil objem úspor také mezi živnostníky, kteří měli na konci měsíce uloženo 166 mld. Kč, o miliardu méně než koncem února. Jejich úspory se tak snížily pošesté z posledních sedmi měsíců. Naopak objem firemních vkladů v bankách se zvýšil o deset miliard a dosahoval 1,33 bil. Kč.
»Data o úsporách domácností a živnostníků již delší dobu naznačují, že doba výrazné akumulace úspor je pryč. Situace se začala měnit už ke konci prvního pololetí loňského roku, kdy lidé po uvolnění protiepidemických opatření začali více utrácet. Během posledních šesti měsíců se tento trend ještě prohloubil. Jestliže v březnu loňského roku měly domácnosti ušetřeno o 13 procent více než v březnu 2020, letos v březnu měly v meziročním srovnání pouze o čtyři procenta více,« sdělila analytička CRIF Věra Kameníčková.
Důvodů může být podle ní několik, ale tím hlavním je vysoká inflace. »Řada lidí, kteří si ještě před rokem odkládali peníze stranou, si to dnes již nemůže dovolit. Na jedné straně některé skupiny lidí své úspory rozpouští, na straně druhé se zvyšuje dynamika spotřebitelských úvěrů a růst objemu úvěrů na bydlení je stabilní na úrovni 11 procent,« doplnila.
Naopak roste objem spotřebitelských úvěrů
Na druhou stranu meziměsíčně o 15 mld. Kč vzrostla celková výše úvěrů pro domácnosti. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 mld. a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun. »U spotřebitelských úvěrů vidíme jednoznačně rostoucí trend. Ještě v březnu loňského roku jejich objem v meziročním srovnání stagnoval, potom ale začal pomalu růst a v březnu tohoto roku už byl téměř o devět procent vyšší než před rokem,« podotkla Kameníčková.
Objem úvěrů živnostníků se dlouhodobě výrazně nemění a pohybuje se okolo 47 mld. Kč. Během března se zvýšil o 137 milionů Kč. Meziročně se však dynamika jejich růstu snižuje.
Mezi firmami byl březnový vývoj opačný. Objem jejich vkladů u bank vzrostl a objem úvěrů se naopak snížil, a to o 15 mld. na 1,22 bil. Kč. Společnosti tak měly u bank uloženo o 112 mld. Kč více, než kolik měly půjčeno. V meziročním srovnání je tempo růstu jejich úvěrů v prvních třech měsících letošního roku vyšší než v roce předchozím, zatímco u vkladů je tomu naopak.
(ici)