Když ministerstvo práce v polovině října upozornilo na výhodnost předčasných důchodů, lidé v předdůchodovém věku tuto šanci plně využili. Zatímco běžně do předčasné penze ročně chodí kolem 30 000 lidí, loni o předčasný důchod požádalo 120 000 lidí. Zhruba 40 000 z nich si ho nechalo vyplácet, ostatní si výplatu zatím odložili.
Žádostí loni výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce v polovině října upozornilo na výhodnost předčasných důchodů po mimořádných valorizacích kvůli inflaci. Dřívější penze byla o několik stokorun až pár tisícikorun vyšší než řádná nová penze, kterou úřad vypočítá v letošním roce.
»Zhruba 40 000 předčasných důchodů jsme sepsali a ty osoby do důchodu odešly. Chtěly předčasný důchod s výplatou. Dalších 40 000 (žádostí) jsme sepsali, ale lidé chtěli důchod bez výplaty. S dalšími 40 000 lidmi jsme se dohodli, že přijdou žádost sepsat letos, jen uplatnili nárok na dávku důchodového pojištění. Předpokládám, že nebudou chtít výplatu a chtěli si jen zafixovat částku,« řekl dnes novinářům ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) František Boháček.
Ročně si o starobní důchod žádá běžně celkem kolem 100 000 lidí. Zhruba 30 000 z nich jde do penze předčasně. Dřívější důchod se jim pak kvůli tomu trvale krátí. Loni na konci září byl v průměru asi o 1800 korun nižší než běžná částka. Ministerstvo práce v polovině října ale zveřejnilo informaci, že předčasná penze může být po dvou loňských mimořádných valorizacích a kvůli propadu reálných výdělků vyšší než důchod v řádném termínu v roce 2023. Zástupci resortu lidem doporučili podat žádost o předčasnou penzi, ale její výplatu odložit a na odpočinek jít až v zamýšlené době.
Vyšší předčasné penze budou znamenat také vyšší výdaje důchodového systému. Šéf sociální správy upozornil na to, že by se pravidla ale mohla v budoucnu upravit. »To, že někdo počítá s tím, že je to pro něj výhodné, tak to je za stávajících podmínek. Ty se ale mohou změnit,« řekl ředitel ČSSZ. Podle něj se tak například může stát, že se právě v těchto případech částka srovná s ostatními.
Vláda chce podmínky valorizací změnit
Kvůli prudkému zadlužování důchodového systému a dluhům státu Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje dřívější penze omezit a podmínky jejich přidělování zpřísnit. Změnu pravidel předčasných penzí i výpočtu valorizace už oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Změny by mohly platit již příští rok. Jednou z uvažovaných možností je, aby se starobní důchody přiznané před dosažením důchodového věku nevalorizovaly. K tomu by došlo až po dosažení důchodového věku. Serveru Lidovky to řekl mluvčí resortu Jakub Augusta. Změny by měly být součástí důchodové reformy.
Jurečka předpokládá, že letos se už podobná situace jako loni opakovat nebude a zájem o předčasné důchody bude nižší.
Lidé, kteří po celý život vydělávali měsíčně v průměru 20 000 korun hrubého, by letos získali podle údajů ministerstva novou starobní penzi 16 819 korun. V roce 2022 by jim ale sociální správa předčasný důchod o necelé tři měsíce před řádným termínem spočítala na 18 279 korun. Pokud by člověk minulý rok žádal o přiznání penze téměř rok před termínem, přiznal by mu úřad 17 701 korun a zhruba rok a půl před termínem pak 17 189 korun. U lidí s průměrným výdělkem 28 000 korun by penze, která by se stanovila až letos, dosahovala 18 306 korun. V roce 2022 by nový předčasný důchod do tří měsíců před termínem byl 19 936 korun, do roku 19 292 korun a do roku a půl pak 18 719 korun.
Na valorizaci je potřeba 20 miliard korun
Vláda minulý rok dvakrát mimořádně valorizovala důchody kvůli rostoucí inflaci. Díky tomu byl předčasný odchod pro řadu lidí výhodnější, než kdyby se jim stanovil až letos.
K další mimořádné valorizaci důchodů dojde letos pravděpodobně v červnu. »Průměrné zvýšení důchodů by se mohlo pohybovat mezi 700 až 1000 korunami,« uvedl v České televizi Jurečka.
Kdy k valorizaci dojde, ovlivní výše lednové inflace, kterou Český statistický úřad zveřejní 10. února. Podle Jurečky by to mohlo být už v červnu. K mimořádné valorizaci dochází přesně po pěti měsících od měsíce, kdy sledovaná inflace překročí pět procent.
Vláda bude na mimořádnou valorizaci potřebovat zhruba 20 miliard korun. Kde je chce vzít, zatím neuvedla. Na půdě Sněmovny se na to ptala exministryně financí Alena Schillerová (ANO). »Kde je těch 20 miliard korun, které na to bude vláda potřebovat?,« zeptala se. Odpovědi se však nedočkala. Její návrh, aby Sněmovna o penězích na mimořádnou valorizaci důchodů debatovala už na probíhající schůzi, koalice odmítla.
Schillerová upozornila, že rozpočet na rok 2023 s těmito penězi nepočítá. Také podle Národní rozpočtové rady nelze předpokládat, že tuto částku bude možné pokrýt z úspor v jiných položkách státního rozpočtu.
Loni byly valorizace rekordní. Kvůli vysoké inflaci, která v součtu za celý předešlý rok činila v průměru 15,1 procenta, proběhly kromě řádné valorizace ještě dvě další.
(jad)