Zákon, kterým chceme dostat léky do všech lékáren a získat větší kontrolu pro toky léků. Těmito slovy charakterizoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novelu o léčivech, kterou dnes schválila Poslanecká sněmovna. Pro novelu zvedli ruce také opoziční poslanci, i když jsou přesvědčeni, že výpadku léčiv v České republice nezabrání úplně. Novelu teď posoudí Senát.
Výrobci budou muset podle předlohy poskytovat léčivý přípravek ještě až dva měsíce po přerušení nebo ukončení dodávek. U léků, které ministerstvo zdravotnictví zařadí na zvláštní seznam, budou udržovat měsíční zásobu i distributoři léčiv.
Výrobci, distributoři a lékárny budou nově hlásit ke stanovenému dni Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv stav zásob léčivého přípravku, jehož dostupnost je ohrožena. Zabránit se má vytváření neúměrných zásob v některých lékárnách. Distributoři podle novely nebudou smět zvýhodňovat vybrané partnerské lékárny.
»Jedná se o zákon, kterým chceme dostat léky do všech lékáren, kterým chceme získat větší kontrolu pro toky léků,« řekl poslancům ministr.
Opozice to ale tak jednoduše neviděla. K novele se stavěla mnohem kritičtěji. »S tímto zákonem mají problémy prakticky všichni, snad kromě pana ministra a ministerstva,« uvedl Kamal Farhan (ANO). Normu podle něj kritizují výrobci, lékárníci, distributoři, Hospodářská komora, a také pacienti.
Sněmovna podle Farhanových pozměňovacích návrhů upravila dovoz cizojazyčných šarží léků. Přímo ze zákona by mohly dostat povolení v Česku i cizojazyčné šarže těch léků, které jsou volně prodejné.
Dolní komora naopak neschválila Farhanovu úpravu, která by umožnila vytvoření strategických státních rezerv kriticky důležitých léků. Sám poslanec tento návrh označil za jeden z nejdůležitějších pozměňovacích návrhů. »Tím bychom zajistili pro občany kriticky důležité léky,« uvedl Farhan. Podle návrhu seznam těchto léků bude schvalovat vláda. »Na to, že je to podle ministra něco tak velkého, co přichází jednou za patnáct let, to nelze nazvat jinak než peklem,« uvedl poslanec.
Přehnané naděje
Předlohu kritizovala také Karla Maříková (SPD). »Naděje, které do této novely pan ministr vkládá, jsou přehnané,« prohlásila. Novela jako taková podle ní problém úplně nevyřeší. Konkrétně uvedla volně prodejné léky, kterých je v současné době kritický nedostatek. Novela podle ní neřeší ani to, že některá léčiva nelze skladovat. A v neposlední řadě neřeší ani závislost na mimoevropských producentech léčiv a potíže se zásobováním. »Masivní výpadky léčiv ukazují, jak stát není schopen pružně reagovat na kritické momenty a strategicky plánovat a tím těmto situacím předcházet,« uvedla Maříková. Zákon podle ní umožní státu prodloužit dobu, která je nezbytná na hledání řešení, když dojde k přerušení dodávek konkrétního léku, ale neřeší podstatu problému.
Pro předlohu ale nakonec hlasovalo 156 ze 173 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo.
V případě léků s omezenou dostupností bude mít podle schváleného koaličního doplnění novely předepisující lékař prostřednictvím systému eRecept informaci o tom, v jakých lékárnách je k dispozici. Mohl by tak vydat recept na náhradní lék, pokud by to bylo nutné. Údaje o dostupnosti léku v konkrétních lékárnách by mohl získat webovou nebo mobilní aplikací také pacient.
Ministerstvo zdravotnictví zaznamenává každoročně v průměru 2000 přerušení dodávek léčivých přípravků, od krátkodobých, řádově několikatýdenních, po dlouhodobé, řádově mnohaměsíční. Ukončení dodávek léků do Česka je každý rok téměř 700.
(jad)