Nová vyhláška ohrožuje zdraví a bezpečnost dětí

Nová hygienická vyhláška mění zavedena pravidla ve školách. Nebude již obsahovat minimální počet metrů čtverečních na jednoho žáka v učebně, povinnost mít v každé třídě umyvadlo, nebo počet toalet a zda budou oddělené nebo ne. Novinářům to dnes řekli hlavní hygienička Pavla Svrčinová a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum. Podle kritiků se jedná o výrazný krok zpět.

Změny hygienických norem pro školy se budou týkat nově schvalovaných budov pro vzdělávání, stávající se jim nebudou muset přizpůsobit. Povinné pro všechny bude jen měření kvality vzduchu ve třídách. Kromě teploty a vlhkosti, kterou už musí školy kontrolovat, přibude také sledování koncentrace oxidu uhličitého.

Vyhláška dává více prostoru pro rozhodování o podobě a chodu školy zřizovatelům a ředitelům škol. Zřizovatel si v rámci nových objektů sám nastaví, jak chce výuku vést, a vyhodnotí její charakter a také vybavení daného zařízení.

»Snažíme se právní předpisy odplevelit od duplicit. Cílem je ponížení direktivního přístupu státu, aby zřizovatel měl flexibilní možnosti přizpůsobitelné konkrétnímu prostředí,« uvedl Fošum.

Cílem připravené úpravy je podle Svrčinové mimo jiné reflektovat nové způsoby výuky a odstranit zastaralá ustanovení. Navrhovaná vyhláška tak nebude upravovat stavebně-technické a další požadavky, které upravují jiné předpisy. V nové hygienické vyhlášce tak například nebude pevně daný počet metrů podlahové plochy na počet dětí, povinnost oploceného pozemku mateřské školy, nezbytnost umyvadla v každé třídě nebo pevně stanovený počet toalet.

»Nemáme povinnost nařídit zřizování toalet pro dívky i chlapce. Záleží na zřizovateli a také například na domluvě s rodiči,« uvedl Fošum.

Výrazný krok zpět

S návrhem, který by částečně měnil podmínky pro fungování školek a škol, přišla poslankyně za ODS Renáta Zajíčková.

Návrh již kritizovaly některé školské asociace a spolky. Podle Pedagogické komory ohrožuje úprava vyhlášky bezpečnost dětí, jejich zdraví a spokojenost ve škole. Podobně se vyjádřil předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček. Špatný je podle nich zvláště návrh na zrušení povinnosti mít plot okolo pozemků mateřské školy a mít v každé třídě umyvadlo.

»Aktuální návrh nové hygienické vyhlášky je neakceptovatelný, protože vypouští paušálně skoro všechny hygienické standardy. Z vyhlášky se tak stává volné slohové cvičení na téma, co by se mohlo, ale nemuselo dodržovat,« uvedl prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Navržené změny by podle něj vyvolaly tlak zřizovatelů škol, tedy nejčastěji obcí, na co nejnižší cenu stavby nových školních budov a rekonstrukce starších objektů. Radnice tak podle něj sice ušetří, ale úspory budou na úkor zdraví a bezpečnosti školáků.

Za nebezpečný považují Sárközi a Zajíček nápad, že školky nebudou muset mít oplocené své pozemky. Upozornili, že jedna učitelka má v MŠ na starost až 28 dětí. Uhlídat předškoláky v případě, že nebude školka oplocená, může být podle nich složité. Podle Sárköziho je vyhláška výrazným krokem zpět.

Se změnou nesouhlasí ani opozice. »Návrh ohrožuje zdraví našich dětí a jejich bezpečnost,« řekla před časem Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

V současné hygienické vyhlášce je stanoveno, že školní pozemek musí být oplocený. Nová vyhláška podle Zajíčkové uvádí, že plot kolem škol už nebude povinný ve všech případech. »Rozhodnutí, zda oplocení pozemku je žádoucí, bude na straně zřizovatelů, tedy představitelů obcí či krajů. Do funkcí je volí občané – předpokládám, že právě proto, že svou obec znají a dokáží školský objekt přizpůsobit potřebám místních rodičů a dětí,« uvedla již dříve poslankyně.

Novelu vyhlášky připravuje ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem školství a ministerstvem práce a sociálních věcí.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Renáty Zajíčkové
    je majitelkou Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů a je ve střetu zájmů. Jak upozornil senátor Václav Láska, škola si od městské části Praha 5 pronajímá budovu, kde sídlí. Právní kancelář Havel & Partners, která k záležitosti vypracovala posudek, nicméně střet zájmů neshledala.
    V komunálních volbách v roce 2022 kandidovala do zastupitelstva Prahy 5 jako lídryně kandidátky subjektu „SPOLEČNĚ PRO PRAHU 5 (ODS, TOP 09)“.
    —-Kauza mateřská škola Kroupova :
    Jako starostce jí nevadilo, že dětem v mateřské škole je jídlo servírováno v pytlech na odpadky místo na talíři: „Já jsem přesvědčena, že se tady nepáchá žádné zlo na dětech. Starostce nevadila ani negativní zpráva z hygieny.
    —je to z wikipedie

  2. POdle mne Zajíčková a její voliči sprostě lžou. Pokud bude škola nebo školka soukromá v majetku rodiny Zajíčkovy, nebudou mít představitelé obcí či krajů na SOUKROMOU školku nebo školu žádný vliv. Tady SOUKROMÁ osoba pro TRŽNÍ ZISK své rodiny, mění nebo vydává ZÁKON. Zajíčková chce ušetřit na ploše pro jedno dítě, na záchodech , umývadlech, rozvodech vody a to na úkor hygieny , tedy zdraví dětí – potom se může odvolávat na zákon který sama vyvolala.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy