Nic pro ty, kdo trpí závratí. Prohlédněte si deset nejvyšších budov v ČR

Nejvyšší budovou světa je dubajská Burdž Chalífa tyčící se do rekordní výšky 828 metrů. Proti ní jsou české a moravské mrakodrapy pouhými trpaslíky, ovšem když se na následující desítku staveb podíváme optikou tuzemských očí (a hlavně tuzemských rozměrů), zjistíme, že to rozhodně není nic pro ty, kdo trpí strachem z výšek. Podotýkáme, že jsme se zaměřili na kancelářské a obytné budovy, včetně hotelů a ubytoven, nikoli na televizní vysílače, kostely, tovární komíny a podobně…

AZ Tower – 111 metrů

Zanedlouho oslaví nejvyšší budova v České republice – brněnská AZ Tower desetileté jubileum. Postavena byla v letech 2011-2013, přičemž k jejímu slavnostnímu otevření došlo v červnu 2013. Nachází se v ulici Pražákova, v katastrálním území Štýřice. Multifunkční moderní budova zahrnuje administrativní, obchodní a rezidenční plochy, doplněné vlastními parkovacími prostory v podzemních podlažích. Těch nadzemních je celkem třicet, přičemž mezonetový apartmán ve 28. a 29. podlaží se chlubí titulem »nejvýše položený rezidenční prostor v ČR«. Ačkoli nebyl za hubičku (a to už i v době před deseti lety, kdy ceny nerostly takovým raketovým tempem jako dnes), byl prodán dokonce jako jeden z prvních.

City Tower – 109 metrů

Když byla AZ Tower slavnostně otevřena a přivlastnila si onen výškový rekord, je třeba spravedlivě dodat, že do té doby nejvyšší budovu, City Tower v Praze na Pankráci, odsunula jen velmi těsně. Chtělo by se napsat oblíbené »o prsa asijských žen«, ale ta přirozeně nejsou dvoumetrová. Přesně takový je totiž rozdíl mezi uváděnou výškou obou budov – City Tower měří 109 metrů. Nachází se v blízkosti stanice metra Pankrác a najdete v ní 27 nadzemních podlaží a k tomu i tři podzemní. Většinu prostor zaujímají kanceláře, takže pokud se chcete ucházet o místo v nějaké z firem, jež sídlí opravdu hodně vysoko, neměli byste trpět závratí, jinak váš pracovní výkon rozhodně nebude ideální. Vystavěna byla v letech 1985-1993 původně jako sídlo Československého rozhlasu, ale v době, kdy vznikl nový Český rozhlas, byla už technologicky zastaralá a příliš velká, a tak se odtud do éteru nikdy nevysílalo…

V Tower – 104 metrů

Jsme zpět na pražském Jižním Městě, konkrétně na Pankrácké pláni na Praze 4. Tam stojí od roku 2018 nejvyšší bytový dům v České republice. Jeho název vychází z typického tvaru vytvořeného architektem Radanem Hubičkou. Písmeno V znamená Victoria čili vítězství a podle samotného autora symbolizuje i mužský a ženský princip. Budova zahrnuje 130 bytů v hodnotě destítek milionů korun a její výstavba, s níž se započalo v červnu 2015, se stala jednou z nejsledovanějších v minulém desetiletí. Není divu, mezi majiteli bytů se to hemžilo mnoha známými osobnostmi v čele s hvězdným hokejistou Jaromírem Jágrem. A ještě něco: Pankrácká pláň je jedinou lokalitu v naší metropoli, kde byla státem povolena výstavba výškových domů.

City Empiria – 103,7 metru

Mrakodrap, který stojí v Praze na Pankráci na samé hranici katastru Nuslí, byl postaven v letech 1975-77 jako sídlo Podniku zahraničního obchodu Motokov. Obsahuje 27 podlaží a až do roku 1993 se pyšnil primátem nejvyšší budovy v Československu. Od té doby několikrát změnil majitele a na počátku 21. století prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Zajímavostí budovy, jež slouží výhradně administrativě, je i typická anténa, jež sahá až do výšky 132 metrů.

SaS group Tower – 96 metrů

SaS group Tower je jediná z budov elitní výškové desítky, která neleží na území dvou největších měst České republiky. Najdete ji v severočeském Mostě a je nejen nejvyšší budovou v Ústeckém kraji, ale logicky i tou nejvyšší mimo Prahu a Brno. Stavěla se již od roku 1970, konkrétně pro generální ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů (SHD), jež řídilo celý tamní hnědouhelný revír, ovšem zprovoznění se dočkala až v roce 1984. I tak ale získala primát nejvyšší budovy v tehdejším Československu. Dlouho se z prvenství netěšila a dnes je na pomyslném žebříčku pátá. Původní název SHD Komes byl změněn v roce 2019 podle společnosti SaS Energo, jež budovu vlastní od roku 2012.

Rezidence Eliška – 94 metrů

Nepřehlédnutelná dominanta pražských Vysočan byla až do doby, kdy na Jižním Městě vyrostlo »Véčko«, nejvyšší bytovou stavbou v České republice. Tento primát jí patřil od dostavení v roce 2013 celých pět let. Dodnes je šestou nejvyšší budovou v naší zemi a přirozeně i druhou nejvyšší, která slouží k bydlení. Má 27 nadzemních a pět podzemních podlaží. V nejníže umístěných patrech se nachází fitness centrum a kavárny. Typický vzhled Rezidence Elišky je inspirován samotnými Vysočany – architekt Ivan Sládek vyšel z historie průmyslové čtvrti a konstrukce stavby připomíná velká okna továren.

Hotel International – 88 metrů

V tomto případě zabrousíme nejdále do historie, konkrétně do 50. let minulého století. Hotel, který je považován za jednu z nejtypičtějších ukázek socialistického realismu, několikrát změnil svůj název. Jmenoval se Družba, ale i Grandhotel International, Holiday Inn či Crowne Plaza. Nachází se v pražských Dejvicích a kromě tramvají k němu dnes, respektive do bezprostřední blízkosti, již vede i vlaková zastávka. Chlubí se čtyřmi hvězdičkami a od roku 2000 i zařazením na seznam kulturních památek. Hosté si mohou vybrat z nabídky 278 plně klimatizovaných pokojů, přičemž lákadlem je zejména jedna ze dvou zdejších restaurací – ta v šestnáctém patře má panoramatický výhled do čtyř světových stran a ochoz. Ale jak je to s onou výškou? Vlastní budova ve středním traktu měří »jen« 67 metrů, další výšku přidává desetimetrový měděný kalich a pěticípá hvězda na vrcholu.

Spielberk Towers – 85 metrů

Brněnská »dvojčata« rozhodně nejsou jednovaječná, co do vzhledu. Tower A a Tower B se liší především výškou, kdy »béčko« je díky svým 85 metrům druhou nejvyšší budovou v moravské metropoli. »Áčko«, které má s Tower B společné přízemí a dvě podzemní podlaží, dosahuje výšky jen 52,9 m. Zajímavostí je, že se Spielberk Towers stavěl od roku 2007 na etapy, protože ekonomická krize si vynutila dílčí přestávku. Dostavby do dnešní podoby se budova dočkala v roce 2012. O další čtyři roky později byl v budově otevřen hotel Courtyard řetězce Marriott s 201 pokoji.

Corinthia Hotel Prague – 83 metrů

Je to jedna z nepřehlédnutelných dominant, kdykoli přijedete po magistrále do Prahy. Většinou máte i příležitost do oné výšky vzhlédnout, protože s velkou pravděpodobností zůstanete stát v zácpě kolem Nuselského mostu. Budova pětihvězdičkového hotelu byla dokončena v roce 1988 a nachází se přímo u zastávky metra Vyšehrad. Má celkem 26 podlaží – a obří lákadlo najdete v tom nejvyšším. Jde o 14 metrů dlouhý bazén, v němž můžete plavecký zážitek okořenit výhledem na krásy stověžaté metropole. Docela dobrá romantika, pokud jste ve vodě zároveň i s někým, kdo je vašemu srdci blízký…

Ubytovna Kupa – 81 metrů

Už byla řeč o brněnských dvojčatech, teď tu máme dvojčata pražská. Alespoň je tak přezdívána ubytovna nacházející se nedaleko stanice metra Háje na Jižním Městě. Bývalý hotel má kapacitu 1000 lůžek a ministerstvo vnitra, kterému patří, zde od roku 2017 ubytovává hlavně policisty a hasiče. Budova má 19 pater a v tom nejvyšším funguje restaurace otevřená již v roce dokončení výstavby (1980). Ubytovna Kupa je sice až na chvostu naší dnešní desítky, zato se však pyšní hned dvěma prvenstvími: je to nejvyšší panelák v České republice a z hlediska nadmořské výšky i nejvyšší místo v Praze.

Marcela Špičková

FOTO – ČTK/Petr Švancara, ČTK/Miloš Ruml, ČTK/Michal Doležal, ČTK/Josef Horázný, ČTK/Vít Šimánek, ČTK/Ondřej Deml, wikipedia/Sokitheman, ČTK/Ondřej Hájek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy