Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval na konci března letošního roku na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích 322 140 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 33 517 osob více než před rokem. Podíl nezaměstnaných přitom i díky nástupu některých sezónních prací klesl z únorových 4,4 procenta na 4,3 %. Výrazný převis poptávky nad nabídkou práce nicméně trvá, a to již druhým rokem.
»Nezaměstnanost šla po několika měsících mírně dolů, pomalu se začínají projevovat sezónní práce třeba ve stavebnictví nebo ve službách. Sledujeme ale rozdíly napříč regiony a požadavky firem u volných míst se často nepotkávají s kvalifikací pracovníků, kteří hledají práci,« uvedl generální ředitel ÚP ČR Daniel Krištof.
Meziměsíčně byl počet registrovaných nezaměstnaných v březnu nižší o 4083. V souvislosti s tím je ale nutno dodat, že nemálo uchazečů bylo během měsíce vyřazeno z evidence bez nástupu do zaměstnání z důvodu neplnění součinnosti s ÚP ČR, nebo z ní odešli na vlastní žádost. Každý měsíc jich je v průměru kolem osmi tisíc, přičemž nemalá část těchto vyřazených uchazečů posiluje prací »na černo« takzvanou šedou ekonomiku.
Počet evidovaných déle než rok dál šplhá vzhůru
ÚP ČR ve své zprávě také opět uvádí, jak se za posledních 12 měsíců změnila struktura uchazečů o zaměstnání podle délky setrvání v jeho evidenci. Meziročně opět klesl podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných, a to o 2,5 procentního bodu na 29,5 % (95 011 osob). Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než 12 měsíců, vzrostl o 2,1 bodu na 31,7 % (102 217 osob).
Nejvyšší nezaměstnanost dál na Mostecku a Karvinsku
Podíl tzv. dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let k obyvatelstvu stejného věku klesl v březnu na 4,3 % (únor 2025 – 4,4 %, březen 2024 – 3,9 %).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných měly v březnu již tradičně okresy Most, a Karviná – oba přes osm procent. Naopak relativně nízkou nezaměstnanost pod třemi procenty eviduje ÚP ČR v okresech Praha-východ, Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov, Benešov a Zlín.

Na Karvinsku připadá na jedno nahlášené volné místo 24,3 uchazeče
Volných pracovních míst evidoval ÚP ČR ke konci března 91 752. Bylo to o 3690 více než v předchozím měsíci, meziroční srovnání ovšem není k dispozici, protože ÚP ČR změnil systém evidence tak, že neobsazená volná místa jsou nyní po šesti měsících automaticky vyřazována z databáze.
Na jedno volné pracovní místo aktuálně připadá v průměru zhruba 3,5 uchazeče o zaměstnání, z toho nejvíce v okresech Karviná (24,3), Děčín (13,9), Sokolov (12,8), Hodonín (12) a Bruntál (11,8). Úřad k tomu ale ve své zprávě dodává, že »mnoho pozic se obsazuje na pracovním trhu mimo poptávku přes ÚP ČR«.
Co se týče nahlášených volných pracovních míst, zaměstnavatelé ze 73 % hledají uchazeče se základním či nižším vzděláním a 69 % tvoří místa »vhodná i pro cizince«. Zaměstnavatelé mají dle evidence ÚP ČR nejčastěji zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, kuchaře, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů a tahačů nebo o uklízeče. Absolutně nejvíce volných pracovních míst nabízejí zaměstnavatelé v Praze a ve Středočeském kraji.
Ivan Cinka
Vyzkoušejte nejnovější nástroj pro zlepšení mužské potence – – – https://rb.gy/lpcznd