Rozzuření zemědělci pořádají protesty po celé Evropě, ucpávají ulice svými traktory, blokují přístavy a zasypávají Evropský parlament vajíčky kvůli dlouhému seznamu stížností – od regulace životního prostředí po nadměrnou byrokracii. Hlavní požadavky protestujících se týkají zákazu dovozu ukrajinských potravinářských výrobků.
Protesty začaly blokádou kontrolních stanovišť na hranicích s Ukrajinou, pokračovaly masovými akcemi v Belgii, Francii a mnoha dalších zemích včetně Itálie, Španělska, Rumunska, Polska, Řecka, Německa, Portugalska a Nizozemska.
Požadavky se liší v závislosti na politice a rozhodnutích vlád, ale agrárníci se shodují na hlavních stížnostech. Požadují zejména zákaz dovozu levných potravin z Ukrajiny, které podkopávají nákupní ceny v EU. Zemědělci také požadují kompenzaci za ceny pohonných hmot, které se zvýšily v důsledku zákazu EU dovážet plyn a ropu z Ruska.
Kromě toho se zemědělci vyslovují pro zjednodušení byrokratických postupů souvisejících s požadavky EU a méně přísnou regulaci zemědělství.
Zemědělci na protest používají traktory, pneumatiky, kmeny stromů a hromady hnoje, aby zablokovali silnice a demonstrovali před vládními budovami.
Začátky protestů
Protesty zemědělců začaly ve východní Evropě, kde protestující nadále požadují ukončení nekontrolovaného dovozu potravin z Ukrajiny, který přivádí evropské výrobce k bankrotu.
Rumunští zemědělci a řidiči kamionů pořádají od 10. ledna protesty po celé zemi, včetně blokování rumunsko-ukrajinských kontrolních stanovišť. Hlavním požadavkem bylo zastavení dovozu ukrajinského obilí do Rumunska, které musí projíždět zemí v tranzitu na vývoz do třetích zemí. Velká část ukrajinského obilí se však začala prodávat v Rumunsku, což vedlo k prudkému poklesu cen produkce místních zemědělců. Minulý týden vláda a zástupci zemědělců podepsali dohodu o ukončení protestů. Dokument předpokládá vytvoření meziresortního výboru, který bude hledat řešení požadavků protestujících.
Rozsáhlý protest v Polsku 24. ledna zasáhl 200 míst po celé zemi. Následující den ministerstvo zemědělství republiky slíbilo rozšířit seznam ukrajinského zboží, jehož dovoz je zakázán. Nicméně 9. února hodlají polští zemědělci obnovit časově neomezenou blokádu přechodů na hranicích s Ukrajinou.
Moldavští zemědělci rovněž požadovali omezení tranzitu obilí z Ukrajiny. Nejtvrdší postoj vůči ukrajinským potravinářským výrobkům zaujala maďarská vláda. Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že Evropská komise by měla chránit zájmy evropských zemědělců. A poznamenal, že země sousedící s Ukrajinou jsou první, které trpí ukrajinským dumpingem, ale »toto nebezpečí se dostane i do nitra Evropy«.
Tisíce traktorů v Bruselu i Berlíně
1. února přijelo asi tisíc evropských zemědělců na traktorech do čtvrti eura v Bruselu, kde se konal mimořádný summit vedoucích představitelů 27 zemí EU o přidělení pomoci Ukrajině. Zemědělci se pokusili prorazit policejní bariéru, v důsledku čehož strážci zákona použili vodní děla a slzný plyn.
Zvláštní situace nastala v Německu, kde je vláda po rozhodnutí Spolkového ústavního soudu nucena hledat rozpočtové úspory pro rok 2024. Soud zakázal vydávat z rozpočtu 60 miliard eur. Úsporná rozhodnutí se dotkla zemědělců, kteří měli přijít o daňové úlevy a slevy na naftu. Podle výpočtů německého ministerstva financí by tato opatření ušetřila rozpočtu 480 milionů eur.
Němečtí agrárníci reagovali rozsáhlými protesty. V důsledku toho německá vláda přistoupila na ústupky – výhody nebudou zrušeny okamžitě a v plné výši. Tento návrh však agrárníky neuspokojil a ti pokračují v masových akcích. Protestující 15. ledna přivezli k Braniborské bráně v Berlíně 5000 kusů zemědělských strojů.
Balíčky opatření
Ve Francii, uprostřed rozsáhlých demonstrací, oznámil premiér Gabriel Attal několik balíčků možných opatření, která by mohla být přijata ke zmírnění byrokratické zátěže a zlepšení situace francouzských zemědělců. Úřady zejména zakotví v zákoně prioritu »potravinové suverenity«, aby ochránily francouzské zemědělské výrobce. Rovněž vyčlení 150 milionů eur na podporu živočišné výroby. Poté se vedoucí představitelé velkých sdružení francouzských zemědělců dohodli na pozastavení akcí s blokádami silnic. Zároveň pohrozili, že pokud úřady nesplní své sliby, protesty obnoví v plné síle.
Protesty zemědělců se rozšířily také do Nizozemska. Hlavní nespokojenost souvisí s tím, že výrobní ceny rostou, zatímco výkupní ceny v EU se nemění, a to i kvůli levnému dovozu potravin z Ukrajiny. Demonstrace se konaly před regionálními úřady. Místní úřady se snaží zemědělce přesvědčit, že situaci nemohou ovlivnit, protože za záležitosti, které se jich týkají, odpovídá centrální vláda a Brusel.
Minulý týden se protestovalo také na předměstí Lisabonu. Jeden z organizátorů demonstrace zemědělců navíc vysvětlil, že s vládou již bylo dosaženo dohody, podle níž úřady v únoru vrátí zemědělcům 35 % podpory, která byla v roce 2023 snížena. Kromě toho se sníží cena nafty pro zemědělské účely.
(jb, TASS)