Palestinské úřady a zdravotníci hlásí neutěšenou situaci v pásmu Gazy, kde pokračují boje, a to i v blízkosti nemocnic, kde lékaři nemají zajištěny základní podmínky a pracují s nasazením života. Světoví představitelé mezitím jednají o možnostech propuštění rukojmích a vyřešení situace.
»Tři dny bez elektřiny, bez vody a s velmi omezeným přístupem k internetu vážně ovlivnily naši schopnost poskytovat základní lékařskou péči (v nemocnici Al-Shifa), zatímco neustálá střelba a výbuchy bomb v oblasti zhoršily již tak kritickou situaci. Počet úmrtí pacientů se výrazně zvýšil a nemocnice již nemá funkční lůžkové oddělení,« napsal na své stránce na sociální síti X šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus a situaci ve zdravotnickém středisku označil za »strašnou a nebezpečnou«.
Gebreyesus také vyzval světové společenství, aby nemlčelo v době, kdy se nemocnice, které by měly být bezpečným útočištěm, mění v místa smrti, devastace a zoufalství. »Je nutné okamžitě uzavřít příměří,« zdůraznil šéf WHO.
Doktor Nidal Abu Khadrus, vedoucí neurochirurgického oddělení nemocnice Al-Shifa v severní části pásma Gazy, informoval televizní kanál NBC o nesmírně složité a nebezpečné situaci.
»Kvůli ostřelování a bombardování nemůžeme odejít. Není bezpečné odejít a není bezpečné zůstat. Nevíme, co máme dělat. Prosím, pomozte nám,« citovala televizní stanice lékaře. »Nedaří se nám. Nejsem si jistý, kolik dní ještě vydržíme. Už nevěřím v lidskost. Už nevěřím ve všechny ty zvláštní výbory a organizace. Nikdo se o nás nestará. Je to neuvěřitelné, nemám slov,« dodal.
Nejméně 32 pacientů v nemocnici Al-Shifa zemřelo kvůli nedostatku elektřiny a paliva pro generátory, informovala televizní stanice Al Arabiya.
Zástupce palestinské společnosti Červeného půlměsíce Abdel Jalil Hanijil uvedl, že nemocnice je ze všech stran obklíčena izraelskými tanky. Podle něj se na území zdravotnického střediska nachází asi 14 tisíc vysídlených osob. Ředitel nemocnice Al-Shifa Mohammed Abu Salmiya zase v komentáři pro televizní kanál Al Hadath uvedl, že v nemocnici chybí podmínky pro podporu života a lékařské služby. »Žádáme o pomoc při evakuaci 700 pacientů. Životy našich zraněných jsou v ohrožení,« řekl a obrátil se na světovou komunitu.
»Nejméně 3000 pacientů s rakovinou v nemocnicích v pásmu Gazy zůstalo po evakuaci zdravotnických zařízení bez léčby,« uvedl vedoucí palestinského ministerstva zdravotnictví May Kayleh.
Palestinská společnost Červeného půlměsíce zase oznámila, že nemocnice Al-Quds na severu pásma Gazy přestala pracovat kvůli nedostatku paliva a elektřiny. Jak uvedla, personál zdravotnického zařízení vynakládá veškeré úsilí na pomoc pacientům a zraněným v obtížných humanitárních podmínkách s nedostatkem léků, potravin a vody.
Podle prohlášení Izraelských obranných sil (IDF) otevřela armáda evakuační trasy pro tři nemocnice – Al-Šifa, AR-Rantisi a Al-Nasr – v severní části pásma Gazy, stejně jako další trasu pro obyvatele enklávy, po které mohou cestovat do její jižní části.
Postoj Bílého domu
Spojené státy nesouhlasí s tím, aby boje v pásmu Gazy ovlivňovaly zdravotnická zařízení, Washington sdělil své stanovisko izraelským obranným silám. Uvedl to poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan do rozhovoru pro CBS News.
Bílý dům zdůrazňuje, že Izrael musí během operací v pásmu dodržovat pravidla války, uvedl Sullivan. »Každá smrt nevinného člověka, ať už jde o Palestince, Izraelce nebo kohokoli jiného, je absolutní tragédií a my truchlíme nad každým z těchto životů a nadále zdůrazňujeme, že Izrael má právo a dokonce povinnost jít po Hamásu, který nadále představuje hrozbu pro stát Izrael. Musí se tak ale dít v souladu s válečným právem,« řekl.
Spojené státy jsou podle něj pro obnovení kontroly Palestinské samosprávy (PNA) nad pásmem Gazy, stejně jako proti nucenému vysídlování obyvatel enklávy a zmenšování jejího území. V rozhovoru pro televizi ABC pak ujistil, že USA jsou odhodlány spolupracovat s Palestinci, Izraelci a arabskými zeměmi na řešení otázek spojených s obnovením kontroly PNA nad pásmem Gazy.
Vyjednávání o rukojmích
Generální tajemník OSN António Guterres v rozhovoru pro CNN uvedl, že komunikoval s íránskými úřady a požádal je, aby působily na palestinské hnutí Hamás a přiměly ho k propuštění všech rukojmích v pásmu Gazy.
Televizní kanál Al Arabiya citoval zdroje, podle nichž egyptské úřady informovaly Izrael o záměru palestinského radikálního hnutí Hamas propustit v nejbližších dnech několik rukojmích zajatých při útoku na židovský stát 7. října. Podle respondentů kanálu izraelská strana odmítla jakékoli příměří nebo dodávky pohonných hmot do pásma Gazy, dokud Hamás nepropustí první skupinu rukojmích.
Mluvčí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena řekl televizi NBC News, že Hamás a Izrael jednají o možném propuštění 80 rukojmích výměnou za to, že židovský stát propustí palestinské ženy a mladistvé z věznic.
Jak poznamenal Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost, »probíhají aktivní jednání mezi Izraelem a Katarem, který komunikuje s Hamásem, a Spojené státy jsou do těchto diskusí zapojeny, velmi aktivně se do těchto diskusí zapojují.«
Agentura Reuters zase s odvoláním na nejmenovaného palestinského představitele uvedla, že palestinské radikální hnutí Hamás pozastavilo jednání o propuštění rukojmích zajatých při útoku na Izrael 7. října. Podle jeho tvrzení rozhodnutí Hamásu souvisí s izraelskými akcemi proti nemocnici Al-Šifa.
Střety IDF s Hizballáhem
Stíhačky Izraelských obranných sil zasáhly vojenské cíle libanonského šíitského hnutí Hizballáh v reakci na ostřelování izraelského území. »Mezi zasaženými cíli byla vojenská infrastruktura, kterou Hizballáh využívá k řízení svých teroristických aktivit,« uvedly IDF v prohlášení. Již dříve armáda oznámila, že teroristé vypálili protitankové střely na oblast Dovev (poblíž libanonských hranic) a že vojáci používají dělostřelectvo k útokům na místa, odkud přicházelo ostřelování. Podle izraelského rozhlasu Kan bylo při útoku vážně zraněno šest civilistů. Stav jednoho ze zraněných je hodnocen jako kritický, zdůrazňuje rozhlasová stanice.
Ozbrojené křídlo šíitské strany Hizballáh zase ohlásilo operaci proti izraelské armádě z pohraniční oblasti Meis al-Jebel v jižním Libanonu. V komuniké formace, které odvysílal televizní kanál Al Manar, se uvádí, že šíitští bojovníci vypálili několik raketometů na kasárna izraelské armády v Zaritu. Mezi izraelskými vojáky jsou údajně mrtví a zranění v důsledku přímých zásahů.
Podle mluvčího IDF vstoupili vojáci na severovýchodě pásma Gazy do uprchlického tábora Al-Shati u města Bejt Hanún, kde zničili četné teroristy a identifikovali velké množství teroristické infrastruktury v oblasti.
(jb, TASS)