Němečtí politici usilují o zákaz prostituce více než dvacet let poté, co byla legalizována, a důrazně varují, že se země rychle stává »nevěstincem Evropy«. Středopravicová strana CDU patří k těm, kteří volají po částečném znovuzavedení trestného činu a tvrdí, že legalizace z roku 2002 nesplnila svůj cíl, kterým bylo poskytnout sexuálním pracovnicím více práv a uznání v německém právním řádu, uvedl deník Daily Mail.
Prodej sexuálních služeb byl legalizován v roce 2002 předchozí středolevicovou vládou s cílem poskytnout nyní 250 000 sexuálních pracovnic pracujících v Německu zaměstnanecká práva, přístup k sociálním dávkám a právo žalovat klienty, kteří odmítají za služby zaplatit.
Přední politici však tvrdí, že v praxi se naprosté většině sexuálních pracovnic v Německu těchto zvýšených práv a ochrany nedostává.
Dorothee Bärová, místopředsedkyně parlamentní frakce dvou hlavních německých křesťanskodemokratických stran CDU a CSU, uvedla, že téměř všechny sexuální pracovnice v zemi pocházejí ze zahraničí a nemají doklady, a jsou proto vydány na milost a nemilost vykořisťovatelům – obchodníkům s lidmi a pasákům.
»Dokud budeme akceptovat, že se statisíci žen se zachází jako s otrokyněmi, nemůže existovat skutečná rovnost. Je to zločin proti lidské důstojnosti, se kterým musíme naléhavě skoncovat,« řekla Bärová deníku Bild.
Podle ní z legalizace sexuálního průmyslu nejvíce profitují pasáci a obchodníci s lidmi.
»Německo se stalo nevěstincem Evropy. Klienti a pasáci se ženami zacházejí tím nejhorším možným způsobem,« varovala.
Skandinávský model
CDU, německá opoziční strana, chce přijmout tzv. severský model, podle něhož mohou být zákazníci za nákup sexu stíháni, ale sexuální pracovnice postihovány nejsou.
Poprvé jej zavedlo Švédsko v roce 1999. Na základě vládou jmenované zvláštní komise, která zkoumala dopady částečné dekriminalizace sexuálních služeb a která zjistila, že mezi lety 1999 a 2008 se pouliční prostituce snížila o polovinu.
Krátce poté přijala určitou formu legislativy po vzoru severských zemí k částečné dekriminalizaci sexuální práce řada zemí, včetně Norska, Islandu, Kanady a Severního Irska.
Navrhovaná legislativa CDU počítá se zrušením nevěstinců a zákazem pronajímání bytů sexuálním pracovnicím.
Bärová tvrdí, že tato opatření by omezila, nikoli však vymýtila sexuální služby v Německu.
Návrh získává podporu německé vládnoucí strany, sociálních demokratů. Leni Breymaierová, poslankyně SD, označila návrh opozice za »krok správným směrem«.
Zdá se, že to významně ovlivnilo nejvyšší německé politické špičky – kancléř Olaf Scholz minulý týden prohlásil, že ho vždy »morálně pobuřovalo«, když si muži kupovali sexuální služby.
Úspěch nezaručen
Organizace zastupující sexuální pracovnice nejsou s návrhy spokojeny a tvrdí, že neexistují žádné důkazy o tom, že by legislativa po vzoru severských zemí pomáhala ženám nebo snižovala počet sexuálních služeb.
Profesní asociace pro erotické a sexuální služby, která zastupuje nevěstince a nezávislé prostitutky, uvedla, že trestání klientů by tuto práci pouze učinilo nebezpečnější. »Od té doby, co Švédsko před 25 lety jako první země na světě zavedlo zákaz nákupu sexuálních služeb, neexistují žádné studie, které by naznačovaly, že severský model byl úspěšný,« uvedla.
»Je vždy pozoruhodné, jakými prostředky se odpůrci kuplířství snaží realizovat své morální představy – na úkor práv sexuálních pracovnic, zákazníků a provozovatelů nevěstinců a v konečném důsledku na úkor tolerantní, svobodné a na právech založené společnosti.«
(jb)