Německo požaduje od Izraele ujištění, že zbraně nebudou použity proti civilistům

Vrcholní němečtí představitelé blokovali prodej zbraní Izraeli, přestože Berlín trvá na tom, že země není pod zbrojním embargem. Informoval o tom deník POLITICO, s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Rozhodnutí o vývozu zbraní schvaluje Spolková bezpečnostní rada složená z předních ministrů. Deník Bild uvedl, že vicekancléř Robert Habeck a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková — oba zástupci Strany zelených, která je součástí vládní koalice kancléře Olafa Scholze — zadržovali schválení exportu zbraní, dokud Izrael nezaručil, že německé zbraně nebudou použity k genocidě.

»Dodávky zbraní do Izraele jsou podmíněny dodržováním pravidel mezinárodního humanitárního práva,« uvedl zdroj. »Důvodem pro požadování takového závazku je to, že by německý správní soud jinak mohl vývoz zbraní zastavit.«

Podle německého zákona o kontrole válečných zbraní musí vláda zajistit, aby dodané zbraně nebyly použity proti civilním cílům. Několik žalob proti exportu zbraní do zahraničí již bylo proti Německu podáno.

»Toto nebezpečí je oprávněné a je třeba se jím zabývat,« uvedl zdroj.

Německá vláda trvá na tom, že v Gaze nedochází ke genocidě. V Gaze, která je nyní v troskách, uvedlo v pondělí ministerstvo zdravotnictví řízené Hamásem, že počet obětí dosáhl 42 289.

Přestože německá vláda tvrdí, že vůči Izraeli není uplatněno zbrojní embargo, letos došlo k výraznému poklesu schválených prodejů zbraní.

Od ledna do 21. srpna Německo schválilo pouze 14,5 milionu eur na vývoz zbraní, přičemž pouze 2 % z toho tvořily »válečné zbraně«, zatímco 98 % byly »jiné vojenské vybavení«, jako jsou helmy, ochranné vesty a komunikační zařízení.

Berlín neudělil žádné schválení pro vývoz válečných zbraní do Izraele od března.

V roce 2023 dosáhlo schválení německého vývozu zbraní hodnoty 326,5 milionu eur, což je desetkrát více než v předchozím roce. Většina toho byla schválena po smrtícím útoku Hamásu na izraelská osídlení 7. října.

Ve čtvrtek Scholz uvedl v Bundestagu, že dodávky budou brzy obnoveny: »Dodali jsme zbraně a… přijali jsme rozhodnutí, která zajistí další dodávky v blízké budoucnosti.«

Před Scholzovými komentáři uvedl vysoký představitel německé vlády jiný důvod pro pokles prodejů Izraeli, s odvoláním na úzká místa způsobená přezbrojováním Bundeswehru a skutečnost, že Německo posílá zbraně na Ukrajinu. Úředník trval na tom, že nebylo zavedeno žádné formální embargo.

Opatrnost Berlína přichází poté, co několik evropských vlád čelilo právním výzvám ohledně dodávek zbraní Izraeli, nebo učinilo rozhodnutí omezit dodávky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden vyzval k zastavení dodávek zbraní, které by byly použity v Gaze. Španělský premiér Pedro Sánchez tento apel v pátek zopakoval.

Spojené království pozastavilo některé prodeje zbraní Izraeli, zatímco USA pozastavily dodávky jednoho typu těžkých bomb. Obě země však pomohly Izraeli sestřelit íránské balistické střely začátkem tohoto měsíce. USA o víkendu oznámily, že do Izraele nasazují pokročilý systém protiraketové obrany spolu s desítkami vojáků, kteří jej budou obsluhovat.

Začátkem tohoto roku nizozemský soud zablokoval export komponentů pro stíhačky F-35 do Izraele kvůli obavám, že by tyto letouny mohly být použity k útokům na civilní cíle.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy