Nejvýše položený, položená, položené… To byste nečekali!

Co je malé, to je krásné – psali jsme nedávno v tématu na iportaL24.cz. Dostali jsme několik ohlasů, které to zpochybňovaly, a raději nebudeme zmiňovat, jaké sféry se to týkalo. A proto tentokrát půjdeme vysoko. Hodně vysoko! Co je nejvýše položeným městem, železniční stanicí či restaurací na světě? Tady je malý exkurz do oblak…

Město

National Geographic oficiálně prohlásil v roce 2003 La Rinconadu v peruánských Andách za nejvýše položené trvale osídlené město na světě (5100 m n. m.) a trvá to dodnes. Je to až neuvěřitelné, protože většina lidí má problém s nedostatkem kyslíku již u výšky okolo 3000 nadmořských metrů. Přesto zde žije asi 30 000 obyvatel, z nichž většina pracuje v místních zlatých dolech. Nicméně, je potřeba dodat, že většina lidí sem přijíždí a pracuje jen po určitou krátkou periodu týdnů až měsíců. I tak je s podivem, že v La Ronconadě dokážou tak dlouho vydržet…

Lanovka

La Paz (ajmarsky Chuqiyapu nebo Chukiyawu) je sídlo bolivijské vlády a hlavní město departementu La Paz. Nacházejí se v nadmořské výšce 4000 metrů a kromě toho, že je nejvýše položeným administrativním městem světa, disponuje také nejvýše položeným golfovým hřištěm na celé zeměkouli a i nejvýše položenou lanovkou. Ta spojuje město se sousedním Al Alto, její délka činí 2664 metrů a při cestě se musí prodrat skrz Andy. V provozu je 17 hodin denně po 360 dní v roce a za hodinu přepraví až 18 tisíc lidí. 

Železniční stanice

Železniční stanice Thang-ku-la, která se nachází v Tibetské autonomní oblasti na trase Golmud-Lhasa ve stejnojmenném pohoří, je tomu absolutně nejvýše položenou na celé modré planetě. Nachází se v neuvěřitelné výšce 5068 m n. m., a protože celá oblast je obydlená jen velmi řídce, vlak zde zastavuje pouze za výjimečných okolností. Na nádraží, které leží necelý kilometr od nejvyššího bodu čchingchajsko-tibetské železnice, se nachází celkem troje koleje.

Jezero

V Bolívii leží nejen nejvýše položené město na světě, ale i nejvýše položené jezero s pravidelnou (komerční) lodní dopravou. Nachází se v Centrálních Andách a je i největším jezerem v Jižní Americe. Ano, hádáte správně, je to Titicaca (španělsky Lago Titicaca). Propadlina jezera je tektonického původu a jezero samotné je pozůstatkem obrovského zaniklého jezera Ballivián. Má rozlohu 8562 km², délka činí 204 km a šířka maximálně 65 km. I když někteří domorodci tvrdí, že jezero je bezedné, dosahuje maximální hloubky 283 metru.

Poušť

Nejvýše položenou pouští je Cchajdamská pánev na Tibetské náhorní plošině s průměrnou nadmořskou výškou přes 3000 m. V pánvi se nacházejí bohatá ložiska azbestu, boraxu, sádrovce, zemního plynu a ropy a také řady kovů, přičemž zásoby lithia, hořčíku, draslíku a sodíku jsou zde největší v rámci Číny. Ostatně sama Tibetská náhorní plošina, která má na jihu průměrnou nadmořskou výšku 3000 metrů a na severu 4500 metrů, je označována za nejvyšší oblast na světě. Není divu, že se Tibetu někdy říká »střecha světa«.

Bazén

Nejvýše položený bazén na světě je v mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji ve Spojených arabských emirátech. Postaven je v 76. patře – cca 300 metrů nad zemí. Burdž Chalífa je oficiálně nejvyšším mrakodrapem na světě, i s anténou měří 828 metrů. Výtahy vedou až do 189. patra ve výšce 638 metrů, přičemž pro běžné užití slouží 163 pater budovy. Celková podlahová plocha má rozlohu 464 511 metrů čtverečních. Bez zajímavosti není ani to, že v mrakodrapu se nachází 57 výtahů a 8 eskalátorů.

Vodní terasa

S předchozím bodem má tento očividnou souvislost. Mnohdy se o bazénu v singapurském hotelu Marina Bay Sands hovoří jako o nejvýše položeném, ovšem ve skutečnosti leží o 100 metrů níže, tedy ve výšce 200 metrů nad zemí. Co z něj však dělá raritu všech rarit, je to, že se stal součástí asi nejkurióznější terasy světa – ta je velká skoro jako dvě fotbalové hřiště, obsahuje bary a vyhlídkové terasy, ovšem právě bazén je tou největší raritou. Končí totiž jakoby na hraně, takže koupání rozhodně není pro osoby trpící závratěmi…

Restaurace

A znovu se vracíme do Dubaje, a i tentokrát do mrakodrapu Burdž Chalífa. Tam totiž před nedávnem otevřeli nejvýše položenou restauraci světa. Nachází se ve 122. patře nejvyšší stavby zeměkoule, a to ve výšce 422 metrů nad zemí. Jmenuje se At.mosphere a je zároveň i jednou z nejluxusnějších na světě. Může pojmout až 210 zákazníků, jimž kromě mezinárodní kuchyně nabízí i biomenu.

Hotel

Tohle je světový unikát a rarita Ruska. Nejvýše postavený hotel se jmenuje LEAPrus 3912. Byl navržen týmem italských architektů LEAPfactory, kteří se specializují na navrhování ubytování pro extrémní prostředí a kteří v minulosti vybudovali jednotku přežití na vrcholu hory v Alpách. Hotel se nachází na jižní straně hory Elbrus, vyhaslé sopky s nadmořskou výškou 5642 metrů na Kavkaze. Nabízí ubytování až pro 49 horolezců, společné ložnice a obývací prostory jsou obsaženy ve dvou trubkách, zatímco ve třetím domě je restaurace a ubytovna pro personál. Toalety a sprchy jsou pak ve čtvrtém bloku.

Silnice

Těžko přístupná horská lokalita ve svazovém státě Džammú – Kašmír bývá nazývána nejvýše položeným bojištěm dnešního světa. Nenávist mezi Pákistánem a Indií tu prý dosahuje té nejkrystaličtější podoby. Něco takového lze jen těžko měřit, proto zůstaňme raději u něčeho, co je transparentnější: z hlavního města státu Lehu se klikatí ve výšce tři a půl tisíce metrů Siačen Highway – nejvýše položená silnice světa. Asi netřeba dodávat, že největší problémy jsou zde s asfaltováním. Voda, sníh a led každoročně silnici trhají, a tak její asfaltování je vpravdě sysifovskou prací…

Marcela Špičková

FOTO – wikipedia.org/CC0 1.0/yo, wikipedia.org/Yaohua2000, CC BY-SA 3.0, youtube.com, travelandleisure.com, VisitDubai, Aura Skipool Longue, wikipedia.org/CC-BY-SA 3.0, wikipedia.org/CC BY-SA/3.0marinabaysands.com, archdaily.com, ceskatelevize.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy