Nejslavnější filmoví a knižní draci současnosti. Znáte je?

Drak je mytické zvíře, obvykle s hadími nebo ještěřími znaky, který se vyskytuje v mýtech, pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Jeho celosvětová rozšířenost má za následek značnou variabilitu jeho vzhledu, velikosti a vlastností. Tak hovoří o dracích internetová wikipedie. Jací jsou ale draci v knihách a filmech? Toto devatero je nejslavnější, nicméně každý je jiný…

Dračí srdce

Dragonheart, jak zní originální anglický název, je dobrodružný fantasy film z roku 1996 v režii Roba Cohena. Před kamerou se sešly superstar typu Dennise Quaida, Davida Thewlise nebo Jasona Isaacsa, přičemž hvězdný Sean Connery propůjčil svůj hlas drakovi, který nese prosté jméno Draco. Děj snímku se odehrává v 10. století našeho letopočtu, kdy se rytíř Bowen snaží vycvičit budoucího krále Einona. Ten je při vzpouře ve vesnici zraněn, tudíž jeho matka požádá draka, aby mu pomohl. Drak dá Einonovi, který přísahá, že bude vládnout spravedlivě, půlku svého srdce. Na slib ale brzy zapomene, a tak se Bowen rozhodne, že zabije každého draka, co potká. Jak to dopadne, nebudeme vyzrazovat (co když jste náhodou snímek neviděli), každopádně však musíme zmínit, že Dračí srdce se dočkalo dalších čtyř pokračování. Žádné však nedosáhlo ani zdaleka úrovně ani diváckého ohlasu »jedničky«.

Hobit

V Tolkienově Středozemi se vyskytuje několik druhů draků. Nejprve se objeví ti, vedení Glaurungem, kteří nejvíce připomínají hada. Mají pouze dvě přední nohy a nemohou létat, zato dokážou chrlit oheň a také umějí zaklít toho, kdo se podívá do jejich očí. Teprve později se objeví i plemeno šupinatých létajících draků, z nichž nejmohutnější je Ancalagon Černý, který svým pádem zničí pevnost Thangorodrim Temného pána Morgotha. Stejného plemene je i drak Šmak, který vyžene trpaslíky z Osamělé hory a přivlastní si jejich poklad. Zmíněn je také ledový drak. Slavné knihy anglického spisovatele a filologa byly neméně kvalitně nafilmovány a staly se kultem i pro ty diváky, kteří Hobita a Pána prstenů nečetli. Mezi řadou hvězd, jež se v šesti filmech představily, jmenujme například Iana McKellena, Christophera Leeho, Vigga Mortensena, Orlanda Blooma, Liv Tylerovou či Cate Blanchettovou.

Jak vycvičit draka

Americká série animovaných filmů a seriálů byla vytvořena společností DreamWorks Animation jako volná interpretacie knižní předlohy pro děti od britské spisovatelky Cressidy Cowellové. Jádrem jsou tři celovečerní animované filmy Jak vycvičit draka, Jak vycvičit draka 2 a Jak vycvičit draka 3. Ty doplňuje několik krátkometrážních filmů a televizní seriál. Klíčovým momentem je zjištění lidí, v tomto případě Vikingů, že draci nejsou v jádru zlí a že se dají vycvičit jako pejskové. Jen jde o to, proti nim nebojovat, ale nabídnout jim »dobré bydlo«. Draků je celá řada druhů – noční běs, děsovec obludný, garvan, hnědák obecný atd. A kolem prvního jmenovaného se vše točí. Ostatně, které dítě by si nepřálo mít plyšovou Bezzubku nebo plyšovou Bílou běsku – dva hlavní dračí hrdiny, které přikládáme i na snímku…

Eragon

Další slavnou dračí ságu vytvořil americký spisovatel Christopher Paolini. Slavná tetralogie, kterou začal psát již ve svých patnácti letech, se jmenuje Odkaz Dračích jezdců, odehrává se ve fiktivním světě Alagaesia a vypráví o mladém chlapci Eragonovi a jeho dračici Safiře. Ta umí kouzlit, dokáže se myslí spojit s jakýmkoli jiným živým tvorem a také ovládá starověký jazyk elfů. V prosinci 2006 přišla do kin filmová podoba Eragona, která se však u publika nesetkala ani zdaleka s takovým úspěchem jako knihy mladého autora. A to se v ní představili například Jeremy Irons, John Malkovich či Rachel Weiszová! Fanoušky neobměkčilo ani to, že snímek vydělal 249 milionů dolarů, a na Wattpadu dokonce vznikla kniha s názvem »Film Eragon a proč ho nenávidět«. Už jeto tak, ne vždy se povede slavná díla přenést v plné kvalitě na filmová plátna…

Dračí doupě

Dračí doupě je slavná nepočítačová hra na hrdiny, kterou v roce 1990 vytvořilo nakladatelství Altar, ale většina lidí si ji přizpůsobila vlastním požadavkům. Jeden z hráčů, tzv. Pán jeskyně (PJ), před hrou připraví úvodní příběh, mapy apod. Ostatní hráči se poté tohoto příběhu zúčastní – každý z hráčů představuje jednu postavu fantasy světa (trpasličího bojovníka, elfího kouzelníka apod.), celá družina pak dohromady putuje světem vytvořeným PJ s cílem splnit přijaté úkoly, získat peníze a slávu. Draci tedy hrají druhořadou roli – ne tak ovšem ve stejnojmenném filmu, který vznikl v roce 2000 v koprodukci USA a České republiky. S hrou jako takovou nemá pranic společného, tedy kromě jména, a samozřejmě českého autorství. Natáčelo se v Praze, Kutné Hoře a na hradě Rabí, přičemž v letech 2005 a 2012 se Dračí doupě dočkalo i dalších dvou pokračování.

Harry Potter

V sáze o Harrym Potterovi patří drak k nejproslulejším, ale také nejobtížněji skrývatelným zvířatům. Samice jsou obvykle větší a agresivnější, ale i k drakovi by se měl přibližovat jen vyškolený a obratný kouzelník! Dračí kůže, krev, srdce, játra a rohy jsou vesměs obdařeny silnými kouzelnými vlastnostmi, dračí vejce patří mezi neobchodovatelné zboží – dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami. Tzv. Maďarský trnoocasý drak byl použit při prvním úkolu v slavném Turnaji tří kouzelníků v dílu Harry Potter a Ohnivý pohár. Byl za tímto účelem přivezen z Rumunska spolu s dalšími draky – Velšským zeleným, Čínským ohnivým a Švédským krátkonosým. V knize je popsán jako obrovský černý drak, který víc než ostatní vypadá jako ještěr. Na ocase má dlouhé trny bronzové barvy, podle kterých se také jeho druh jmenuje. Nicméně, s drakem se lze setkat i prvním dílu, kdy si Hagrid přinese dračí vejce do srubu a z něj se posléze vyklube malý dráček Norbert.

Hra o trůny

Nejsledovanější a nejoblíbenější seriál historie televize HBO rovněž počítá s draky. Ostatně, tzv. Matka draků, čili princezna Daenerys Targaryen, patří mezi nejoblíbenější postavy vůbec. Drakové jsou zde popisováni jako krásní a majestátní tvorové. Barva jejich šupin může být prakticky jakákoli a z historie jsou známi draci černí, stříbrní, červení, zlatí, bílí, zelení nebo i modří, jednobarevní i s primární barvou po těle a sekundárním zbarvením podél hřebenu, rohů a křídel. Takoví jsou i současní draci poslední princezny z rodu Targaryenů – černý Drogon s červenými detaily, zelený Rhaegal s bronzovými detaily a krémově bílý Viserion se zlatými. Všichni stejně se také vyznačují neslavnějším znakem, a to ohnivým dechem. Dračí oheň je tak horký, že dokáže během chvilky proměnit tělo v popel, roztavit ocel, či zničit kámen. Čím jsou starší, tím navíc dokáží plameny chrlit delší dobu.

Z pekla štěstí

Také v řadě původních českých a československých filmů se objevují draci. Raritou je pohádková komedie Jiřího Adamce Princové jsou na draka, kde hraje drak hlavní roli, ale ani v jednom ze záběrů se neobjeví. Jedním z řemeslně nejpovedenějších draků je Bucifal z pohádky Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. Bucifal s králem uzavřel tajnou dohodu, podle které měl krále chránit před nepřáteli a za to měl na hradě zajištěný dostatek masa. Měl se také stát manželem princezny Eufrozíny, které to očividně nijak nevadilo. Byl příčinou krutého zákazu jedení masa, neboť všechno maso směřovalo výhradně k němu. Že to s ním nakonec dopadne úplně jinak, znají všichni milovníci pohádek. I to, že ve druhém díle se kromě tříhlavé saně objeví i malé, roztomilé lvíče. Ostatně, sám Troška si zamiloval i Bucifala jako takového. »Drak Bucifal byl k sežrání,« nechal se kdysi slyšet režisér a dodnes chválí nápad trikaře Borise Masníka.

Pokémon

Filmová databáze www.csfd.cz registruje hned 71 snímků o pokémonech – kapesních příšerkách, které jsou založeny na slavné japonské hře. Dnes je slavná především mobilní aplikace Pokémon Go, jejíž uživatelé loví pokémony přímo v terénu pomocí principu rozšířené virtuální reality. Ale my se vraťme ke drakům. Ti mají jak v hrách, tak ve filmech podstatnou roli. Jako bojovníci jsou jedineční, avšak zdaleka ne neporazitelní – třeba pohádkoví pokémoni si s nimi dokážou kouzly poradit. Nejznámější draci patří mezi tzv. legendární pokémony, kteří stáli u zrodu samotného pokémoního světa. Jmenují se Dialga, Palkia, Giratina, Kyurem, Rayquaza, Zekrom či Reshiram. Ten na snímku, Charizard, však legendární není – zato však byl jednou z klíčových postav posledního hollywoodského filmu o pokémonech: Detektiv Pikachu.

Marcela Špičková

FOTO – csfd.cz/Wrner Bros, Universal Pictures, New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros. Pictures/Mark Pokorny, 20th Century Fox, New Line Cinema, ign.com, Twitter, Fronda Film

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy