Nejdražší a zatím nespolehlivé, vláda jde na ruku americkým zbrojařům

AKTUALIZOVÁNO

České vojenské letectvo by mělo být, jak již bylo naznačeno po návštěvě ministra zahraničí Jana Lipavského a ministryně obrany Jany Černochové v USA, v budoucnu vyzbrojeno americkými bojovými letouny F-35 Lightning. Vláda dnes rozhodla, že ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o jejich pořízení.

Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vláda rozhodla na základě vojenského doporučení armády, řekla ministryně obrany Černochová. Jednat bude do října 2023, pokud by se dohody nepodařilo dosáhnout, mohou být další způsoby řešení. Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel, dosud má armáda 14 stíhacích strojů. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich využívání má Česká republika smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.

»Zatím hlídá českou oblohu 14 stíhaček, švédských Gripenů a zvládají to tak skvěle, že mohou hlídat vzdušný prostor ještě nad pobaltskými státy (Litva si to přímo vyžádala) i nad Slovenskem. Tak k čemu 24 nových stíhaček, když zatím stačí o deset méně,« uvedl k tomu expremiér Jiří Paroubek. »Jen tak mimochodem, Gripen přelétne celou ČR od Aše až po Jablůnkovský průsmyk za nějakých 6 – 7 minut. Gripeny jsou sice obstarožní stroje, ale, podle mého názoru, dobře zajišťují ostrahu vzdušného prostoru ČR,« dodal Paroubek s tím, že tedy samozřejmě platí, pokud je ještě NATO stále »obranná aliance«. »Nebo už snad NATO není obrannou aliancí?« otázal se.

Podle dřívějších odhadů expertů bude hodnota zakázky ve vyšších desítkách miliard korun, půjde tak nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie.

»Je to skandál, protože vláda by měla nejdříve řešit naše lidi, řešit inflaci. Jsme malý stát a nákup jakýkoli bojové techniky nám bude k ničemu, protože by nás stejně kdokoli převálcoval ne za deset minut – ale dobře, s těmi letouny za patnáct. Měli bychom se soustředit hlavně na občany, a ne jak vstupovat do válek,« upozornila předsedkyně České suverenity Jana Volfová.

Vláda dnes usnesením pověřila Černochovou k vyjednávání s americkou stranou do října 2023. »Pokud se do října 2023 nedohodneme, nezavíráme si cestu pro nějaké další způsoby řešení,« uvedla ministryně.

O výběru amerických letadel se spekulovalo delší dobu. Se svou nabídkou nedávno přišlo i Švédsko. Jeho velvyslanec Fredrik Jörgensen ČTK řekl, že Švédsko chce české armádě nabídnout bezplatný převod nyní používaných stíhacích letounů Gripen, možnost jejich modernizace a zároveň nákupu nejmodernější verze Gripen E. Ministerstvo obrany oznámení ale zaskočilo a okamžitě kontrovalo, že oficiální nabídku neobdrželo.

Přechod na F-35 ovšem znamená i značné investice do infrastruktury. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky se bude muset modernizovat infrastruktura, například základna v Čáslavi. »I v rámci naší mobility, našich schopností máme za povinnost zajistit plochy pro to, aby tady letouny mohly přistávat,« řekla ministryně Černochové s tím, že v budoucnu by letounů F-35 mohly v Evropě létat stovky.

F-35 Lightning II bývá označován za nejmodernější sériově vyráběný stíhací letoun s potenciálem životnosti 30 až 40 let. Jde o letoun s technologií stealth, která má za cíl maximálně omezit jeho zjistitelnost radarem.

První let F-35 se uskutečnil v roce 2006 a do služby byl postupně zařazován až od roku 2015. Prozatímní provoz provázejí technické potíže a poměrně vysoká nehodovost, to je ovšem u takto nového a prakticky neodzkoušeného stroje vcelku běžné (operačním nasazením prošel zatím pouze proti nepřátelům bez adekvátní protiletecké obrany). To ovšem nebrání tomu, aby F-35 neaspirovala na standardní stroj zemí NATO a pro svá letectva ho již zakoupily Brazílie, Británie, Itálie, Japonsko, Nizozemsko nebo Izrael.

V merku ho nyní mají i Švýcarsko a Finsko. Obě země už nákup schválily. Ve Švýcarsku je ale docela dost možné, že tendr bude vzhledem k manipulacím s náklady ze strany výběrové komise zrušen.

Odborníci oceňují jeho přístrojové vybavení, díky kterému získává přehled o dění na bojišti a může komunikovat a spolupracovat se spřátelenou technikou. Výraznou nevýhodou jsou ale pak třeba oproti gripenům extrémní náklady na provoz.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy